Società Sportiva Lazio (S.S. Lazio), u krijua më 9 janar 1900 nga ushtarët e Ushtrisë Italiane në Romë. Ngjyrat e klubit janë Bardhë e Kaltër, dhe si simbol i klubit është Shqiponja. Ndryshe quhen edhe "Biancocelesti". Pas luftës së dytë botërore klubet Italiane kanë hequr parashtesën "S.S" për arsye se kujtonte Gestapo't, por me mbështetjen e diktatorit Benito Mussolini i vetmi klub që nuk e hoqi parashtesën "S.S" ishte klubi i Lazio's. Rivali i betuar është AS Roma dhe ndeshjet midis tyre konsiderohet si një ndër kryendeshjet më interesante dhe më ideologjike të botës. Kapiteni i skuadrës Paolo Di Canio pas fitores së Lazio's kundër AS Roma's duke u kthyer në tribunat e adhuruesëve të AS Roma's ka dhënë përshëndetjen Fashiste, dhe si pasojë është dënuar me një ndeshje nga ana e Federatës së Futbollit të Italisë. S.S. Lazio ndeshjet luan në Stadiumin Olimpik, me kapacitet prej 70 634 ulësesh.

Lazio
Emri i plotëSocietà Sportiva Lazio S.p.A.
Pseudonimi(et)I Biancocelesti
Le Aquile
Themeluar9 janar 1900 (1900-01-09) (Gabim: Neojitet vit, muaj, datë e vlefshme vite më parë), si Società Podistica Lazio
StadiumiStadio Olimpico
Kapaciteti70,634[1]
PronariClaudio Lotito (66.70%)[2]
PresidentiClaudio Lotito
MenaxheriSimone Inzaghi
LigaSerie A
2018-19Vend 8
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 31 gusht 2016.[3]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Thomas Strakosha
2   Mb Wesley Hoedt
3   Mb Stefan de Vrij
4   Mb Patric
5   Mf Danilo Cataldi
6   Mb Jordan Lukaku
7   Sm Ricardo Kishna
8   Mb Dušan Basta
9   Sm Filip Đorđević
10   Mf Felipe Anderson
11   Mf Ravel Morrison
13   Mb Wallace
14   Sm Keita
15   Mb Bastos
16   Mf Marco Parolo
17   Sm Ciro Immobile
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
18   Mf Luis Alberto
19   Mf Senad Lulić
20   Mf Lucas Biglia (captain)
21   Mf Sergej Milinković-Savić
22   Pt Federico Marchetti
23   Mf Moritz Leitner
25   Sm Cristiano Lombardi
26   Mb Ștefan Radu (vice-captain)
27 Stampa:Country data CMR Mf Joseph Minala
28   Mb Vinícius
44   Mb Franjo Prce
55   Pt Ivan Vargić
71   Sm Mamadou Tounkara
96   Mf Alessandro Murgia
  Mf Álvaro González

Trofet Redakto

Serie Avendore dhe Kupat e vendit Redakto

Kupat Evropiane Redakto

Presidentët e klubit Redakto

Trajnerët kryesorë Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Stadi Serie A 2015–2016" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Azionisti rilevanti di SOCIETA' SPORTIVA LAZIO SPA" [List of major shareholders of S.S. Lazio]. CONSOB. 22 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "S.S.Lazio Tesserati Prima Squadra" (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2019. Marrë më 23 tetor 2016.

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: Società Sportiva Lazio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


 
 
Seria A
1929-30 | 1930-31 | 1931-32 | 1932-33 | 1933-34 | 1934-35 | 1935-36 | 1936-37 | 1937-38 | 1938-39 | 1939-40 | 1940-41 | 1941-42 | 1942-43 | 1944 | 1945-46 | 1946-47 | 1947-48 | 1948-49 | 1949-50 | 1950-51 | 1951-52 | 1952-53 | 1953-54 | 1954-55 | 1955-56 | 1956-57 | 1957-58 | 1958-59 | 1959-60 | 1960-61 | 1961-62 | 1962-63 | 1963-64 | 1964-65 | 1965-66 | 1966-67 | 1967-68 | 1968-69 | 1969-70 | 1970-71 | 1971-72 | 1972-73 | 1973-74 | 1974-75 | 1975-76 | 1976-77 | 1977-78 | 1978-79 | 1979-80 | 1980-81 | 1981-82 | 1982-83 | 1983-84 | 1984-85 | 1985-86 | 1986-87 | 1987-88 | 1988-89 | 1989-90 | 1990-91 | 1991-92 | 1992-93 | 1993-94 | 1994-95 | 1995-96 | 1996-97 | 1997-98 | 1998-99 | 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07
Kampionati Italian i Futbollit
1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1909-10 | 1910-11 | 1911-12 | 1912-13 | 1913-14 | 1914-15 | 1919-20 | 1920-21 | 1921-22 | 1921-22 | 1922-23 | 1923-24 | 1924-25 | 1925-26 | 1926-27 | 1927-28 | 1928-29