Società Sportiva Calcio Napoli, njohur zakonisht si Napoli, është një klub italian futbolli me seli në Napoli, Campania. Klubi aktualisht luan në Serie A, elita e futbollit italian. Ata kanë fituar dy Scudetto, gjashtë Coppa Italia, dy Supercoppa Italiana dhe një Kupë UEFA.[1][2]

S.S.C. Napoli
Emri i plotëSocietà Sportiva Calcio Napoli SpA
Pseudonimi(et)Azzurri (Kaltra)
Partenopei
Themeluar
  • 25 August 1926; 97 vite më parë (25 August 1926), si Associazione Calcio Napoli
  • 25 qershor 1964; 60 vite më parë (1964-06-25), si Società Sportiva Calcio Napoli
  • 6 shtator 2004; 19 vite më parë (2004-09-06), si Napoli Soccer
StadiumiStadio Diego Armando Maradona
Kapaciteti60,240
PronariFilmauro S.r.l.
PresidentiAurelio De Laurentiis
MenaxheriRudi Garcia
LigaSerie A
2022/23Vendi 1
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Lojtarët

Redakto

Skuadra aktuale

Redakto
Redaktuar më 28 janar 2020[3]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Alex Meret
2   Mb Kévin Malcuit
4   Mf Diego Demme
5   Mf Allan
6   Mb Mário Rui
7   Sm José Callejón (zëv-kapiten)
8   Mf Fabián Ruiz
9   Sm Fernando Llorente
11   Sm Hirving Lozano
12   Mf Elif Elmas
13   Mb Sebastiano Luperto
14   Sm Dries Mertens (kapiten i tretë)
19   Mb Nikola Maksimović
20   Mf Piotr Zieliński
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
21   Sm Matteo Politano (në huazim Internazionale)
22   Mb Giovanni Di Lorenzo
23   Mb Elseid Hysaj
24   Sm Lorenzo Insigne (kapiten)
25   Pt David Ospina
26   Mb Kalidou Koulibaly
27   Pt Orestis Karnezis
31   Mb Faouzi Ghoulam
34   Mf Amin Younes
44   Mb Kostas Manolas
68   Mf Stanislav Lobotka
98   Sm Leandrinho
99   Sm Arkadiusz Milik

Në Huazim

Redakto
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Pt Mariano Andújar (tek Estudiantes deri më 30 qershor 2016)
  Pt Nikita Baranovsky Contini (tek SPAL deri më 30 qershor 2016)
  Pt Luigi Sepe (tek Fiorentina deri më 30 qershor 2016)
  Mb Emanuele Allegra (tek Martina Franca deri më 30 qershor 2016)
  Mb Armando Anastasio (tek Padova deri më 30 qershor 2016)
  Mb Daniele Celiento (tek Siena deri më 30 qershor 2016)
  Mb Vincenzo Guardiglio (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
  Mb Igor Łasicki (tek Maceratese deri më 30 qershor 2016)
  Mb Giuseppe Nicolao (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
  Mb Marco Supino (tek Pontedera deri më 30 qershor 2016)
  Mb Bruno Uvini (tek Twente deri më 30 qershor 2016)
  Mf Alfredo Bifulco (tek Rimini deri më 30 qershor 2016)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mf Felice Gaetano (tek Torres deri më 30 qershor 2016)
  Mf Raffaele Maiello (tek Empoli deri më 30 qershor 2017)
  Mf Giuseppe Palma (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
  Mf Luca Palmiero (tek Paganese deri më 30 qershor 2016)
  Mf Mario Prezioso (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
  Mf Josip Radošević (tek Rijeka deri më 31 dhjetor 2015)
  Mf Antonio Romano (tek Santarcangelo deri më 30 qershor 2016)
  Sm Nicolao Dumitru (tek Latina deri më 30 qershor 2016)
  Sm Roberto Insigne (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
  Sm Soma Novothny (tek Diósgyőri deri më 30 qershor 2016)
  Sm Gennaro Tutino (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
  Sm Duván Zapata (tek Udinese deri më 30 qershor 2017)

Numrat e pensionuar

Redakto


Stafi teknik dhe administrativ

Redakto

Presidentët

Redakto

Trajnerët

Redakto

Rekordet dhe Statistikat

Redakto

Ngjyrat, logoja dhe pseudonimi

Redakto

Sponsorët dhe prodhuesit

Redakto

Tifozët dhe rivalët

Redakto

Rivalët

Redakto

Miqësitë

Redakto

SSC Napoli si kompani

Redakto

Trofet

Redakto
 
Kampion i Seria A, 1987

Serie Avendore dhe Kupat e vendit

Redakto

Kupat Evropiane

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "La storia del Calcio Napoli sino ai giorni nostri" [Historia e Napolit deri në ditët e sotme] (në italisht). Ale Napoli. Arkivuar nga origjinali më 24 tetor 2008. Marrë më 3 shkurt 2020.
  2. ^ "Storia" [Historia] (në italisht). Calcio Napoli Net. 26 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2007. Marrë më 3 shkurt 2020.
  3. ^ "Prima squadra" [Ekipi i parë] (në italisht). S.S.C. Napoli. Arkivuar nga origjinali më 22 gusht 2018. Marrë më 3 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: S.S.C. Napoli – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


 
 
Seria A
1929-30 | 1930-31 | 1931-32 | 1932-33 | 1933-34 | 1934-35 | 1935-36 | 1936-37 | 1937-38 | 1938-39 | 1939-40 | 1940-41 | 1941-42 | 1942-43 | 1944 | 1945-46 | 1946-47 | 1947-48 | 1948-49 | 1949-50 | 1950-51 | 1951-52 | 1952-53 | 1953-54 | 1954-55 | 1955-56 | 1956-57 | 1957-58 | 1958-59 | 1959-60 | 1960-61 | 1961-62 | 1962-63 | 1963-64 | 1964-65 | 1965-66 | 1966-67 | 1967-68 | 1968-69 | 1969-70 | 1970-71 | 1971-72 | 1972-73 | 1973-74 | 1974-75 | 1975-76 | 1976-77 | 1977-78 | 1978-79 | 1979-80 | 1980-81 | 1981-82 | 1982-83 | 1983-84 | 1984-85 | 1985-86 | 1986-87 | 1987-88 | 1988-89 | 1989-90 | 1990-91 | 1991-92 | 1992-93 | 1993-94 | 1994-95 | 1995-96 | 1996-97 | 1997-98 | 1998-99 | 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07
Kampionati Italian i Futbollit
1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1909-10 | 1910-11 | 1911-12 | 1912-13 | 1913-14 | 1914-15 | 1919-20 | 1920-21 | 1921-22 | 1921-22 | 1922-23 | 1923-24 | 1924-25 | 1925-26 | 1926-27 | 1927-28 | 1928-29