Hape menynë kryesore

Real Club Deportivo de La Coruña, S.A.D. (në anglisht Royal Sports Club of La Coruna) është një klub futbollistik Spanjoll prej A Coruña, Galicia, pjesmarrëse në LFP. Klubi është themeluar më 1906, dhe luan ndeshjet e shtëpisë në stadiumin Riazor, me një kapacitet prej 34,600 spektator.[1]

Deportivo La Coruña
Deportivo de La Coruña.png
Emri i plotë Real Club Deportivo
de La Coruña, S.A.D.
Pseudonimi Depor, Super Depor,
El Turco, Herculinos, Blanquiazules, Branquiazuis
Themelimi 1906
Stadiumi Riazor
(Kapaciteti: 34,600)
Presidenti Flag of Spain.svg Tino Fernández
Flag of Spain.svg Luis César Sampedro
Liga La Liga 2
2018/19 La Liga 2, 6
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

HistoriaRedakto

 
Ekipi i Deportivos në vitin 2008

LojtarëtRedakto

StatistikaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Stadium general info Archived 1 May 2007[Date mismatch] at the Wayback Machine. (Spanjisht)

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto