Primera División ose Liga e parë profesionale spanjolle, e cila njihet edhe si La Liga ose Liga Santander. Në të garojnë 20 ekipe, ku tre ekipe të fundit transferohen në Segunda Division dhe zëvendësohen me tre ekipe të para të Segunda Division. La Liga është një nga ligat më kuallitet më të lartë të futbollit në botë. Ajo ka qenë e renditur si liga më e mirë evropiane, pas ligës italiane Seria A.

La Liga
LaLiga Santander.svg
Kombëtarja Spanjolle
Konfederata UEFA
Themeluar 1928
Sezoni i parë 1928-29
Numri i ekipeve 20
Bien në Segunda Division
Kupa kombëtare Copa del Rey
Supercopa de España
Kupa ndërkombëtar UEFA Liga e Kampionëve
UEFA Kupa
Kampioni aktual Real Madrid C.F. (2019-20)
Më shumë tituj kampion Real Madrid C.F. (34 tituj)
Faqja zyrtare Zyrtare
Trofeu i La Ligës Spanjolle

Formati i KonkurrencësRedakto

Kualifikimi për garat europiane dhe zbritja nga kategoriaRedakto

Katër ekipet e par marrin pjesë në UEFA Champions League: tre hynë direkt ne fazën me grupe, i katërti luan Playoff-in. I pesti dhe i gjashti bashkë me fituesin e Copa del Rey(kupa e mbretit) kualifikohen për në Uefa Europa League. Nëqoftëse fituesi i kupës del në gjashtë vëndet e para ne kampionat, në Europa League hyn vendi i shtatë. Tre ekipet e fundit zbresin në Segunda Division.

HistoriaRedakto

Vitet e Real MadridRedakto

Vitet 10'Redakto

Vitet 30'Redakto

Ronaldinho, Di Stèfano dhe SùarezRedakto

Vitet e Fc BarcelonaRedakto

Vitet 40'Redakto

Vitet 90'Redakto

2 lojtarët më të mirë në LigaBBVA janëRedakto

Lionel Messi dhe Cristiano RonaldoRedakto

EkipetRedakto

20 ekipe garojnë në ligën e sezonit aktual.

Stadiume dhe qytetetRedakto

Ekipi Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Alavés Vitoria-Gasteiz Mendizorrotza &0000000000019840.00000019.840[1]
Athletic Bilbao Bilbao San Mamés &0000000000053289.00000053.289[2]
Atlético Madrid Madrid Wanda Metropolitano &0000000000067703.00000067.703[3]
Barcelona Barcelona Camp Nou &0000000000099354.00000099.354[4]
Celta Vigo Vigo Balaídos &0000000000029000.00000029.000[5]
Eibar Eibar Ipurua &0000000000007083.0000007.083[6]
Espanyol Barcelona RCDE Stadium &0000000000040500.00000040.500[7]
Getafe Getafe Coliseum Alfonso Pérez &0000000000017393.00000017.393[8]
Granada Granada Nuevo Los Cármenes &0000000000018000.00000018.000[9]
Leganés Leganés Butarque &0000000000011454.00000011.454[10]
Levante Valencia Ciutat de València &0000000000026354.00000026.354[11]
Mallorca Palma Son Moix &0000000000023142.00000023.142[12]
Osasuna Pamplona El Sadar &0000000000018375.00000018.375[13]
Real Betis Seville Benito Villamarín &0000000000060720.00000060.720[14]
Real Madrid Madrid Santiago Bernabéu &0000000000081044.00000081.044[15]
Real Sociedad San Sebastián Anoeta &0000000000025000.00000025.000[16]
Sevilla Seville Ramón Sánchez Pizjuán &0000000000042500.00000042.500[17]
Valencia Valencia Mestalla &0000000000055000.00000055.000[18]
Valladolid Valladolid José Zorrilla &0000000000026512.00000026.512[19]
Villarreal Villarreal Estadio de la Cerámica &0000000000023500.00000023.500[20]


Klubet e La Liga-s në EuropëRedakto

Fc Barcelona,Real Madrid,Athletic Bilbao dhe Atletico MadridRedakto

StadumetRedakto

Team Home city Stadium Stadium capacity
Athletic Bilbao Bilbao San Mamés 39,750
Atlético Madrid Madrid Vicente Calderón 54,851
Barcelona Barcelona Camp Nou 99,786
Betis Seville Benito Villamarín 52,745
Celta de Vigo Vigo Balaídos 31,800
Deportivo La Coruña A Coruña Riazor 34,600
Espanyol Cornellà de Llobregat Cornellà-El Prat 40,500
Getafe Getafe Coliseum Alfonso Pérez 17,700
Granada Granada Nuevo Los Cármenes 22,524
Levante Valencia Ciutat de València 25,534
Málaga Málaga La Rosaleda 28,963
Mallorca Palma Iberostar Stadium 23,142
Osasuna Pamplona El Sadar 19,553
Rayo Vallecano Madrid Campo de Vallecas 15,489
Real Madrid Madrid Santiago Bernabéu 85,454
Real Sociedad San Sebastián Anoeta 32,076
Sevilla Seville Ramón Sánchez Pizjuán 45,500
Valencia Valencia Mestalla 55,000
Valladolid Valladolid Nuevo José Zorrilla 26,512
Zaragoza Zaragoza La Romareda 34,596

KampionëtRedakto

Performaca e klubeveRedakto

Klubi Fituesi (1) Ndjekës (2) Vitete si fitues
Real Madrid
33
23
1931–32, 1932–33, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1960–61, 1961–62, 1962–63, 1963–64, 1964–65, 1966–67, 1967–68, 1968–69, 1971–72, 1974–75, 1975–76, 1977–78, 1978–79, 1979–80, 1985–86, 1986–87, 1987–88, 1988–89, 1989–90, 1994–95, 1996–97, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2011–12, 2016-17.
Barcelona
26
25
1928–291944–451947–481948–491951–521952–531958–591959–601973–741984–851990–911991–921992–931993–941997–981998–992004–052005–062008–092009–102010–112012–132014–152015–16,2017–18,2018–19
Atlético Madrid
10
10
1939-40, 1940-41, 1949-50, 1950-51, 1965-66, 1969-70, 1972-73, 1976-77, 1995-96,2013-14
Athletic Bilbao
8
7
1929-30, 1930-31, 1933-34, 1935-36, 1942-43, 1955-56, 1982-83, 1983-84
Valencia
6
6
1941-42, 1943-44, 1946-47, 1970-71, 2001-02, 2003-04
Real Sociedad
2
3
1980-81, 1981-82
Deportivo
1
5
1999-00
Sevilla
1
4
1945-46
Real Betis
1
0
1934-35

Fituesi vit mbas vitiRedakto

Viti Fituesi Ndjekës Vendi i tretë
1928-29 FC Barcelona Real Madrid Athletic Bilbao
1929-30 Athletic Bilbao FC Barcelona Arenas Club de Getxo
1930-31 Athletic Bilbao Racing de Santander Real Sociedad
1931-32 Madrid CF Athletic Bilbao FC Barcelona
1932-33 Madrid CF Athletic Bilbao CE Espanyol
1933-34 Athletic Bilbao Madrid CF Racing de Santander
1934-35 Betis Balompié Madrid CF Oviedo CF
1935-36 Athletic Bilbao Madrid CF Oviedo CF
1936-39 Nuk u luajtën ndeshjet për shkak të luftës civile Lufta qytetare spanjole
1939-40 Atlético Aviación Sevilla FC Athletic Bilbao
1940-41 Atlético Aviación Athletic Bilbao Valencia CF
1941-42 Valencia CF Real Madrid Atlético Aviación
1942-43 Athletic Bilbao Sevilla FC FC Barcelona
1943-44 Valencia CF Atlético Aviación Sevilla FC
1944-45 FC Barcelona Real Madrid Atlético Aviación
1945-46 Sevilla FC FC Barcelona Athletic Bilbao
1946-47 Valencia CF Athletic Bilbao Atlético Aviación
1947-48 FC Barcelona Valencia CF Atlético Madrid
1948-49 FC Barcelona Valencia CF Real Madrid
1949-50 Atlético Madrid Deportivo de La Coruña Valencia CF
1950-51 Atlético Madrid Sevilla FC Valencia CF
1951-52 FC Barcelona Athletic Bilbao Real Madrid
1952-53 FC Barcelona Valencia CF Real Madrid
1953-54 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
1954-55 Real Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1955-56 Athletic Bilbao FC Barcelona Real Madrid
1956-57 Real Madrid Sevilla FC FC Barcelona
1957-58 Real Madrid Atlético Madrid FC Barcelona
1958-59 FC Barcelona Real Madrid Athletic Bilbao
1959-60 FC Barcelona Real Madrid Athletic Bilbao
1960-61 Real Madrid Atlético Madrid FC Barcelona
1961-62 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid
1962-63 Real Madrid Atlético Madrid Real Oviedo
1963-64 Real Madrid FC Barcelona Real Betis
1964-65 Real Madrid Atlético Madrid Real Zaragoza
1965-66 Atlético Madrid Real Madrid FC Barcelona
1966-67 Real Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1967-68 Real Madrid FC Barcelona UD Las Palmas
1968-69 Real Madrid UD Las Palmas FC Barcelona
1969-70 Atlético Madrid Athletic Bilbao Sevilla FC
1970-71 Valencia CF FC Barcelona Atlético Madrid
1971-72 Real Madrid Valencia CF FC Barcelona
1972-73 Atlético Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1973-74 FC Barcelona Atlético Madrid Real Zaragoza
1974-75 Real Madrid Real Zaragoza FC Barcelona
1975-76 Real Madrid FC Barcelona Atlético Madrid
1976-77 Atlético Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1977-78 Real Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1978-79 Real Madrid Sporting de Gijón Atlético Madrid
1979-80 Real Madrid Real Sociedad Sporting de Gijón
1980-81 Real Sociedad Real Madrid Atlético Madrid
1981-82 Real Sociedad FC Barcelona Real Madrid
1982-83 Athletic Bilbao Real Madrid Atlético Madrid
1983-84 Athletic Bilbao Real Madrid FC Barcelona
1984-85 FC Barcelona Atlético Madrid Athletic Bilbao
1985-86 Real Madrid FC Barcelona Athletic Bilbao
1986-87 Real Madrid FC Barcelona RCD Espanyol
1987-88 Real Madrid Real Sociedad Atlético Madrid
1988-89 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
1989-90 Real Madrid Valencia CF FC Barcelona
1990-91 FC Barcelona Atlético Madrid Real Madrid
1991-92 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
1992-93 FC Barcelona Real Madrid Deportivo de La Coruña
1993-94 FC Barcelona Deportivo de La Coruña Real Zaragoza
1994-95 Real Madrid Deportivo de La Coruña Real Betis
1995-96 Atlético Madrid Valencia CF FC Barcelona
1996-97 Real Madrid FC Barcelona Deportivo de La Coruña
1997-98 FC Barcelona Athletic Bilbao Real Sociedad
1998-99 FC Barcelona Real Madrid Real Mallorca
1999-00 Deportivo de La Coruña FC Barcelona Valencia CF
2000-01 Real Madrid Deportivo de La Coruña Real Mallorca
2001-02 Valencia CF Deportivo de La Coruña Real Madrid
2002-03 Real Madrid Real Sociedad Deportivo de La Coruña
2003-04 Valencia CF FC Barcelona Deportivo de La Coruña
2004-05 FC Barcelona Real Madrid Villarreal CF
2005-06 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2006-07 Real Madrid FC Barcelona Sevilla FC
2007–08 Real Madrid Villarreal CF FC Barcelona
2008-09 FC Barcelona Real Madrid Sevilla FC
2009-10 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2010-11 FC Barcelona Real Madrid Valencia CF
2011-12 Real Madrid FC Barcelona Valencia CF
2012-13 FC Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
2013–14 Atlético Madrid Barcelona Real Madrid
2014–15 Barcelona* Real Madrid Atlético Madrid
2015–16 Barcelona Real Madrid Atlético Madrid
2016-17 Real Madrid Barcelona Atletico Madrid

LojtarëtRedakto

Çmimet individualeRedakto

Golashënuesit më të mirë për gjith kohën në La LigaRedakto

Redaktuar më ndeshjet e luajtura 20 Maj 2019

Të trasha lojtarët që luajnë aktualisht në La Liga.

Vend Lojtari Ekipet Vitet Golat Ndeshje Raport
1   Lionel Messi Barcelona 2004– 419 452 0.93
2   Cristiano Ronaldo Real Madrid 2009–2018 311 292 1.07
3   Telmo Zarra Athletic Bilbao 1940–1955 251 278 0.9
4   Hugo Sánchez Atlético Madrid, Real Madrid, Rayo Vallecano 1981–1994 234 347 0.67
5   Raúl Real Madrid 1994–2010 228 550 0.41
6   Alfredo Di Stéfano Real Madrid, Espanyol 1953–1966 227 329 0.69
7   César Rodríguez Granada, Barcelona, Cultural Leonesa, Elche 1939–1955 223 353 0.63
8   Quini Sporting Gijón, Barcelona 1970–1987 219 448 0.49
9   Pahiño Celta, Real Madrid, Deportivo 1943–1956 210 278 0.76
10   Edmundo Suárez Valencia, Alcoyano 1939–1950 195 231 0.84

European Footballers of the Year - Futbollisti europian i vititRedakto

Këtu janë emrat e lojtarëve fitues të European Footballer of the Year , lojtarë të klubeve të La Liga.

FIFA World Players of the Year- Fifa Futbollisti botëror i vititRedakto

Në vijim janë lojtarët fitues të çmimit më prestigjoz siç është ai i FIFA World Player of the Year , lojtarë të të klubeve të La Liga.Në vitin 2006 ishin të nominuar tre lojtarë të La Liga-s : Fabio Cannavaro fituesi , Zinedin Zidane vendi i dytë dhe Ronaldinho i treti.Fitusit e çmimit në gjashtë vitet e fundit , me përjashtim vitin 2007 (Kaká) , 2008 (Kristian Ronaldo), ka qën i fituar nga lojtarë të klubeve të La Liga-s. Por kemi një dominim të lojtarëve brazilian në klubet e La Ligas. Kurse në vitet 2009-2016 është (Lionel Andres Messi)

Shih edheRedakto

Tabela e La Ligas për gjitha kohërat

ReferimetRedakto

 1. ^ "Instalaciones" (në spanjisht). Deportivo Alavés. Marrë më 29 maj 2016.
 2. ^ "Athletic Club - San Mamés (2013)". Athletic Club. Marrë më 2 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Wanda Metropolitano". StadiumDB. Marrë më 20 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Camp Nou - FC Barcelona". FC Barcelona. Marrë më 4 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Celta de Vigo - CLUB". Real Club Celta de Vigo. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 nëntor 2012. Marrë më 8 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Capacity of Ipurua stands at 7,083". SD Eibar. 3 shkurt 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "RCDE Stadium - Ficha Técnica". RCD Espanyol. Marrë më 9 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Datos Generales". Getafe CF. Marrë më 16 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "DATOS DEL CLUB". Granada CF. Marrë më 9 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Instalaciones - Leganés - web oficial" (në spanjisht). CD Leganés. Marrë më 2 prill 2017.
 11. ^ Superdeporte. "El Ciutat de Valencia estrena lavado de cara para Europa - Superdeporte". www.superdeporte.es. Marrë më 30 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Estadio" (në spanjisht). RCD Mallorca. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2017-01-23. Marrë më 4 qershor 2016.
 13. ^ "El Club. Datos Generales" (në spanjisht). CA Osasuna. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2 korrik 2016. Marrë më 23 qershor 2016.
 14. ^ "New features for Benito Villamarín Stadium". www.realbetisbalompie.es (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2017. Marrë më 29 qershor 2017.
 15. ^ "Santiago Bernabéu Stadium". Real Madrid C.F. Marrë më 7 mars 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "El estadio - Real Sociedad de Fútbol". Real Sociedad. Marrë më 2 mars 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Sevilla Fútbol Club - La entidad". Sevilla FC. Marrë më 10 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Camp de Mestalla" (në spanjisht). Marrë më 30 qershor 2017.
 19. ^ "Estadio José Zorrilla" (në spanjisht). Real Valladolid. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2018. Marrë më 30 maj 2016.
 20. ^ "2011/12 UEFA Champions League statistics handbook - Clubs continued" (PDF). UEFA. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto