Antonio Conte (Italisht: [anˈtɔːnjo ˈkonte];[4][5] lindur më 31 korrik 1969) është një trajner italian futbolli dhe ish futbollist profesionist i cili është aktualisht trajneri i klubit italian Internazionale.

Antonio Conte

Conte në qershor 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëAntonio Conte[1]
Datëlindja (1969-07-31) 31 korrik 1969 (54 vjeç)[2]
VendlindjaLecce, Itali
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)[3]
PozicioniMesfushor qëndror
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Internazionale (trajner)
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1985–1991Lecce71(1)
1991–2004Juventus296(29)
Gjithsej367(30)
Karriera ndërkombëtare
1994–2000Italia20(2)
Skuadra të menaxhuara
2006Arezzo
2007Arezzo
2007–2009Bari
2009–2010Atalanta
2010–2011Siena
2011–2014Juventus
2014–2016Italia
2016–2018Chelsea
2019–Internazionale
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Conte luajti si mesfushor gjatë karrierës së tij, të cilën e nisi me klubin e qytetit të lindjes Lecce dhe më pas u bë një nga lojtarët me të mirë dhe të dekoruar të historisë së Juventusit. Ai ishte kapiten i ekipit dhe e ndihmoi atë të fitonte UEFA Ligën e Kampioneve, si dhe pesë tituj të Serie A, pa përfshirë trofe të tjerë.[6] Ai gjithashtu ka qënë një lojtar i kombëtares italiane, me të cilën ka luajtur në Kupën e Botës 1994 dhe Euro 2000, ku Italia është mposhtur në finale në të dyja rastet.

Karriera e tij si trajner filloi në vitin 2006, kurse në sezonin 2008–09 filloi titullin e Serie B me Barin. Dy vite më vonë, ai arriti të ngjisë Sienën në elitë. Në vitin 2011, Conte u bë trajneri i ri i Juventusit, ku me formacionin 3–5–2 fitoi tre kampionate rresht si dhe trofe të tjerë. Në vitin 2016, Conte u bë trajner i kombëtares italiane, duke e udhëhequr në fushatën e UEFA Euro 2016, para se të kalonte në Premier Ligë te Çelsi. Në Londër, ai fitoi titullin e Premier Ligës në sezonin e tij të parë,[7] të cilën e pasoi me fitimin e Kupën FA në sezonin e ardhshëm. Ai u shkarkua në korrik 2018, kurse më 31 maj 2019 u zyrtarizua si trajner i ri i Interit.[8]

Referime Redakto

  1. ^ "Conte: Antonio Conte: Manager" [Conte: Antonio Conte: Manaxher] (në anglisht). BDFutbol. Marrë më 3 maj 2018.
  2. ^ "Antonio Conte" (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2017. Marrë më 21 dhjetor 2017.
  3. ^ "Antonio Conte" (në anglisht). Worldfootball.net. Marrë më 5 gusht 2016.
  4. ^ Luciano Canepari. "Antonio". DiPI Online (në italisht). Marrë më 26 tetor 2018.
  5. ^ Luciano Canepari. "conte". DiPI Online (në italisht). Marrë më 26 tetor 2018.
  6. ^ "Conte ready to carve out his Italy vision" [Conte gati të gdhëndi vizionin e tij të Italisë] (në anglisht). FIFA.com. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2014. Marrë më 11 shtator 2014.
  7. ^ "Only Antonio Conte could have won the Premier League title with Chelsea's squad, writes Tony Evans" [Vetëm Antonio Conte mund të fitonte titullin e Premier Ligës me skuadrës në Çelsit, shkruan Tony Evans] (në anglisht). Standard.co.uk. Marrë më 25 qershor 2019.
  8. ^ "Zyrtare: Conte trajner i ri i Interit". Telegrafi. 31 maj 2019. Marrë më 25 qershor 2019.