Galicia (Spanjë)

komunitet autonom në Spanjë

Galicia (galiciane: Galiza) është një komunitetet autonomMbretërinë e Spanjës i vendosur në rajonin jug-perëndimor të Evropës.

Galicia
Galiza
Popullsia
 • Gjithsej2.765.940
Emri i banorëveGalician
galego, -ga (gl
gallego, -ga (es)
{{{postal_code_type}}}
ES-GA
Faqja zyrtareXunta de Galicia

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

Ndarjet administrativeRedakto

ProvincatRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Galicia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale