Bologna Football Club 1909, njohur thjesht si Bologna (Shqip: Bolonja F.C. 1909) është një klub futbolli italian, i themeluar në vitin 1909 në qytetin e Bolonjës. Emri i themelimit ishte Bologna Football Club, por klubi falimentoi në vitin 1993 dhe u rithemelua me emrin aktual.

Bologna
Emri i plotëBologna Football Club 1909 S.p.A.
Pseudonimi(et)I Rossoblu
I Veltri
Themeluar3 tetor 1909 (1909-10-03) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë) (Bologna FC)
StadiumiStadio Renato Dall'Ara
Kapaciteti38,279
PronariSaputo Inc. (99.93%)
PronariJoey Saputo
MenaxheriSiniša Mihajlović
LigaSeria A
2018-1910
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Prej vitit 1927, ekipi i luan ndeshjet pritëse në stadiumin Renato Dall'Ara me kapacitet 38,279 spektatorë. Bolonja ka marrë pjesë në 68 kampionate të zhvilluara në Serie A, duke dalë kampione në 7 raste. Sipas IFFHS, ekipi renditet në vendin e nëntë midis ekipeve italiane më të mira përgjatë shekullit të XX.[1]

Historia Redakto

Ngjyrat dhe simbolet Redakto

Klubi Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 3 shtator 2016[2]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Angelo da Costa
2   Mb Marios Oikonomou
3   Mb Archimede Morleo
4   Mb Emil Krafth
5   Mf Erick Pulgar
6   Mf Federico Viviani (në huazim nga Verona)
7   Sm Anthony Mounier
8   Mf Saphir Taïder
9   Sm Simone Verdi
10   Sm Mattia Destro
11   Sm Ladislav Krejčí
14   Sm Federico Di Francesco
15   Mb Ibrahima Mbaye
16   Mf Ádám Nagy
17   Mf Godfred Donsah
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18   Mb Filip Helander
19   Sm Umar Sadiq (në huazim nga Roma)
20   Mb Domenico Maietta
22   Mf Luca Rizzo
23   Pt Alfred Gomis (në huazim nga Torino)
24   Mb Alex Ferrari
25   Mb Adam Masina
26   Sm Sergio Floccari
28   Mb Daniele Gastaldello
31   Mf Blerim Xhemaili
35   Mb Vasilis Torosidis
83   Pt Antonio Mirante
97   Pt Mouhamadou Fallou Sarr
99   Sm Robert Acquafresca

Trofej Redakto

Serie A

Coppa Italia

  • Fitues (2): 1969–70, 1973–74

Mitropa Cup

UEFA Intertoto Cup

Tifozët Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Klasifikimi IFFHS 19.9.2009" (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2021. Marrë më 24 dhjetor 2014.
  2. ^ "Prima squadra" (në italisht). Marrë më 3 shtator 2016.

Lidhje të jashtme Redakto