UEFA është shkurtesa e Union of European Football Associations dhe e shoqatës Futbolle Evropiane.

Union of European Football Associations (UEFA)
Uefa 2013.png
UEFA.svg
AbbreviationUEFA
FormationQershor 15, 1954; 67 vite më parë (1954-06-15)
Founded atBasel, Switzerland
TypeOrganizatë e futbollit
HeadquartersNyon, Zvicer
Coordinates46°22′16″N 6°13′52″E / 46.371009°N 6.23103°E / 46.371009; 6.23103
Region served
Evropa
Membership
55 shoqatat anëtare
Official languages
English
French
German
(other main but not official: Italian, Portuguese, Russian, Spanish) [1]
Presidenti
Aleksander Čeferin[2]
Nënkryetari i parë
Karl-Erik Nilsson
Nënkryetarë
Sándor Csányi
Luis Rubiales
Fernando Gomes
Michele Uva
Sekretar i përgjithshëm
Theodore Theodoridis
Main organ
Kongresi i UEFA-s
Parent organization
FIFA
Websiteuefa.com

ReferencaRedakto

  1. ^ uefa.com. "How to switch to another language of UEFA.com – Inside UEFA – UEFA.com". UEFA.com. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2019. Marrë më 7 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ "Čeferin elected as UEFA President" (në anglisht). UEFA. Marrë më 14 shtator 2016.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Shih edheRedakto