Villarreal Club de Fútbol, S.A.D. (Gjuha valenciane: Vila-real Club de Futbol, S.A.D.), njohur zakonisht si Villarreal CF ose Villarreal, është një klub spanjoll futbollistik me seli në Vila-real, një qytet në provincën e Castellón brënda komunitetit Valencian. Krijuar në vitin 1923, ajo luan në La Liga, dhe zhvillon ndeshjet në shtëpi në El Madrigal, një stadium me kapacitet 24,890 spektatorësh.[1]

Villarreal CF
Pseudonimi(et)El Submarino Amarillo
Themeluar10 Mars 1923
StadiumiEstadio El Madrigal
Kapaciteti24,890 vende
PronariFlamuri Fernando Roig Alfonso
TrajneriFlamuri Unai Emery
LigaLa Liga
2018–1914
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Historia Redakto

Villarreal CF u themelua si Villarreal CD më 10 Mars 1923 për "për të promovuar të gjitha sportet veçanërisht futbollin". Stadiumi ku luanin ishte marrë me qera për 60 Pestas në muaj, kurse bilatat për spektatorët ishin ndarë: gjysëm Pestas për burrat dhe një e katërta për fëmijët, kurse për gratë hyrja ishte falas.[2] Më 17 qershor 1923, CD Castellón, një rival modern i klubit, luajti ndeshjen e parë kundër një klubi të quajtur.[3]

1929–1998 Redakto

Villarreal u bashkua në kampionate rajonal brënda piramidës së futbollit spanjoll nga sezoni 1929–30 e më tutje. Sezoni 1934–35 pa skuadrën që të humbte kundër Cartagena CF, pasi nqs ata do të fitonin, do të ngjiteshin në divizionin e dytë. Sezoni tjetë e pa Villarrealin që të fitonte divizionin e parë para shpërthimit të luftës civile spanjolle.

Pasi lufta përfundoi në vitin 1939, klubi luajti sërisht në divizionin e dytë përpara se të ngjitej në divizionin më të lartë në sezonin 1950–51. Në vitin 1942, klubi ndryshoi emrin duke e vendosur CAF Villarreal, me një stemë të re me ngjyrë të verdhë dhe me fanellë të re. "F"-ja qëndroi për Foghetcaz, një klub atletik që mbështeste skuadrën.

Emri i skuadrës ndryshoi sërisht duke e vendosur "Villarreal CF" që është ende në ditët e sotme, me një stemë që është e ngjashme me stemën e ditëve të sotme. Ata përfunduan dy herë të shtatët dhe të katërtët për divizionin e parë rajonal përpara se të shkonin në Tercera Liga (Liga e tretë më e fortë) si kampionë në vitin 1956. Ata ranë në sezonin 1960–61 pasi përfunduan në vendin e 14.

Klubi ndryshoi sërisht stemën duke e bërë atë stemë që është ende në ditët e sotme. Në sezonin 1966–67, Villarreal u rikthye në Tercera si kampionë. Në vitin 1970, ata arritën në Segunda për herë të parë në histori. Pasi shpëtoi me vështirësi në sezonin e tyre të parë aty, klubi ra nga Segunda sezonin tjetër. Në sezonin 1975–76, ata ranë dhe nga Tercera, por u ngjitën sërisht sezonin tjetër.

Në sezonin 1986–87, Villarreal u ngjit në Segunda Liga B. Në vitin 1990, ata e përfunduan sezonin në vendin e 18 duke rënë sërisht në Tercera.

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 24 Janar 2017[4]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Sergio Asenjo
2   Mb Mario Gaspar (vice-captain)
3   Mb José Ángel (on loan from Porto)
6   Mb Víctor Ruiz
7   Mf Denis Cheryshev
8   Mf Jonathan dos Santos
9   Sm Roberto Soldado
11   Mb Jaume Costa
12   Mb Álvaro González
13   Pt Andrés Fernández (në huazim nga Porto)
14   Mf Manu Trigueros
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15   Sm Adrián López (në huazim nga Porto)
16   Mf Rodri Hernández
17   Sm Cédric Bakambu
18   Sm Nicola Sansone
19   Mf Samu Castillejo
20   Mf Roberto Soriano
21   Mf Bruno (Kapiteni)
22   Mb Antonio Rukavina
23   Mb Daniele Bonera
24   Sm Rafael Santos Borré (on loan from Atlético Madrid)
25   Pt Mariano Barbosa

Në huazim Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Aleksandar Pantić (në huazim te Córdoba)
  Mf Javier Aquino (në huazim te Rayo Vallecano)
  Sm Jonathan Pereira (në huazim te Rayo Vallecano)

Referime Redakto

  1. ^ "UEFA.com" (PDF) (në anglisht). UEFA. Marrë më 31 janar 2014.
  2. ^ "Villarreal C.F. - Uebfaqja zyrtare" (në spanjisht). Villarreal CF. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2011. Marrë më 31 janar 2014.
  3. ^ "Villarreal C.F. - Uebfaqja zyrtare" (në spanjisht). Villarreal CF. Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2011. Marrë më 31 janar 2014.
  4. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Villarreal CF. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2016. Marrë më 27 gusht 2015.

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto