Nyoni është qytet në Zvicër, në kantonin Vaud.

Nioni
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Zvicra
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,72 km2
Popullsia 17.267 banorë (2006)
Faqja Zyrtare http://www.nyon.ch/

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PolitikaRedakto

KulturaRedakto

EdukimiRedakto

ArtiRedakto

SimboletRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto