Nigeria

Një vend në kontinentin e Afrikës

8°N 10°E / 8°N 10°E / 8; 10


Federal Republic of Nigeria
Emblema - Nigeria
Nigeria Nigeria
Moto Kombëtare: Unity and Strength, Peace and Progress
(ang.:Bashkim e Fuqi, Paqe e Progres)
Vendndodhja - Nigeria
Vendndodhja - Nigeria

Nigeria ndodhet në pjesën jugore të Afrikës veriore dhe në jug të vendit gjendet dalja në Oqeanin Atlantik. Kufirit i Nigerisë përshkohet nga kufiri me Nigerin në veri, në veri-lindje Çadin, në lindje dhe jug-lindje me Kamerunin, në jug me oqeanin dhe në perëndim me Beninin.

Historia

Redakto

Politika

Redakto

Gjeografia

Redakto

Sipërfaqja e përgjithshme e Nigerisë është 923,768 km2 prej së cilës 13,000 km2 janë ujë. Nigeria shtrihet rreth koordinatave gjeografike 10 00 V, 8 00 P. Nigeria ka një vijë bregdetare 853 km të gjatë dhe vijë kufitare 4,047 km.

Klima në Nigeri është e ndryshueshme. Në pjesën jugore ekuatoriale në atë qendrore topike dhe klimë shkretëtire në veri.

Relievi i Nigerisë është terren i rrafshët që vije duke u shenduar në malorë në pjesën qendrore ndërsa në jug shkëmbor e në veri ka disa rrafshnalta. Pika më e ultë e relievit 0m është përgjatë oqeanit Atlantik dhe ajo më e larta në lartësi mbidetare prej 2,419 metrave në malin "Çapal Vadi" (ang.: Chappal Waddi), në jug-lindje të kryeqytetit, në kufi me Kamerunin.

Ekonomia

Redakto

Demografia

Redakto

Kultura

Redakto

Të tjera

Redakto
  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Nigeria – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale