Sezoni i La Liga 1953-54 filloi më 13 shtator 1953 dhe mbaroi më 25 prill 1954. Në këtë sezon Real Madrid C.F. e fitoi titullin e tretë në La Liga.

Ekipet pjesmarrëse

Redakto

La liga 1953-54 përbëhej nga këto ekipe:

 

Tabela finale

Redakto
Pozicion Klubi Ndeshje Fi Ba Hu Gsh Gp Pikët Gd Shënime
1 Real Madrid C.F. 30 17 6 7 72 41 40 31 Kampion i La Liga
2 FC Barcelona 30 16 4 10 74 39 36 35
3 Valencia CF 30 14 6 10 69 51 34 18
4 RCD Espanyol 30 14 6 10 50 36 34 14
5 Sevilla FC 30 15 2 13 57 49 32 8
6 Athletic Bilbao 30 12 8 10 54 44 32 10
7 Deportivo La Coruña 30 13 5 12 41 46 31 -5
8 Racing de Santander 30 12 7 11 53 61 31 -8
9 Atlético de Madrid 30 11 7 12 57 47 10 29
10 Real Sociedad 30 11 7 12 44 58 -14 29
11 Celta de Vigo 30 12 5 13 47 54 -7 29
12 Real Valladolid 30 12 5 13 50 60 -10 29
13 CA Osasuna 30 12 4 14 46 54 -8 28
14 Real Jaén 30 11 6 13 55 70 -15 28
15 Real Oviedo 30 8 6 16 31 53 -22 22
16 Sporting de Gijón 30 7 2 21 44 81 -37 16
Janë kualifikuar përsëri në La Liga me ndeshje shtesë
Bien në Segunda División

Poz=Pozicioni , Ek=Ekipi , Nd=Ndeshje , Fi=Fitore , Bar=Barazime , Hu= Humbje , Gsh=Gola të shënuar , Gp=Gola të pësuar , Gd=Diferenca e golave .

# Golashënuesi Ekipi Golat
  Alfredo Di Stéfano Real Madrid
29
  Ladislao Kubala FC Barcelona
23
  Faas Wilkes Valencia CF
18

Lidhje të jashtme

Redakto
Fituesi i La Liga 1953–54
Real Madrid C.F.
Titulli i 3 ( i tretë) i klubit