Genoa (ligurisht[5] genoa: gju (gjuri), IPA: ['dʒɛnoa]);(shqiptuar: XHEH-noa) është një klub italian i kriketit dhe klub futbollistik me seli në qytetin Xhenova, Liguria. Ky klub u themelua në vitin 1893 dhe me këtë bëhet të jetë klubi më i vjetër aktiv italian.

Genoa
Emri i plotëGenoa Cricket and Football Club S.p.A.
Pseudonimi(et)I Rossoblu
Il Grifone[1]
Il Vecchio Balordo[2]
Themeluar7 shtator 1893; 130 vite më parë (1893-September-07)[3]
StadiumiStadio Luigi Ferraris
Kapaciteti36,599[4]
PresidentiEnrico Preziosi
MenaxheriCesare Prandelli
LigaSerie A
2022-232., Serie B
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Në historin e ligës kampionale italiane Genoa është bërë kampion nëntë (9) herë nga të cilt titullin e parë e ka fituar në sezonin e vitit 1898 që ishte ky edhe sezoni i parë i ligës kampionale italiane. Herën e fundit ky e kip titullin e kampionit e ka fituar në vitin 1924. Ekipi gjithashtu ka fiuar kupën italiane një herë. Llogariur historikisht Genoa është klubi i dhjetë më i suksesëshëm në historinë e futbollit italian.[6], kurse klubi i katërt më i suksesëshëm bazuar në numrin e kmpionateve të fituara.

Klubi që nga viti 1911 zhvillon ndeshjet në stadiumin Stadio Luigi Ferraris me kapacitet prej 36,536 vendeve.[7]. Genoa këtë stadium e ndanë me rivalin e qytetit U.C. Sampdoria.

Që nga vitet e 1960-a, Genoa është shpesh ka bërë lëvizje nga Serie ASerie B dhe anasjelltas. Momentalisht ekipi zhvillon ndeshjet në Seria B.

Historia

Redakto

7 shtator të vitit 1893, Charles De Grave Sells, S. Blake, G. Green, W. Riley, D.G. Fawcus, Sandys, E. De Thierry, Jonathan Summerhill Senior dhe diplomati anglez Charles Alfred Payton themeluan Genoa Cricket & Athletic Club.

Trofetë

Redakto
 • Kampion italian (9): 1898, 1899, 1900, 1902, 1903, 1904, 1915, 1923, 1924
 • Coppa Italia (1) : 1937
 • Palla Dapples (13): 1903-1909
 • Coppa delle Alpi (2): 1962, 1964
 • Anglo-Italian Cup (1): 1996
 • Spagnolo Trophy (5): 1995, 1996, 2000, 2001, 2003, 2006

Historia e menaxhimit

Redakto
 • 1893 Technical Commission
 • 1896 James Richardson Spensley
 • 1907 Technical Commission
 • 1912 William Garbutt
 • 1927 Renzo De Vecchi
 • 1930 Gèyza Szekany
 • 1931 Luigi Burlando & Guillermo Stábile
 • 1932 Carlo Rumbold
 • 1933 Giuseppe Nagy
 • 1934 Vittorio Faroppa
 • 1935 Giorgio Orth
 • 1936 Ermanno Fellsner
 • 1937 William Garbutt
 • 1939 Ottavio Barbieri & William Garbutt
 • 1940 Ottavio Barbieri
 • 1941 Guido Ara
 • 1945 Ottavio Barbieri
 • 1946 William Garbutt
 • 1948 Federico Allasio
 • 1949 Alan Astley
 • 1950 Manlio Bacigalupo
 • 1951 Imre Senkey
 • 1952 Giacinto Ellena
 • 1953 Giorgio Sarosi
 • 1955 Renzo Magli
 • 1958 Annibale Frossi
 • 1959 Antonio Busini & Gipo Poggi
 • 1960 Annibale Frossi
 • 1961 Renato Gei
 • 1963 Beniamino Santos
 • 1964 Paulo Amaral
 • 1965 Luigi Bonizzoni

Lojtarët e njohur

Redakto

Kjo është lista e lojtarëve të njohur botërorë të cilët kan zhvilluar ndeshje për epikin Genoa.

Numrat e pensionuar

Redakto

(Shenim: Respektimi i pensionimit të numrit 6 nuk mund të bëhej gjat sezonit të vitit 2005-6 sepse në Seria C sipas rregullave italiane ekipet duhet t'i ken lojtarët me numrat tradicional ng 1 gjer në 11)

Referime

Redakto
 1. ^ "griffin" (në anglisht). dictionary.com. 3 mars 1909. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2009.
 2. ^ "Gianni Brera". Circolo Gianni Brera. Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2009. Marrë më 24 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Genoa Cricket & Football Club – Short Historical Overview 1893–1960". RSSSF.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2011. Marrë më 10 nëntor 2017.
 4. ^ riferimento dal sito web del club reale più accurato rispetto agli altriStampa:Clarify
 5. ^ "ItalianVisits.com". Arkivuar nga origjinali më 29 shtator 2007. Marrë më 26 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ RSSSF.com
 7. ^ "www.genoacfc.it". Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2001. Marrë më 26 prill 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto