UEFA Liga e Evropës (anglisht: UEFA Europa League) është një kompedicion i përvitshëm futbollistik i organizuar nga UEFA që nga viti 1971 ku konkurojnë klubet evropiane. Klubet kualifikohen në këtë kompedicion bazuar në performancat e tyre në ligat dhe kupat kombëtare përkatëse. Është kompedicioni i dytë për nga rëndësia nga UEFA, duke u renditur mbrapa UEFA Ligës së Kampioneve.[2]

UEFA Liga e Evropës
Themeluar1971; 53 vite më parë (1971)
(ri emëruar më 2009)
RajoniEvropë (UEFA)
Numri i skuadrave48 (faza e grupeve)
8 klube bashkohen pas fazës së grupeve të Ligës së Kampioneve[1]
160 (gjithsej)
Kampioni aktualFlamuriVillareal (titulli i 1-rë)
Skuadra më e suksesshmeFlamuri Sevilla (6 tituj)
Transmetuesit televizivëLista e transmetuesve
UebfaqjaUebfaqja zyrtare
2020–21 UEFA Liga e Evropës

Referime Redakto

  1. ^ Dy ekipet e para të çdo grupi avancojnë në raundin e 32-tave, ku bashkohen edhe tetë ekipet të vendeve të treta në grupet e Ligës së Kampioneve.
  2. ^ "The Europa League is back and more than ever is a competition to savour" (në anglisht). The Guardian. 14 shkurt 2018. Marrë më 26 nëntor 2018.