Kazuyoshi Miura (lindur më 26 shkurt 1967) është një futbollist japonez.

Kazuyoshi Miura
Të dhënat vetjake
Emri i plotëKazuyoshi Miura
Datëlindja (1967-02-26) 26 shkurt, 1967 (56 vjeç)
VendlindjaShizuoka, Japoni
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Yokohama FC
Numri11
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1982Juventus
1982–1985Santos
1986Matsubara
1987Brasil
1987–1988XV Novembro-Jaú
1989Coritiba
1990Santos
1990–1998Verdy Kawasaki
1994–1995Genoa
1999Croatia Zagreb
1999–2000Kyoto Purple Sanga
2001–2005Vissel Kobe
2005–Yokohama FC
2005Sydney
Karriera ndërkombëtare
1990–2000Japonia89(55)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Kombëtarja Redakto

Për reprezentacionin japonez ka luajtur 89 ndeshje dhe ka shënuar 55 gola.

Statistikat Redakto

Kombëtarja japoneze
Vite Ndeshje Gola
1990 3 0
1991 2 0
1992 11 2
1993 16 16
1994 8 5
1995 12 6
1996 12 6
1997 19 18
1998 1 0
1999 0 0
2000 5 2
Gjithsej 89 55

Lidhje të jashtme Redakto