Serie B (Seria B) është kategoria e dytë në sistemin e futbollit profesionist italian,pasi ekipet më të mira luajnë në Serie A. Ky turne organizohet nga Lidhja Kombëtare Profesioniste e Serisë B dhe marrin pjesë 19 ekipe.

Seria B
Kombëtarja Italia
Konfederata UEFA
Themeluar 1929
Sezoni i parë 1929-30
Numri i ekipeve 19
Hipin në Seria A
Bien në Serie C
Kupa kombëtare Coppa Italia
Kampioni aktual Brescia (2018–19)
Më shumë tituj kampion Atalanta B.C.,Genoa C.F.C.(6 tituj)
Faqja zyrtare Official

RregullorjaRedakto

Në sezonin futbollistik 2018-2019 u vendos që turneu të zhvillohet me 19 ekipe, të cilat do ndeshen dy herë midis tyre me sistem vajtje-ardhje.Në rast se dy ose më shume ekipe janë me pikë të barabarta, zhvillohen play-off për ngjitjen në Serie A, ose play-out për të shmangur rënien një kategori më poshtë në Serie C.

Lidhje të jashtmeRedakto