Kombëtarja japoneze e futbollit

Kombëtarja japoneze e futbollit (サッカー日本代表 Sakkā Nippon Daihyō?) përfaqëson Japoninëfutboll dhe drejtohet nga Federata japoneze e futbollit (JFA), organi qeverisës për futboll në Japoni. Trajneri aktual është Hajime Moriyasu. i cili është gjithashtu trajneri aktual i ekipit Japonia U-23.

 Japonia
Njohur ndryshe siサムライ・ブルー
(Samurai Blue)
FederataFederata japoneze e futbollit (JFA)
KonfederataAFC (Azia)
Sub-confederationEAFF (Azia Lindore)
TrajneriHajime Moriyasu
KapiteniMaya Yoshida
Më shumë paraqitjeYasuhito Endō (152)
Golashënuesi më i mirëKunishige Kamamoto (75)[1]
Stadiumi kryesorTë ndryshme
Kodi FIFAJPN
Fanella e parë
Fanella e dytë
Renditja FIFA
Pozicioni aktual28[2]
Pozicioni më i lartë9 (shkurt-mars 1998)
Pozicioni më i ulët62 (dhjetor 1992)
Renditja Elo
Pozicioni aktual26 (10 July 2016)
Pozicioni më i lartë8 (gusht 2011 - mars 2012)
Pozicioni më i ulët123 (shtator 1962)
Ndeshja e parë ndërkombëtare
Flag of Japonia Japonia 0–5 Kina Flag of China (1912–1928).svg
(Tokio; 9 maj 1917)[3]
Fitorja më e thellë
Flag of Japonia Japonia 15–0 Filipinet Flag of the Philippines (navy blue).svg
(Tokio; 27 shtator 1967)
Humbja më e thellë
Flag of Japonia Japonia 2–15 Filipinet Flag of the United States (1912-1959).svg
(Tokio; 10 maj 1917)
Kupa e Botës
Paraqitje6 (Hera e parë në [[1998 |1998]])
Rezultati më i mirëRaundet e 16, 2002, 2010 dhe 2018
Kupa Aziatike
Paraqitje9 (Hera e parë në 1988 AFC Kupa Aziatike)
Rezultati më i mirëKampionë, 1992, 2000, 2004 dhe 2011
Copa América
Paraqitje2 (Hera e parë në 1999)
Rezultati më i mirëFaza e grupeve, 1999 dhe 2019
Kupa e Konfederatave
Paraqitje5 (Hera e parë në 1995)
Rezultati më i mirëVendi i 2-të, 2001

Japonia nuk ishte një forcë e madhe futbolli deri në fund të viteve 1980, me ekipin e saj të vogël dhe amator, por që nga vitet 1990, kur futbolli japonez u profesionalizua plotësisht, Japonia shpejt u shfaq si një nga ekipet më të suksesshme në Azi, pasi ishte kualifikuar për gjashtë FIFA Kupa e Botës të njëpasnjëshme me avancimet e raundit të dytë më 2002, 2010 dhe 2018, dhe që kanë fituar Kupën Aziatike një rekord katër herë, më 1992, 2000, 2004 dhe 2011. Ekipi gjithashtu ka përfunduar i dyti në FIFA Kupa e Kondefederatave 2001 dhe 2019. Deri më tani, Japonia mbetet ekipi i vetëm nga AFC përveç Australisë dhe Arabisë Saudite që ka arritur në finalen e një konkursi për meshkuj të moshuar FIFA.

Transformimi i pabesueshëm i Japonisë nga një ekip futbolli amator për t'u bërë një central elektrik plotësisht profesional dhe aziatik në vetëm një kohë të shkurtër ka shërbyer si një frymëzim dhe shembull se si të zhvillohet futbolli.[4][5]

Rivalët e tyre kryesorë kontinentale janë Koreja e Jugut, Koreja e Veriut, Kina dhe së fundmi, Australia; megjithëse ato gjithashtu zhvillojnë rivalitete kundër Iranit, Irakut dhe Arabisë Saudite.

Japonia ishte ekipi i parë nga jashtë Amerikës që mori pjesë në Copa América, pasi ishte ftuar në edicionet 1999, 2011, 2015 dhe 2019 të turneut, megjithëse ata luajtën vetëm në ngjarjet 1999 dhe 2019.[6]

HistoriaRedakto

Imazhi i skuadrësRedakto

StemaRedakto

Stema e ekipit kombëtar u miratua në fund të vitit 2017 si pjesë e një ribrandimi më të madh nga Federata japoneze e futbollit.[7] Në stemë paraqitet Yatagarasu, një sorrë me tre këmbë nga mitologjia japoneze, që mban një futboll të kuq. Teksti "JFA" (Japan Football Association në anglisht) është shkruar në pjesën e poshtme të sorrës. Një shirit i kuq është gjithashtu i pranishëm në qendër të mburojës prapa sorrës. Mburoja ka një zbukurim prej ari metalik dhe ka një skicë të zezë më të trashë. Emri i vendit i përfaqësuar nga ekipi kombëtar "Japonia" është gjithashtu i shkruar brenda kufirit të zi.[8][9]

Stema e mëparshme kishte një mburojë me një formë më komplekse. Topi i mbajtur nga Yatagarasu kishte detaje të bardha. Teksti "Japonia" mungon dhe "JFA" është shkruar në një shkronjë tjetër.[8]

EmratRedakto

Ekipi japonez zakonisht njihet nga tifozët dhe mediat si Sakkā Nippon Daihyō (サッカー日本代表), Nippon Daihyō (日本代表), ose Daihyō (代表) si shprehje të shkurtuara. Edhe pse ekipi nuk ka një pseudonim zyrtar si i tillë, ai shpesh njihet me emrin e menaxherit. Për shembull, nën Takeshi Okada, ekipi ishte i njohur si Okada Japan (岡田ジャパン, Okada Japan).[10] Kohët e fundit, ekipi është njohur ose mbiquajtur si "Samurai Blue", ndërsa mediat japoneze të lajmeve gjatë FIFA Kupës së Botës 2018 ende e referuan atë nga mbiemri i menaxherit të larguar së fundmi (Akira Nishino), si "Nishino Japan"|西野ジャパン|Nishino Japan}}.[11][12]

FanellatRedakto

 
Boeing 777-289 Samurai Blue Jet

Fanella e skuadrës kombëtare ka kaluar nëpër disa ndryshime në të kaluarën. Në fillimin e viteve 1980, fanella ishte e bardhë me zbukurime blu. Fanellat e veshura për Kupën Aziatike 1992 përbëheshin nga vija të bardha (të stilizuara për të formuar një krah) me diamante të kuq. Gjatë paraqitjes së parë të Japonisë në Kupën e Botës Aziatike më 1996 dhe 1998, fanellat e ekipit kombëtar ishin blu me dizajne flake te kuqe dhe te bardhe ne mëngë, dhe u krijuan nga JFA (me sponsorin që alternohej çdo vit midis Asics, Puma dhe Adidas). Dizajni i vitit 1996 u riprodhua në një fanellë të veçantë të përdorur kundër Sirisë më 7 qershor 2017.

Japonia përdor blu dhe të bardhë sesa të kuqe dhe të bardhë për shkak të një bestytni. Japonia përdori bluzat blu në një fitore 3–2 kundër Suedisë në ndeshjen e parë të garës së saj të parë të parë ndërkombëtare, Lojërat Olimpike Verore 1936.[13] Kur Japonia drejtohej nga Kenzo Yokoyama (1988–1992) fanellat ishin të kuqe dhe të bardha, që përputheshin me ngjyrat e flamurit kombëtar të Japonisë. Pas dështimeve në kualifikimet e FIFA Kupa e Botës 1990 dhe Lojërave Olimpike Verore 1992, fanella e kuqe u shkatërrua.

Në Kupën e Konfederatave 2013 dhe Kupën Aziatike AFC 2015, Japonia kaloi përkohësisht ngjyrën e numrave nga e bardha në të artë.

Fanella e Japonisë sigurohet nga kompania gjermane Adidas, furnizuesi ekskluziv i ekipit që prej prillit 1999.[14] Para kësaj, Asics dhe Puma kishin qenë sponsori zyrtar i veshjeve së ekipit së bashku me Adidas.

SponsorizimiRedakto

Japonia ka një nga të ardhurat më të larta të sponsorizimit për një skuadër kombëtare. Në vitin 2006 të ardhurat e tyre nga sponsorizimi arritën në mbi 16.5 milion paund.

Sponsorët kryesorë përfshijnë Adidas, Kirin, Saison Card International, FamilyMart, JAL, MS&AD Insurance Group, Asahi Shinbun, Mizuho Financial, Daito Trust Construction and KDDI.

NuskaRedakto

Nuskat janë "Karappe" (カラッペ) dhe "Karara" (カララ), dy Yatagarasu të veshur me ekipin kombëtar të futbollit të Japonisë. Nuskat u krijuan nga artisti japonez i manga Susumu Matsushita. Çdo vit kur lëshohet një fanellë e re, nuskat ndryshojnë uniformën.

Për FIFA Kupën së Botës 2014, personazhi i Pokémon Pikachu shërbeu si nuskë.[15]

Brohoritja e tifozëveRedakto

 
Tifozët duke valvuar flamuj në përkrahje të kombëtares japoneze.

Përkrahësit e kombëtares japoneze janë të njohur për brohoritjen e tyre "Nippon Ole" (Nippon është fjalë japoneze për Japoninë) në ndeshje shtëpiake.[16]

 
Një ndeshje kundër Perusë më 2007

RivalëtRedakto

Korea JugoreRedakto

Japonia mban një rivalitet të fortë futbolli me Korenë e Jugut. Rivaliteti i futbollit është i rrënjosur prej kohësh dhe shpesh shihet si një zgjatim i një rivaliteti të përgjithshëm historik midis 2 kombeve. Japonia u takua me Korenë e Jugut 79 herë, duke ndjekur statistikën me 14 fitore, 23 barazime dhe 42 humbje. Në ndeshjet kundër Koresë së Jugut, Japonia shënoi 70 gola dhe pësoi 153. Të dy vendet e kanë bërë veten të pakrahasueshëm si në Kupat e Azisë ashtu edhe në të dhënat e Kupës së Botës, duke qenë dy vendet më të suksesshme aziatike dhe kanë pritur FIFA Kupën e Botës 2002 në një ofertë të përbashkët.

AustraliaRedakto

Japonia filloi të zhvillonte një rivalitet të ashpër me fuqinë tjetër aziatike të Australisë, menjëherë pasi kjo e fundit u bashkua me Konfederatën Aziatike të Futbollit (AFC). Rivaliteti konsiderohet si një nga rivalitetet më të mëdha të Azisë në futboll.[17] Rivaliteti është relativisht i fundit, i lindur nga një numër ndeshjesh mjaft konkurruese midis dy ekipeve që kur Australia u bashkua me AFC në vitin 2006.[18] Rivaliteti filloi në Kupën e Botës 2006, ku të dy vendet ishin grupuar së bashku, dhe vazhdoi me të dy vendet duke u takuar rregullisht në gara të ndryshme AFC, të tilla si Kupa Aziatike AFC 2007, Finalja AFC Kupa Aziatike 2011 dhe Kampionatin e Azisë Lindore 2013.[19] Po kështu, Australia dhe Japonia gjithashtu ndajnë një Kupë Bote dhe rekorde kontinentale që është pothuajse e pakonkurrueshme në Azi, dhe gjithashtu e ngjashme që futbolli nuk është sporti kryesor në të dy kombet deri vonë; megjithatë mbajnë një rekord të padallueshëm që të tre anëtarët e vetëm nga AFC që kanë arritur në finale të çdo gare të moshuar të FIFA-s, tjetri është Arabia Saudite, që të dy në Kupën e Konfederatave të FIFA-s, megjithëse Australia e arriti atë kur vendi ende i përkiste OFC.[20]

KinaRedakto

Japonia gjithashtu ka një rivalitet të gjatë me Kinën, për shkak të tensioneve historike midis dy vendeve në të kaluarën. Kina kryeson me 16 fitore, me Japoninë vetëm 14 fitore; megjithatë Japonia ka arritur më shumë suksese sesa Kina.

Stafi trajnuesRedakto

Sipas 25 majit 2020

 
Hajime Moriyasu, trajneri i tanishëm i Japonisë
Pozita Emri
Trajneri   Hajime Moriyasu
Ndihmës i trajnerit   Akinobu Yokouchi
Ndihmës i trajnerit   Toshihide Saito
Trajneri i portierit   Takashi Shimoda
Trajneri fizik   Ryoichi Matsumoto

LojtarëtRedakto

Ekipi aktualRedakto

23 lojtarët e mëposhtëm u thirrën për Kampionatin e Futbollit të Azisë Lindore 2019, të mbajtur në dhjetor 2019.
Paraqitjet dhe golat që nga 18 dhjetor 2019 pas ndeshjes kundër   Koresë së Jugut.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Kosuke Nakamura 27 shkurt 1995 (25 vjeç) 6 0   Kashiwa Reysol
23 GK Keisuke Osako 28 korrik 1999 (28 vjeç) 2 0   Sanfrecce Hiroshima
12 GK Ryosuke Kojima 30 janar 1997 (23 vjeç) 0 0   Albirex Niigata

5 DF Genta Miura 1 mars 1995 (25 vjeç) 10 1   Gamba Osaka
19 DF Sho Sasaki 2 tetor 1989 (30 vjeç) 9 0   Sanfrecce Hiroshima
4 DF Shinnosuke Hatanaka 25 gusht 1995 (25 vjeç) 7 0   Yokohama F. Marinos
22 DF Daiki Hashioka 17 maj 1999 (21 vjeç) 2 0   Urawa Red Diamonds
2 DF Daiki Suga 10 shtator 1998 (22 vjeç) 1 1   Hokkaido Consadole Sapporo
21 DF Taiyo Koga 28 tetor 1998 (21 vjeç) 1 0   Kashiwa Reysol
15 DF Tsuyoshi Watanabe 5 shkurt 1997 (23 vjeç) 1 0   FC Tokyo

8 MF Yosuke Ideguchi 23 gusht 1996 (24 vjeç) 15 2   Gamba Osaka
18 MF Kento Hashimoto 16 gusht 1993 (27 vjeç) 7 0   Rostov
6 MF Ryota Oshima 23 janar 1997 (27 vjeç) 7 0   Kawasaki Frontale
16 MF Yuki Soma 25 shkurt 1997 (23 vjeç) 3 0   Nagoya Grampus
7 MF Keita Endo 22 nëntor 1997 (22 vjeç) 2 0   Union Berlin
14 MF Tsukasa Morishima 25 prill 1997 (23 vjeç) 2 0   Sanfrecce Hiroshima
10 MF Teruhito Nakagawa 27 korrik 1992 (28 vjeç) 2 0   Yokohama F. Marinos
17 MF Ao Tanaka 10 shtator 1998 (22 vjeç) 2 0   Kawasaki Frontale
3 MF Shunta Tanaka 26 maj 1997 (23 vjeç) 1 0   Hokkaido Consadole Sapporo

9 FW Musashi Suzuki 11 shkurt 1994 (26 vjeç) 7 1   Beerschot
13 FW Ayase Ueda 28 gusht 1998 (22 vjeç) 6 0   Kashima Antlers
11 FW Kyosuke Tagawa 11 shkurt 1999 (21 vjeç) 2 1   FC Tokyo
20 FW Koki Ogawa 8 gusht 1997 (23 vjeç) 1 3   Júbilo Iwata

RekordetRedakto

Statistikat më poshtë janë nga ndeshjet që Shoqata e Futbollit të Japonisë i konsideron si zyrtare.[1][21][22][23]

Së fundi më 14 nëntor 2019:

Lojtarët me më shumë paraqitje
# Lojtari Paraqitjet Golat Karriera
1 Yasuhito Endo 152 15 2002–2015
2 Masami Ihara 122 5 1988–1999
Yuto Nagatomo 122 4 2008–present
4 Shinji Okazaki 116 50 2008–present
5 Yoshikatsu Kawaguchi 116 0 1997–2010
6 Makoto Hasebe 114 2 2006–2018
7 Yuji Nakazawa 110 17 1999–2010
8 Maya Yoshida 100 11 2010–present
9 Shunsuke Nakamura 98 24 2000–2010
Keisuke Honda 37 2008–2018
11 Shinji Kagawa 97 31 2008–present

Top golashënuesi
# Lojtari Paraqitjet Golat Karriera
1 Kunishige Kamamoto 75 76 1964–1977
2 Kazuyoshi Miura 55 89 1990–2000
3 Shinji Okazaki 50 119 2008–present
4 Hiromi Hara 37 75 1978–1988
Keisuke Honda 98 2008–2018
6 Shinji Kagawa 31 97 2008–present
7 Takuya Takagi 27 44 1992–1997
8 Kazushi Kimura 26 54 1979–1986
9 Shunsuke Nakamura 24 98 2000–2010
10 Naohiro Takahara 23 57 2000–2008

ReferimetRedakto

 1. ^ a b 80 days to go Arkivuar 22 mars 2018 tek Wayback Machine – Me 80 gola në 84 paraqitje, Kunishige Kamamoto është golashënuesi i të gjithë kohërva të Japonisë. (FIFA.com)
 2. ^ Men's Ranking
 3. ^ "Japan National Football Team Results: 1910-1919". Football Japan (në anglisht). fq. 29 dhjetor 2012. Marrë më 17 korrik 2014.
 4. ^ https://thesefootballtimes.co/2019/01/04/how-the-1992-asian-cup-awoke-japanese-football-the-continents-sleeping-giant/
 5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2020. Marrë më 20 shtator 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Japan Invited To Copa America 2011 Along With Mexico Goal.com 2 qershor 2009
 7. ^ "JFA renews visual identity and reconstructs brand values" (në anglisht). Japan Football Association. 1 nëntor 2017. Marrë më 27 korrik 2018.
 8. ^ a b "NEW JAPANESE NATIONAL TEAM LOGO UNVEILED". Soccer 365 (në anglisht). 1 nëntor 2017. Marrë më 27 korrik 2018.
 9. ^ D'Asaro, Filippo. "The new Japan's National Team Logo". NSS Magazine (në anglisht). Marrë më 27 korrik 2018.
 10. ^ Një metodologji e zakonshme e krijimit të nofkave bëhet duke marrë mbiemrin e trajnerit në detyrë të ndjekur nga "Japonia". Ekipet e kaluara janë referuar si, "Osim Japan" (オシムジャパン, Oshimu Japan), "Zico Japan" (ジーコジャパン, Jīko Japan), "Troussier Japan" (トルシエジャパン, Torushie Japan)
 11. ^ ハリルジャパン、白星発進!!岡崎&本田のゴールで初陣飾る. Gekisaka (në japonisht). Kodansha. 27 mars 2015. Marrë më 9 prill 2015.
 12. ^ "岡崎、本田がゴール! ハリルジャパン初陣を勝利で飾る". Football Channel (në japonisht). Kanzen ltd. 27 mars 2015. Marrë më 9 prill 2015.
 13. ^ "Why does Japan wear blue soccer uniforms?". The Wichita Eagle (në anglisht).
 14. ^ 11月6日、日本代表新ユニフォーム発表…歴代戦闘服を写真で振り返る
 15. ^ Sanchez, Miranda (15 mars 2014). "Pikachu Named Mascot of the 2014 World Cup" (në anglisht).
 16. ^ Chant of JAPAN National Team "NIPPON Ole" YT
 17. ^ "Highlights" (në anglisht). Foxtel.com.au. Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2014. Marrë më 20 shtator 2020. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 18. ^ Sebastian Hassett. "Socceroos to resume Japan rivalry in qualifying group for Brazil" (në anglisht). Smh.com.au. Marrë më 3 maj 2015.
 19. ^ "Japan-Australia: a classic football rivalry" (në anglisht). theroar.com.au. Marrë më 30 shtator 2013.
 20. ^ https://supersport.com/football/fifa-confederations-cup/confederations-cup-history
 21. ^ Yoon Hyung-Jin. "Japan International Match – List of Full International Matches" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 1 korrik 2012.
 22. ^ Mamrud, Roberto. "Japan – Record International Players" (në anglisht). RSSSF. Marrë më 2 korrik 2012.
 23. ^ "Players Records". Japan National Football Team Database (në anglisht). Marrë më 15 maj 2014.