Società Sportiva Calcio Napoli, shpesh i referuar me shkurtesën Napoli, është klub profesional futbollistik bazuar në Napoli, Kampanja, Itali. Klubi u themelua në vitin 1926 dhe që prej atëherë gati se gjithë historinë e vetë e ka kaluar në Seria A, kategoria më e lartë futbollistike në Itali.

S.S.C. Napoli
SSC Neapel.svg
Emri i plotë Società Sportiva Calcio Napoli SpA
Pseudonimi Azzurri (Kaltra)
Partenopei
Themelimi
  • 25 August 1926; 93 vite më parë (25 August 1926), si Associazione Calcio Napoli
  • 25 Qershor 1964; 55 vite më parë (1964-06-25), si Società Sportiva Calcio Napoli
  • 6 Shtator 2004; 15 vite më parë (2004-09-06), si Napoli Soccer
Stadiumi Stadio San Paolo
(Kapaciteti: 60,240)
Pronari Filmauro S.r.l.
Presidenti Aurelio De Laurentiis
Menaxheri Carlo Ancelotti
Liga Serie A
2018-19 Vendi 2
Uebfaqja Faqja zyrtare e klubit
Fanella e parë
Fanella e dytë
Fanella e tretë

HistoriaRedakto

Associazione Calcio NapoliRedakto

Napoli në rritje: Epoka e MaradonasRedakto

Rënia dhe rilindjaRedakto

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 5 janar 2017[1]
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Rafael Cabral
2   Mb Elseid Hysaj
3   Mb Ivan Strinić
4   Mf Emanuele Giaccherini
5   Mf Allan
7   Sm José Callejón
8   Mf Jorginho
11   Mb Christian Maggio (vice-captain)
14   Sm Dries Mertens
17   Mf Marek Hamšík (Captain)
19   Mb Nikola Maksimović (në huazim nga Torino)
20   Mf Piotr Zieliński
21   Mb Vlad Chiricheș
22   Pt Luigi Sepe
Nr. Pozicioni Lojtari
24   Sm Lorenzo Insigne
25   Pt Pepe Reina
26   Mb Kalidou Koulibaly
30   Mf Marko Rog
31   Mb Faouzi Ghoulam
32   Sm Leonardo Pavoletti
33   Mb Raúl Albiol
42   Mf Amadou Diawara
62   Mb Lorenzo Tonelli
94   Sm Roberto Insigne
95   Mb Igor Łasicki
99   Sm Arkadiusz Milik

Në HuazimRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
  Pt Mariano Andújar (tek Estudiantes deri më 30 qershor 2016)
  Pt Nikita Baranovsky Contini (tek SPAL deri më 30 qershor 2016)
  Pt Luigi Sepe (tek Fiorentina deri më 30 qershor 2016)
  Mb Emanuele Allegra (tek Martina Franca deri më 30 qershor 2016)
  Mb Armando Anastasio (tek Padova deri më 30 qershor 2016)
  Mb Daniele Celiento (tek Siena deri më 30 qershor 2016)
  Mb Vincenzo Guardiglio (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
  Mb Igor Łasicki (tek Maceratese deri më 30 qershor 2016)
  Mb Giuseppe Nicolao (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
  Mb Marco Supino (tek Pontedera deri më 30 qershor 2016)
  Mb Bruno Uvini (tek Twente deri më 30 qershor 2016)
  Mf Alfredo Bifulco (tek Rimini deri më 30 qershor 2016)
Nr. Pozicioni Lojtari
  Mf Felice Gaetano (tek Torres deri më 30 qershor 2016)
  Mf Raffaele Maiello (tek Empoli deri më 30 qershor 2017)
  Mf Giuseppe Palma (tek Ischia deri më 30 qershor 2016)
  Mf Luca Palmiero (tek Paganese deri më 30 qershor 2016)
  Mf Mario Prezioso (tek AS Melfi deri më 30 qershor 2016)
  Mf Josip Radošević (tek Rijeka deri më 31 dhjetor 2015)
  Mf Antonio Romano (tek Santarcangelo deri më 30 qershor 2016)
  Sm Nicolao Dumitru (tek Latina deri më 30 qershor 2016)
  Sm Roberto Insigne (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
  Sm Soma Novothny (tek Diósgyőri deri më 30 qershor 2016)
  Sm Gennaro Tutino (tek Avellino deri më 30 qershor 2016)
  Sm Duván Zapata (tek Udinese deri më 30 qershor 2017)

Numrat e pensionuarRedakto

Stafi teknik dhe administrativRedakto

PresidentëtRedakto

TrajnerëtRedakto

Rekordet dhe StatistikatRedakto

Ngjyrat, logoja dhe pseudonimiRedakto

Sponsorët dhe prodhuesitRedakto

Tifozët dhe rivalëtRedakto

RivalëtRedakto

DerbiRedakto

MiqësitëRedakto

SSC Napoli si kompaniRedakto

TrofetRedakto

 
Kampion i Seria A, 1987

Serie Avendore dhe Kupat e venditRedakto

Kupat EvropianeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ http://www.sscnapoli.it/Squadra

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: S.S.C. Napoli – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


Seria A
1929-30 | 1930-31 | 1931-32 | 1932-33 | 1933-34 | 1934-35 | 1935-36 | 1936-37 | 1937-38 | 1938-39 | 1939-40 | 1940-41 | 1941-42 | 1942-43 | 1944 | 1945-46 | 1946-47 | 1947-48 | 1948-49 | 1949-50 | 1950-51 | 1951-52 | 1952-53 | 1953-54 | 1954-55 | 1955-56 | 1956-57 | 1957-58 | 1958-59 | 1959-60 | 1960-61 | 1961-62 | 1962-63 | 1963-64 | 1964-65 | 1965-66 | 1966-67 | 1967-68 | 1968-69 | 1969-70 | 1970-71 | 1971-72 | 1972-73 | 1973-74 | 1974-75 | 1975-76 | 1976-77 | 1977-78 | 1978-79 | 1979-80 | 1980-81 | 1981-82 | 1982-83 | 1983-84 | 1984-85 | 1985-86 | 1986-87 | 1987-88 | 1988-89 | 1989-90 | 1990-91 | 1991-92 | 1992-93 | 1993-94 | 1994-95 | 1995-96 | 1996-97 | 1997-98 | 1998-99 | 1999-00 | 2000-01 | 2001-02 | 2002-03 | 2003-04 | 2004-05 | 2005-06 | 2006-07
Kampionati Italian i Futbollit
1898 | 1899 | 1900 | 1901 | 1902 | 1903 | 1904 | 1905 | 1906 | 1907 | 1908 | 1909 | 1909-10 | 1910-11 | 1911-12 | 1912-13 | 1913-14 | 1914-15 | 1919-20 | 1920-21 | 1921-22 | 1921-22 | 1922-23 | 1923-24 | 1924-25 | 1925-26 | 1926-27 | 1927-28 | 1928-29