Atalanta Bergamasca Calcio, njohur zakonisht si Atalanta, Atalanta Bergamo ose Atalanta BC, është një klub italian futbollistik me seli në Bergamo të Lombardisë, Itali. Klubi luan aktualisht Serie A, duke u ngjitur nga Serie A në sezonin 2010–11.

Atalanta
Emri i plotëAtalanta Bergamasca Calcio S.p.A.
Pseudonimi(et)La Dea
Gli Orobici
I Nerazzurri
Themeluar17 tetor 1907 (1907-10-17) (115 vite më parë)
StadiumiStadio Atleti Azzurri d'Italia
Kapaciteti21,300[1]
PresidentiAntonio Percassi[2]
MenaxheriGian Piero Gasperini
LigaSeria A
2018–193
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Klubi ka pseudonimin Nerazzurri dhe Orobici. Ata e kanë pseudonimin sepse luajnë me fanella me viza zi dhe kaltër, të shkurtra dhe çorape të zeza. Klubi luan në Stadio Atleti Azzurri d'Italia, një stadium me 24,642 vende.

Klubi fitoi Coppa Italian në vitin 1963 dhe arriti në gjymë-finalen e Kupa e Kupës së Fituesve në vitin 1988, gjatë kohës kur konkuronte ende në Serie B. Kjo është ende performanca më e mirë e një skuadre jo-elita në kompedicionet e UEFA-s (sëbashku me Cardiff Cityn).[3] Atalanta gjithashtu ka luajtur dy herë në Kupën UEFA, duke arritur çerek-finalet në sezonin 1990–91.

Historia Redakto

Reputacioni Redakto

Mbështetësit Redakto

Trofe Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Current squad Redakto

Redaktuar më 31 gusht 2016[4]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Etrit Berisha (në huazim nga Lazio)
2   Mb Guglielmo Stendardo
3   Mb Rafael Tolói
5   Mb Andrea Masiello
6   Mb Ervin Zukanović (në huazim nga Roma)
7   Mf Marco D'Alessandro
8   Mf Giulio Migliaccio
9   Sm Aleksandar Pešić (në huazim nga Toulouse)
10   Mf Alejandro Gómez
11   Mf Remo Freuler
13   Mb Mattia Caldara (në huazim nga Juventus)
17   Mf Carlos Carmona
19 Stampa:Country data Cote d'Ivoire Mf Franck Kessié
23   Mb Emanuele Suagher
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
24   Mb Andrea Conti
25   Mb Abdoulay Konko
27   Mf Jasmin Kurtić
29   Sm Andrea Petagna
30   Pt Davide Bassi
37   Mf Leonardo Spinazzola (në huazim nga Juventus)
43   Sm Alberto Paloschi
47   Pt Stefano Mazzini
51   Sm Mauricio Pinilla
52   Mf Bryan Cabezas
57   Pt Marco Sportiello
77   Mf Cristian Raimondi
88   Mf Alberto Grassi (në huazim nga Napoli)
93   Mb Boukary Dramé
6   Mf Bryan Cristante (në huazim nga Benfica)

Skuadra e të rinjëve Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
15   Mb Mattia Caldara

Në huazim Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Berat Djimsiti (tek Avellino)
4   Mb Daniele Capelli (tek Cesena)
9   Sm Matteo Ardemagni (tek Chievo)
14   Sm James Troisi (tek Melbourne)
  Pt Simone Colombi (tek Padova)
  Pt Francesco Rossi (tek Pavia)
  Pt Luca Zanotti (tek Virtus Entella)
  Mb Alberto Almici (tek Cesena)
  Mb Andrea Conti (tek Perugia)
  Mb Matteo Contini (tek Juve Stabia)
  Mb Carlo Cremaschi (tek Nocerina)
  Mb Luca Milesi (tek Benevento)
  Mb Valerio Nava (tek Novara)
  Mb Alex Redolfi (tek Como)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Emanuele Suagher (tek Crotone)
  Mf Salvatore Molina (tek Modena)
  Mf Daniele Mologni (tek Ponte San Pietro Isola)
  Mf Nadir Minotti (tek Virtus Lanciano)
  Mf Antonio Palma (tek Nocerina)
  Mf Stefano Romano (tek Varese)
  Mf Matteo Scozzarella (tek Juve Stabia)
  Mf Nicolò Tonon (tek Pro Patria)
  Mf Michele Villanova (tek Aversa Normanna)
  Sm Davide Cais (tek Reggiana)
  Sm Leonardo Gatto (tek Virtus Lanciano)
  Sm Simone Magnaghi (tek Virtus Entella)
  Sm Doudou Mangni (tek Modena)

Primavera Redakto

Lojtarë të shquar Redakto

Historia e trajnerëve Redakto

Historia presidenciale Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "COMPLETATI I LAVORI ALLO STADIO DELL'ATALANTA, IMPIANTO SENZA BARRIERE GIOIELLO ARCHITETTONICO – (FOTO)" (në italisht). 31 gusht 2015.
  2. ^ "The Club – ATALANTA Lega Serie A". www.legaseriea.it (në italisht). Lega Serie A. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2017. Marrë më 26 gusht 2017.
  3. ^ Cardiff City
  4. ^ "Team" (në italisht). Atalanta B.C. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2016. Marrë më 14 shtator 2016.

Lidhje të jashtme Redakto