UEFA Kupa Intertoto (anglisht: UEFA Intertoto Cup, shkurt UI Cup) e quajtur më parë Kupa Ndërkombëtare e Futbollit (International Football Cup), ishte një turnament veror futbolli për klubet evropiane që nuk ishin kualifikuar në dy kompedicionet më të rëndësishme të UEFA-s, Ligën e Kampioneve dhe Ligën e Evropës, dhe deri në vitin 1999, në Kupën e Fituesve të Kupës. Kompeticioni u mbyll pas përfundimit të edicionit të vitit 2008.[1] Ekipet që hynin në këtë kompeticion tani kualifikohen direkt në fazat kualifikuese të Ligës së Evropës.

UEFA Kupa Intertoto
Themeluar1961 (u mor më pas nga UEFA në 1995)
Shfuqizuar2008
RajoniEvropa (UEFA)
Numri i skuadrave50
Skuadra më e suksesshmeFlamuri VfB Stuttgart (3 tituj)

Turnamenti u themelua në sezonin 1961–62, por më pas u mora UEFA në vitin 1995. Fillimisht, turnamenti mbyllej me një kampion të vetëm, i cili merrte Kupën Intertoto. Duke nisur nga viti 1967, turnamenti mbyllej me një grup fituesish (7 deri në 14 fitues), të cilët gjithashtu merrin erdhe para si shpërblim. Kur UEFA mori përsipër turnamentin, ajo u bë një kualifikuese për Kupën UEFA, me 2 nga 11 fituesit e Intertotos që siguronin kualifikimin në raundin e dytë kualifikues të Kupës UEFA.

Çdo klub që dëshironte të merrte pjesë duhej të aplikonte. Vetëm klubet e renditur më lartë (në ligat e tyre respektive) në fund të sezonit mund të hynin. Nuk ishte e nevojshme që një klub të renditej poshtë një klubi që e kishte siguruar pjesmarrjen në një nga dy kompedicionet e para të UEFA; nëse një klub që ishte në atë pozicion nuk do të aplikonte, atëherë nuk do të merrte pjesë, me atë vend që do të shkonte te një klub tjetër që do të aplikonte.

Rezultatet Redakto

Fituesit sipas vitit Redakto

2006–2008 Redakto

Të listuara janë të 11 ekipet që fituan Kupën Intertoto dhe që siguruan kualifikimin për në Kupën UEFA. Fituesit e plotë (e vendosur nga performanca më e mirë në Kupën UEFA) janë shënuar me shkronja të trasha.

Viti Fituesi i plotë Fituesit
2008   Braga   Aston Villa   Deportivo La Coruña   VfB Stuttgart   Rosenborg   Napoli
  Rennes   Vaslui   Elfsborg   Grasshopper   Sturm Graz
2007   Hamburger SV   Atlético Madrid   AaB   Sampdoria   Blackburn Rovers   Lens
  Leiria   Rapid Wien   Hammarby IF   Oţelul Galaţi   Tobol
2006   Newcastle United   Auxerre   Grasshopper   OB   Marseille   Hertha BSC
  Kayserispor   Ethnikos Achna   Twente   Ried   Maribor

1995–2005 Redakto

Fituesi vendosej me një rezultat të përgjithshëm pas një finale me dy ndeshje. Të listuara janë tre ekipe nga çdo vit (dy në vitin 1995) që kanë fituar ndeshjet finale dhe siguruan kualifikimin për në Kupën UEFA.

Viti Fituesit Ndjekësit Rezultati
2005   Hamburger SV   Valencia 1–0
  Lens   CFR Cluj 4–2
  Marseille   Deportivo La Coruña 5–3
2004   Lille   Leiria 2–0 (pas kohës shtesë)
  Schalke 04   Slovan Liberec 3–1
  Villarreal   Atlético Madrid 2–2 (3–1 me penallti)
2003   Schalke 04   Pasching 2–0
  Villarreal   Heerenveen 2–1
  Perugia   VfL Wolfsburg 3–0
2002   Málaga   Villarreal 2–1
  Fulham   Bologna 5–3
  VfB Stuttgart   Lille 2–1
2001   Aston Villa   Basel 5–2
  Paris Saint-Germain   Brescia 1–1 (a)
  Troyes   Newcastle United 4–4 (a)
2000   Udinese   Sigma Olomouc 6–4
  Celta de Vigo   Zenit St. Petersburg 4–3
  VfB Stuttgart   Auxerre 3–1
1999   Montpellier   Hamburger SV 2–2 (3–0 me penallti)
  Juventus   Rennes 4–2
  West Ham United   Metz 3–2
1998   Valencia   Austria Salzburg 4–1
  Werder Bremen Stampa:Country data SFR Yugoslavia Vojvodina 2–1
  Bologna   Ruch Chorzów 3–0
1997   Bastia   Halmstad 2–1
  Lyon   Montpellier 4–2
  Auxerre   Duisburg 2–0
1996   Karlsruher SC   Standard Liège 3–2
  Guingamp   Rotor Volgograd 2–2 (a)
  Silkeborg   Segesta 2–2 (a)
1995   Strasbourg   Tirol Innsbruck 7–2
  Bordeaux   Karlsruher SC 4–2

Referime Redakto

  1. ^ Mark Chaplin (1 dhjetor 2007). "Champions League changes agreed" [Ndryshimet në Ligën e Kampioneve pranohen] (në anglisht). UEFA.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2011. Marrë më 14 shkurt 2011.