Real Club Deportivo de La Coruña, S.A.D. (në anglisht Royal Sports Club of La Coruna) është një klub futbollistik Spanjoll prej A Coruña, Galicia, pjesmarrëse në LFP. Klubi është themeluar më 1906, dhe luan ndeshjet e shtëpisë në stadiumin Riazor, me një kapacitet prej 34,600 spektator.[1]

Deportivo La Coruña
Deportivo de La Coruña.png
Emri i plotë Real Club Deportivo
de La Coruña, S.A.D.
Pseudonimi Depor, Super Depor,
El Turco, Herculinos, Blanquiazules, Branquiazuis
Themelimi 1906
Stadiumi Riazor
(Kapaciteti: 34,600)
Presidenti Flag of Spain.svg Tino Fernández
Flag of Spain.svg Fernando Vázquez
Liga La Liga 2
2018/19 La Liga 2, 6
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

HistoriaRedakto

 
Ekipi i Deportivos në vitin 2008

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Daniel Aranzubía
2   Mb Manuel Pablo (captain)
3   Mb Filipe Luís
4   Mb Alberto Lopo
5   Mb Zé Castro
6   Mf Juca
7   Mb Piscu
8   Mf Sergio (vice-captain)
9   Sm Omar Bravo
10   Mf Andrés Guardado
12   Sm Mista
Nr. Pozicioni Lojtari
14   Mf Pablo Álvarez
15   Mb Laure
16   Mf Antonio Tomás
17   Mb Brayan Angulo
18   Mb Aythami
19   Mb Diego Colotto
21   Mf Juan Carlos Valerón (vice-captain)
22   Mf Juan Rodríguez
23   Sm Rodolfo Bodipo
27   Pt Manu
36   Sm Lassad Nouioui

StatistikaRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Stadium general info Arkivuar 1 maj 2007 tek Wayback Machine (Spanjisht)

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto