FIFA Kupa e Konfederatave është një turnament për kombëtaret e futbollit që zhvillohet 1 herë në 4 vite nga FIFA. Në këtë turnament mund të marrin pjesë skuadra nga 6 kontinente të ndryshme (UEFA, CONMEBOL, CONCACAF, CAF, AFC, OFC), sëbashku me mikpritësin e Kupës së Botës që kualifikohet automatikisht, duke e bërë numrin e skuadrave 8.

Që nga viti 2005, mikpritësi i Kupës së Konfederatave ka qënë mikpritësi edhe i Kupës së Botës. Brazili ka qënë mikpritësi i edicionit të vitit 2013 nga data 15 qershor e deri në datën 30 qershor, arriti deri në finale ku mundi Spanjën me rezultatin 3–0.

FIFA Kupa e Konfederatave
Krijimi 1992
Numri i skuadrave 8
Kampioni aktual Flag of Germany.svg Gjermania
Skuadra me më shumë trofe Flag of Brazil.svg Brazili (4 Trofe)
Faqja e internetit Official website Arkivuar 15 qershor 2010 tek Wayback Machine


Historia dhe detajetRedakto

 
Finalja e Kupës së Konfederatave të vitit 2005 i luajur nga Gjermania dhe Brazilit.
 
Shtetet që kanë marrë pjesë nga edicioni i parë e tani, rezultati i shteteve pjesmarrëse.

Turnamenti i parë është organizuar në Arabinë Saudite dhe është quajtur King Fahd Cup. Ky turnament ka pasur këtë në edicionet e viteve 1992 dhe 1995. Në vitin 1997, FIFA mori në kontroll organizimin e turnamentit dhe i ndryshoi emrin duke e bërë FIFA Confederations Cup (FIFA Kupa e Konfederatave), dhe gjithashtu bëri që ky turnament të zhvilloheshe 1 herë në 2 vite [1].

Që nga viti 2005, turnamenti u zhvillua dhe vazhdon të zhvillohet 1 herë në 4 vite, dhe ai shtet që mikpret Kupën e Konfederatave, 1 vit më vonë bëhet edhe mikpritësi i Kupës së Botës [2]. Të gjithë shtetet e gjashtë kontinenteve, kanë të drejtë pë të konkuruar në luftën për të qënë mikpritës i Kupës së Konfederatave. Në votimin final marrin pjesë 2 shtete. Shteti që e ka mikpritur më shumë këtë kompedicion është Arabia Saudite, ajo si krijuese e këtij kompedicioni, mikpriti 3 edicionet e para. Edicioni i vitit 2001, është edicioni i parë që mikpritet nga 2 shtete, respektivisht Japonia dhe Korea e Jugut.

Për të qënë mikpritës i Kupës së Konfederatave, një shtet duhet të ketë stadiumi që të plotësojnë kriteret e FIFA-s, stadiumet gjithashtu duhet të kenë kapacitet të madhë për të plotësuar numrin e tifozëve, duhet që infrastruktura të jetë e rregullt, hotoletet dhe dyqanet të jenë në gjënde të mirë [3].

RezultatetRedakto

Kupa King FahdRedakto

Viti Mikpritëse Finalja Vendi i tretë
Fitues Rezultati Finalisti Vendi i tretë Rezultati Vendi i katërt
1992 [4]   Arabia Saudite   Argjentina 3–1   Arabia Saudite   Amerika 5–2   Bregu i Fildishtë
1995 [4]   Arabia Saudite   Danimarka 2–0   Argjentina   Meksika 1–1
(5–4 pen.)
  Nigeria

FIFA Kupa e KonfederataveRedakto

Viti Mikpritëse Finalja Vendi i tretë
Fitues Rezultati Finalisti Vendi i tretë Rezultati Vendi i katërt
1997   Arabia Saudite   Brazili 6–0   Australia   Çekia 1–0   Uruguaji
1999   Meksika   Meksika 4–3   Brazili   Amerika 2–0   Arabia Saudite
2001   Korea Jugore
  Japonia
  Franca 1–0   Japonia   Australia 1–0   Brazili
2003   Franca   Franca 1–0
(shtesë)
  Kameruni   Turqia 2–1   Kolumbia
2005   Gjermania   Brazili 4–1   Argjentina   Gjermania 4–3
(shtesë)
  Meksika
2009   Afrika jugore   Brazili 3–2   Amerika   Spanja 3–2
(shtesë)
  Afrika e Jugut
2013   Brazili   Brazili 3–0   Spanja   Italia 3-2   Uruguaji
2017   Rusia   Gjermania 1–0   Kili   Portugalia 2-1   Meksika
2021   Katari

Statistikat e skuadrave ndër viteRedakto

Skuadra Fitues Finalist Vendi i tretë Vendi i katërt
  Brazili 4 (1997, 2005, 2009, 2013*) 1 (1999) 1 (2001)
  Franca 2 (2001, 2003*)
  Argjentina 1 (1992) 2 (1995, 2005)
  Meksika 1 (1999*) 1 (1995) 1 (2005)
  Danimarka 1 (1995)
  Amerika 1 (2009) 2 (1992, 1999)
  Australia 1 (1997) 1 (2001)
  Spanja 1 (2013) 1 (2009)
  Arabia Saudite 1 (1992*) 1 (1999)
  Japonia 1 (2001*)
  Kameruni 1 (2003)
  Çekia 1 (1997)
  Turqia 1 (2003)
  Gjermania 1 (2005*)
  Italia 1 (2013)
  Uruguaji 2 (1997, 2013)
  Bregu i Fildishtë 1 (1992)
  Nigeria 1 (1995)
  Kolumbia 1 (2003)
  Afrika e Jugut 1 (2009*)

Ecuria e skuadrave pjesmarrëse ndër viteRedakto

Team  
1992
 
1995
 
1997
 
1999
 
2001
 
2003
 
2005
 
2009
 
2013
Total
  Argjentina F 2ti 2nd 3
  Australia 2ti 3ti G 3
  Bolivia G 1
  Brazili F 2ti 4ti G F F F 7
  Kameruni G 2ti 2
  Kanadaja G 1
  Kolumbia 4ti 1
  Çekia 3ti 1
  Danimarka F 1
  Egjipti G G 2
  Franca F F 2
  Gjermania G 3ti 2
  Greqia G 1
  Iraku G 1
  Italia G 3ti 2
  Bregu i Fildishtë 4ti 1
  Japonia G 2ti G G G 5
  Meksika 3ti G F G 4ti G 6
  Zerlanda e Re G G G 3
  Nigeria 4ti G 2
  Arabia Saudite 2ti G G 4ti 4
  Afrika e Jugut G 4ti 2
  Korea e Jugut G 1
  Spanja 3ti 2ti 2
  Tahiti G 1
  Tunizia G 1
  Turqia 3ti 1
  Emiratet e Bashkuara G 1
  Amerika 3ti 3ti G 2ti 4
  Uruguaji 4ti 4ti 2

F: Fitues i turnamentit.
G: I eleminuar në fazën e grupeve.
Q: I kualifikuar për turnamentin e ardhshëm.

GolashënuesitRedakto

Golashënuesit e përgjithshëmRedakto

Lojtari Kombësia Gola
Cuauhtémoc Blanco   Meksika 9
Ronaldinho   Brazili
Fernando Torres   Spanja 8
Adriano   Brazili 7
Romário   Brazili
Marzouk Al-Otaibi   Arabia Saudite 6
David Villa   Spanja
Alex   Brazili 5
John Aloisi   Australia
Luís Fabiano   Brazili
Fred   Brazili
Robert Pirès   Franca
Vladimír Šmicer   Çekia

Hat-trickRedakto

Vladimír Šmicer, Ronaldo, Romário, Cuauhtémoc Blanco, Marzouk Al-Otaibi, Ronaldinho, Luciano Figueroa, Fernando Torres, David Villa, Nnamdi Oduamadi dhe Abel Hernández janë 11 lojtarët që kanë arritur të shënojnë një Hat-trick në Kupën e Konfederatave, Torres është i vetmi lojtar që ka arritur të shënoj 2 Hat-trick, Blanco, Hernández dhe Torres janë lojtarët e vetëm që kanë arritur të shënojnë 4 Gola në një ndeshje.

ÇmimetRedakto

Topi i artëRedakto

"Topi i artë" është një çmim që i jepet lojtarit me performancën më të mirë gjatë një Kupe Konfederate. Lojtari fitues zgjidhet nga vitimi i mediave botërore.

Turnamenti Fituesi
1997 Arabia Saudite   Denilson
1999 Meksika   Ronaldinho
2001 Japonia/Korea   Robert Pirès
2003 Franca   Thierry Henry
2005 Gjermania   Adriano
2009 Afrika e Jugut   Kaká
2013 Brazili   Neymar

Doreza e artëRedakto

"Doreza e artë" është një çmim që i jepet portierit më të mirë të turnamentit.

Turnamenti Doreza e artë
2005 Gjermania   Oswaldo Sánchez
2009 Afrika e Jugut   Tim Howard
2013 Brazili   Júlio César

FIFA Fair PlayRedakto

"FIFA Fair Play" është një çmim që i jepet skuadrës më të drejtë dhe më të ndershme të turnamentit.

Tournament FIFA Fair Play
1997 Arabia Saudite   Afrika e Jugut
1999 Meksika   Zerlanda e Re,   Brazili
2001 Japonia/Korea   Japonia
2003 Franca   Japonia
2005 Gjermania   Greqia
2009 Afrika e Jugut   Brazili
2013 Brazili   Spanja

Trajnerët fituesRedakto

Viti Trajneri Kampioni
1992   Alfio Basile   Argjentina
1995   Richard Møller Nielsen   Danimarka
1997   Mário Zagallo   Brazili
1999   Manuel Lapuente   Meksika
2001   Roger Lemerre   Franca
2003   Jacques Santini   Franca
2005   Carlos Alberto Parreira   Brazili
2009   Dunga   Brazili
2013   Luiz Felipe Scolari   Brazili

ShikueshmëriaRedakto

Viti & Mikpritësi Shikueshmëria në total # Ndeshje Mesatarja e shikueshmërisë
  1992 169,500 4 42,375
  1995 165,000 8 20,625
  1997 333,500 16 20,844
  1999 970,000 16 60,625
    2001 557,191 16 34,824
  2003 491,700 16 30,731
  2005 603,106 16 37,694
  2009 584,894 16 36,556
  2013 804,659 16 50,291
  • Ngjyra jeshile tregon numrin rekord të shikeshmërisë në një turnament.

ReferimeRedakto

  1. ^ "FIFA Confederations Cup" (PDF). FIFA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 20 korrik 2012. Marrë më 3 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "2005/2006 season: final worldwide matchday to be 14 May 2006". FIFA. 19 dhjetor 2004. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2015. Marrë më 6 janar 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Intercontinental Cup for Nations". RSSSF. 16 korrik 2009. Marrë më 6 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b The first two editions were in fact the defunct King Fahd Cup. FIFA later recognized them retroactively as Confederations Cups. See Previous Tournaments Arkivuar 10 prill 2009 tek Wayback Machine.