Real Sociedad

Klubi i futbollit spanjoll

Real Sociedad de Fútbol, S.A.D., njohur zakonisht si Real Sociedad (Spanjisht: [reˈal soθjeˈðað]) ose La Real, është një klub spanjoll me seli në qytetin e San SebastiánShtetit Bask, themeluar më 7 shtator 1909. Stadiumi i saj është Anoeta, e cila është me kapacitet prej 32,000 mijë ulësesh. Real Sociedad ka fituar titullin e La Ligas në sezonet 1980–81 dhe 1981–82, dhe për herë të fundit kanë përfunduar në vend të dytë në sezonin 2002–03. Klubi luan derbin bask kundër Athletic Bilbao. Real Sociedad ka qënë një klub themelues i La Ligas në vitin 1928, dhe periudha e tyre më e gjatë e qëndrimit është plot 40 sezone, nga viti 1967 e deri në vitin 2007 [1].

Real Sociedad
Pseudonimi(et)Txuriurdin
Erreala / La Real
Themeluar7 shtator 1909
StadiumiAnoeta
Kapaciteti32,200 vende
PronariFlamuri Jokin Aperribay
TrajneriFlamuri David Moyes
LigaLa Liga
2018–199
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Real Sociedad ka gjithashtu e disa skuadra në kategori të ndryshme sportive: futboll femrash, atletizëm, hokej në fushë dhe basque pelota.

Lojtarët

Redakto

Skuadra aktuale

Redakto

Redaktuar më 1 shtator 2014[2]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Gerónimo Rulli
2   Mb Carlos Martínez
3   Mb Mikel González
4   Mf Gorka Elustondo
5   Mf Markel Bergara
6   Mb Iñigo Martínez
7   Sm Alfreð Finnbogason
8   Mf Esteban Granero
9   Sm Imanol Agirretxe
10   Mf Xabi Prieto (kapiten)
11   Sm Carlos Vela
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13   Pt Eñaut Zubikarai
14   Mf Rubén Pardo
15   Mb Ion Ansotegi
16   Mf Sergio Canales
17   Mf David Zurutuza
18   Mf Chory Castro
19   Mb Yuri Berchiche
20   Mb Joseba Zaldúa
22   Mb Dani Estrada
23   Mb Jon Gaztañaga
24   Mb Alberto de la Bella

Në huazim

Redakto
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Liassine Cadamuro-Bentaïba (te Osasuna)
  Sm Diego Ifrán (te Tenerife)

Lojtarë të shquar

Redakto

Shiko gjithashtu

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Real Sociedad Free-elements.com, 29 dhjetor 2014
  2. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Real Sociedad. Marrë më 30 korrik 2014.

Lidhje të jashtme

Redakto