Federata Ndërkombëtare e Futbollit për Histori dhe Statistika ( ang - The International Federation of Football History & Statistics ) është një organizatë që vëzhgon historinë e futbollit . Ajo u themelua në vitin 1984 në qytetin BonGjermanisë.

Logoja e IFFHS

Klasifikimi botëror i klubeveRedakto

Që prej vitit 1991 organizata ka bërë klasifikimin botëror të klubeve për çdo muaj. IFFHS merr në konsideratë rezultatet e dymbëdhjetë muajve kontinentale dhe ndërkontinental, kurse ndeshjet e ligës kombëtare (duke përfshirë edhe lojërat e humbura) dhe kupat kombëtare (me përjashtim të pikëve të fituara para raundit të 16-të).

Të gjitha vendet janë renditur në katër nivele të bazuara në performancën në ligën kombëtare - klube në nivelin më të lartë të ligës marrin 4 pikë për çdo ndeshje të fituar, 2 pikë për një barazim dhe 0 pikë për humbjen. Niveli 2 është caktuar 3 pikë për fitore 1.5 pikë për barazim dhe 0 pikë për humbje, dhe kështu me radhë me nivele të ulëta të ardhshëm.

Në konkurimet kontinentale, të gjitha klubet marrin të njëjtin numër pikësh në të gjitha fazat e performances pavarësisht nivelit të tyre të ligës. Megjithatë UEFA Liga e kampionëve, Kupa Libertadores, marrin më shumë pikë prej konkurseve UEFA Cup, Copa Sudamericana, respektivisht. Sistemi i caktimit të pikëve është ende më i ulët për kupat afrikane, aziatike, CONCACAF, Oqeaniake. Konkurimet midis dy kontinente vlerësohen sipas rëndësisë të tyre. Konkurimet të cilat organizohen jashtë nga një konfederatë kontinentale, ose ndonjë ngjarje ndërkontinentale dhe që nuk njihet nga FIFA, nuk janë marrë në konsideratë .

KriteretRedakto

Kriteret për ndeshje kombëtare:[1]
Gara Pikë për fitore Pikë për barazim
Niveli i ligës kombëtare 4 4.00 2.00
Niveli i ligës kombëtare 3 3.00 1.50
Niveli i ligës kombëtare 2 2.00 1.00
Niveli i ligës kombëtare 1 1.00 0.50
Kriteret për ndeshje ndërkombëtare:[1]
Gara Pikë për fitore Pikë për barazim
UEFA Champions League 14.0 7.0
UEFA Europa League 12.0 6.0
Copa Libertadores 14.0 7.0
Copa Sudamericana 12.0 6.0
CAF Champions League 9.0 4.5
CAF Cup 7.0 3.5
AFC Champions League 9.0 4.5
AFC Cup 7.0 3.5
CONCACAF Champions League 9.0 4.5
FIFA Club World Cup (semi-finals) 14.0 7.0
FIFA Club World Cup (final)[2] 21.0 10.5

Rënditja aktualeRedakto

Top 50
(1 gusht 2010 - 31 korrik 2011)
Pozita Ekipi Konfederata Pikët
1   Barcelona UEFA 317.0
2   Real Madrid UEFA 307.0
3   Porto UEFA 291.5
4   Manchester United UEFA 285.0
5   Manchester City UEFA 254.0
6   Villarreal UEFA 250.0
7   Internazionale UEFA 246.0
8   Santos CONMEBOL 240.0
9   Vélez Sársfield CONMEBOL 239.0
10   Schalke UEFA 218.0
11   CSKA Moscow UEFA 215.5
12   Paris Saint-Germain UEFA 210.0
  Dynamo Kyiv UEFA 210.0
14   Zenit Saint Petersburg UEFA 207.0
15   Shakhtar Donetsk UEFA 206.5
16   Lille UEFA 206.0
17   Cerro Porteño CONMEBOL 201.5
18   Bayern Munich UEFA 200.0
19   PSV UEFA 199.5
20   TSV Bayer 04 Leverkusen UEFA 198.0
  Internacional CONMEBOL 198.0
22   LDU Quito CONMEBOL 196.5
23   Universidad Católica CONMEBOL 192.5
24   Cruzeiro CONMEBOL 191.0
  Chelsea UEFA 191.0
26   Ajax UEFA 190.5
27   Liverpool UEFA 190.0
28   Peñarol CONMEBOL 189.5
29   Deportes Tolima CONMEBOL 189.0
  Milan UEFA 189.0
31   Independiente CONMEBOL 188.0
32   Tottenham Hotspur UEFA 183.0
33   Twente UEFA 182.0
  Napoli UEFA 182.0
35   Copenhagen UEFA 180.5
36   Arsenal UEFA 180.0
37   Benfica UEFA 174.5
38   Libertad CONMEBOL 174.0
39   Brazilga UEFA 173.5
40   Estudiantes CONMEBOL 173.0
41   Monterrey CONCACAF 171.0
42   Borussia Dortmund UEFA 170.0
  Juventus UEFA 170.0
  Grêmio CONMEBOL 170.0
45   Emelec CONMEBOL 169.5
46   Beşiktaş UEFA 168.5
47   Dynamo Zagreb UEFA 168.0
  Palmeiras CONMEBOL 168.0
49   Spartak Moscow UEFA 165.5
50   Valencia UEFA 163.0
  Roma UEFA 163.0
  Olympique marseille UEFA 163.0

Ndryshimet e fundit: 15 gusht 2011 - Statistikat aktuale

Ekipi më i mirë botëror i vititRedakto

Tabela e mëposhtme tregon fituesit e më shumë pikëve në vitet e kaluara :

Ekipi më i mirë i muajitRedakto

Klasifikimi botëror i klubeve për të gjitha kohëratRedakto

Klasifikimi botëror i klubeve për të gjitha kohërat i merr parasysh të gjitha rezultatet në kampionatet kombëtare, kupa konkurse kombëtare, konkurimet e të klubit në gjashtë konfederata kontinentale dhe të FIFA . Prandaj është e mundur vetëm për të përcaktuar një kohë Klasifikimi botëror i klubeve për gjithë kohën nga 1 janar 1991, kur filloi klasifikimi botëror i klubeve dhe të gjitha këto detaje të lartpërmendura i merr në konsideratë.

Klasifikimi botëror i klubeve për gjithë kohën klasifikohen klube nga klasifikimi botëror i klubeve , gjendja deri në 31 dhjetor të këtij viti (shih më poshtë). Për këtë IFFHS merr parasysh Top 50 Klubet çdo vit, dhe çmimet e tyre në pikë fillon nga 1 pikë që merr ekipi i 50, duke vazhduar 2 pikë vendi i 49.......duke vazhduar në pozicionet me të larta, i parl merr 50 pikë. Shtimi i pikëve nga vitet e kaluara për çdo klub i sigurojnë atyre të plasohen në Klasifikimin botëror të klubeve për gjithë kohën (duke filluar nga 1991) .

Top 25
(1 janar 1991 - 31 dhjetor 2009)
Pozicioni Ekipi Pikët
1   Barcelona 807
2   Manchester United 726
3   Real Madrid 633
  Juventus 633
5   Milan 620
6   Internazionale 605
7   Bayern Munich 599
8   Arsenal 594
9   River Plate 503
10   Chelsea 491
11   Liverpool 455
12   Porto 447
13   Roma 445
14   Ajax 421
15   Boca Juniors 420
16   Valencia 398
17   Parma 373
18   São Paulo 368
19   Rangers 364
20   Lazio 342
21   Lyon 339
22   Atlético Madrid 319
23   Werder Bremen 317
24   Borussia Dortmund 285
25   Paris Saint-Germain 284

Ndryshimet e fundit 29 korrik 2010 - Statistikat aktuale Arkivuar 14 tetor 2013 tek Wayback Machine

Ligat më të forta kombëtareRedakto

Radhitja në vite 1991-2008Redakto

Sipas pikëve të fituara kemi radhitjen

1-  Serie A me 8 herë vend të parë , 3 herë vendi i dytë ,dhe 4 herë vendi i tretë.
2-  La Liga me 4 herë vend i parë ,8 herë vend i dytë dhe 3 herë vendi i tretë.
3-  Premier League me 3 herë vendi i parë , 4 herë vendi i dytë dhe 4 herë vendi i tretë.
4- Bundesliga me 1 herë vendi i parë dhe 1 herë vendi i tretë.
5-  Ligue 1 me 1 herë vendi i dytë dhe 2 herë vendi i tretë.
6-  Campeonato Brasileiro me 1 herë vendi i dytëë dhe 1 herë vendi i tretë.
7-  Eredivisie dhe   Primera División Argentina me 1 herë vendi i tretë .
Viti Radhitja Liga Pikët
1991 1   Serie A 1,382.5
2   La Liga 1,069.0
3   Premier League 1,059.0
1992 1   Serie A 1,342.5
2   La Liga 1,145.5
3   Eredivisie 941.5
1993 1   Serie A 1,577.5
2   La Liga 1,171.0
3   Bundesliga 1,046.5
1995 1   Serie A 1,345.0
2   Ligue 1 1,067.5
3   La Liga 1,030.0
1996 1   Serie A 1,119.0
2   La Liga 1,037.0
3   Ligue 1 1,008.0
1997 1   Bundesliga 1,209.0
2   Serie A 1,181.0
3   La Liga 1,120.0
1998 1   Serie A 1,276.0
2   Campeonato Brasileiro 1,198.0
3   La Liga 1,096.0
1999 1   Serie A 1,163.0
2   La Liga 1,145.0
3   Premier League 1,134.0
2000 1   La Liga 1,215.0
2   Premier League 1,116.0
3   Serie A 1,051.0
2001 1   La Liga 1,267.0
2   Premier League 1,176.0
3   Serie A 1,013.0
2002 1   La Liga 1,209.0
2   Premier League 1,183.0
3   Serie A 1,119.0
2003 1   Serie A 1,180.0
2   La Liga 1,107.0
3   Premier League 1,052.0
2004 1   La Liga 1,189.0
2   Premier League 1,184.0
3   Serie A

  Campeonato Brasileiro

1,010.0
2005 1   Premier League 1,207.0
2   Serie A 1,137.0
3   Ligue 1 995.0
2006 1   Serie A 1,182.0
2   La Liga 1,168.0
3   Premier League 1,125.0
2007 1   Premier League 1,171.0
2   La Liga 1,074.0
3   Serie A 1,027.0
2008 1   Premier League 1,192.0
2   Serie A 1,031.0
3   Primera División Argentina 1,020.0

Radhitja aktualeRedakto

Top 35
(2011)
Pozicioni Liga Pikët
1   La Liga 652.0
2   Primera División 534.0
3   Série A 511.0
4   Premier League 509.0
5   Serie A 443.0
6   Portuguese Liga 429.5
7   Primera División 411.5
8   Primera A 359.0
9   Primera División 381.5
10   Ligue 1 379.0
11   Belgian First Division 355.0
12   Primera División 337.0
13   K-League 325.5
14   Serie A 310.0
15   Eredivisie 310.0
16   Russian Premier League 302.5
17   Scottish Premier League 296.0
18   Primera División 291.0
19   J. League 272.0
20   Saudi Professional League 265.0
21   Nigeria Premier League
22   Iran Pro League 260.0
23   Super League Greece 258.0
24   Algerian Ligue Professionnelle 1 255.5
25   Süper Lig 246.5
26   Moroccan League 246.0
27   Swiss Super League 238.0
28   Belgian Pro League 232.0
29   Egyptian Premier League 230.0
30   Ukrainian Premier League 224.5
31   IFA Premiership 222.2
32   Malaysia Super League 218.0
33   Liga AI 210.5
34   Uzbek League 210.0
35   V-League 207.0

Ndryshimet e fundit 21 korrik 2011 - [1]

Lojtarët më të popullarizuar botëror sipas ( IFFHS )Redakto

Që nga 2006 IFFHS jep një çmim në futboll për lojtarin më të popullarizuar në bazë të votave. Steven Gerrard lojtari i Liverpool FC fitoj titullin e parë.

Në vitin 2007 IFFHS kishte dhënë një listë prej 55 kandidatë nga gjashtë për të gjitha kontinentet.Gjithsej prej 2.946.740 votues hedhin votat e tyre. Fituesi ishte Mohamed Aboutrika , lojtar dhe golashënues i ekipit Al-Ahly dhe kombëtares të futbollit të Egjiptit .

Për vitin 2008 , IFFHS ka përpiluar një listë prej 100 lojtarë aktivë aktualisht nga 58 vende në të gjitha gjashtë kontinentet futbollit nga të cilat ju mund të votoni lojtarin më të mirë. Dhe përsëri fitoj lojtari dhe golashënuesi i ekipit Al-Ahly dhe kombëtares të futbollit të Egjiptit .

KritikaRedakto

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ a b "How the Club World Ranking is made". IFFHS official website. Marrë më 2009-09-23. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Or Intercontinental Cup from 1991 to 2005.
 3. ^ "1991 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 4. ^ "1992 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 5. ^ "1993 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 6. ^ "1994 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 7. ^ "1995 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 8. ^ "1996 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 9. ^ "1997 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 10. ^ "1998 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 11. ^ "1999 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 12. ^ "2000 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 13. ^ "2001 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 14. ^ "2002 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 15. ^ "2003 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 16. ^ "2004 (Top 25)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 17. ^ "Top 25 (2005)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 18. ^ "Top 25 (2006)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 19. ^ "Top 25 (2007)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 20. ^ "Top 25 (2008)" (në anglisht). IFFHS. Marrë më 2009-08-03.
 21. ^ ""Barça" - First in the Club World Ranking for 2009 !" (në anglisht). IFFHS. 7 janar 2010. Marrë më 7 janar 2010.

Lidhje të jashtmeRedakto

Faqja zyrtare