Kombëtarja turke e futbollit

Kombëtarja turke e futbollit (turqisht: Türkiye Millî Futbol Takımı) përfaqëson Turqinëfutboll dhe kontrollohet nga Federata Turke e Futbollit, e cila është organi qeverisës i futbollit në Turqi. Federata Turke e Futbollit është anëtare e UEFA-së. Turqia është kualifikuar tre herë në Kupën e Botës, në vitet: 1950, 1954, dhe 2002; edhe pse u tërhoqën nga kupa e vitit 1950. Turqia gjithashtu është kualifikuar katër herë në Kampionatin Evropian të Futbollit, në vitet: 1996, 2000, 2008, dhe 2016. Ata kanë arritur në gjysëm-finalet e tre kampionateve të mëdha: në Kupën e Botës të v. 2002, Kupën e Konfederatave të v. 2003 dhe Kampionatin Evropian të v. 2008.

Kombëtarja turke e futbollit
Shirt badge/Association crest
AktualRënditja e FIFAs
(2016)

Historiku Redakto

Vitet e hershme Redakto

Kombëtarja e Turqisë luajti ndeshjen e saj të parë ndonjëherë kundër Rumani në 1923, duke barazuar 2–2. [1] Zeki Rıza Sporel është konsiderohet si ylli i parë i madh i futbollit turk ndërsa shënoi dy golat e parë kundër Rumanisë. Turqia luajti ndeshjen e saj të parë zyrtare në Lojërat Olimpike Verore 1924 duke humbur 5–2 ndaj Çekosllovakisë.

Kupa Botërore FIFA 1950 Redakto

Megjithëse Turqia u kualifikua për në Kupa Botërore 1950, duke mposhtur Siri 7–0, ata u detyruan të tërhiqeshin nga turneu për shkak të problemeve financiare.

Kupa Botërore FIFA 1954 Redakto

Turqia më pas u kualifikua për në Kupa Botërore 1954 pas një loje me Spanjë. Ekipi turk së pari humbi me rezultatin 4–1 nga Spanja, por një fitore 1–0 disa ditë më vonë nisi një sërish lojë. Me atë rast, ata lidhën 2–2 pas, duke rezervuar vendin e tyre pas një hedhje të monedhës. Turqia u fut në një grup së bashku me Hungari dhe Gjermania Perëndimore. Turqit, megjithatë, kurrë nuk luajtën Hungarinë për shkak të formatit të turneut dhe një humbje 4–1 nga gjermanët u pasua nga Turqia duke realizuar një fitore 7–0 Koreja e Jugut. Turqia humbi play-offin me Gjermaninë Perëndimore 7–2. Në 1956, megjithatë, Turqia luajti Hungarinë në një ndeshje miqësore në Stamboll, duke mposhtur ajo që ishte një nga skuadrat më të forta të epokës, 3–1. [2] Lefter Küçükandonyadis, pa dyshim një nga sulmuesit më të mirë turk të të gjitha kohërave, shënoi dy gola gjatë turneut.

Pranë mungesave Redakto

Pavarësisht prezantimit të një ligë kombëtare, dhe shfaqjeve nga klubet turke në konkurrencën evropiane, vitet 1960 do të ishin një kohë e pafrytshme për ekipin kombëtar. Shumica e lojtarëve nga skuadra e Kupës së Botës 1954 ishin në pension, dhe gjenerata e re e lojtarëve nuk arriti të kualifikohej për një turne të madh. Në vitet 1970 Turqia u mbajt në kualifikimet e Kupës Botërore dhe Kampionati Evropian UEFA, por ekipi ishte një pikë shumë e shkurtër për t'u kualifikuar për të dy UEFA Euro 1972 dhe Euro 1976 . Në vitet 1980 ekipi turk pësoi humbjet e tyre më të këqija me rezultatin 8–0 kundër Polonia dhe dy herë kundër Anglia. Megjithatë, kualifikimet e Kupa e Botës 1990 do të shënonin një pikë kthese për futbollin turk, me Turqinë që humbi vetëm kualifikimin në ndeshjen finale. Lojtarët e shquar në këtë periudhë përfshinin Rıdvan Dilmen, Oğuz Çetin, Rıza Çalımbay, Feyyaz Uçar, dhe Këpuca e Artë Evropiane fituesin Tanju Çolak.

1990–1996 Redakto

Në vitin 1990, trajneri gjerman Sepp Piontek u vu në krye të ekipit kombëtar. Nën drejtimin e tij, një grup lojtarësh të rinj debutuan për ekipin kombëtar. Shumë nga këta lojtarë (që përfshinte Bülent Korkmaz, Alpay Özalan, Sergen Yalçın, Rüştü Reçber dhe Hakan Şükür] do të bëheshin shtylla kurrizore e kombëtares ekip për shumë vite. Misioni i Piontek mori fund në 1993, ku ai u zëvendësua nga Fatih Terim, i cili nga ana e tij arriti të kualifikohej për Euro 1996. Turqia u kualifikua për turneun e saj të parë të madh që nga viti 1954, duke shënuar një tjetër pikë kthese për futbollin turk pasi kishte dështuar të kualifikohej për të dy Euro 1992 dhe [[[Kupa Botërore FIFA 1994 | Kupa Botërore 1994]]. Emërimi i Piontek ishte një lëvizje e rekomanduar nga një trajner tjetër gjerman, Jupp Derwall, i cili kishte drejtuar Galatasaray për tre sezone. Derwall vlerësohet si revolucionar i futbollit turk, pasi futja e tij e teknikave moderne të stërvitjes dhe ideve taktike të Evropës Perëndimore gjithashtu ndikoi shumë në ekipin kombëtar.

Euro 1996 Redakto

[[Dosja: Stamp of Azerbaijan 425.jpg | thumb | 180px | djathtas | Ekipi kombëtar i futbollit i Turqisë në një pullë Azerbajxhan për Euro 1996.]] Turqia u kualifikua për Euro 1996, duke mposhtur Zvicër dhe Suedi 2–1 gjatë kualifikimit. Pavarësisht nga një performancë solide gjatë kualifikuese, Turqia humbi të gjitha ndeshjet e tyre pa shënuar asnjë gol të vetëm. Sidoqoftë, ata shkuan në shtëpi me një çmim: çmimin fair-play, dhënë Alpay Özalan.

Stadiumi Redakto

Kampionet Botërore Redakto

Kampionet Evropiane Redakto

Skuadra momentale Redakto

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Volkan Babacan (1988-08-11) 11 gusht 1988 (35 vjeç) 32 0   İstanbul Başakşehir
23 GK Harun Tekin (1989-06-17) 17 qershor 1989 (34 vjeç) 1 0   Bursaspor
12 GK Serkan Kırıntılı (1985-02-15) 15 shkurt 1985 (39 vjeç) 0 0   Konyaspor

15 DF Mehmet Topal (1986-03-03) 3 mars 1986 (38 vjeç) 73 1   Fenerbahçe
2 DF Sabri Sarıoğlu (1984-07-26) 26 korrik 1984 (39 vjeç) 44 1   Göztepe
4 DF Ömer Toprak (1989-07-21) 21 korrik 1989 (34 vjeç) 27 2   Borussia Dortmund
3 DF İsmail Köybaşı (1989-07-10) 10 korrik 1989 (34 vjeç) 27 0   Fenerbahçe
DF Serdar Aziz (1990-10-23) 23 tetor 1990 (33 vjeç) 12 1   Galatasaray
22 DF Kaan Ayhan (1994-11-10) 10 nëntor 1994 (29 vjeç) 8 0   Fortuna Düsseldorf
13 DF Çağlar Söyüncü (1996-05-23) 23 maj 1996 (27 vjeç) 9 0   SC Freiburg

5 MF Emre Belözoğlu (1980-09-07) 7 shtator 1980 (43 vjeç) 95 9   İstanbul Başakşehir
8 MF Selçuk İnan (1985-02-10) 10 shkurt 1985 (39 vjeç) 60 8   Galatasaray
6 MF Ozan Tufan (1995-03-23) 23 mars 1995 (29 vjeç) 37 4   Fenerbahçe
MF Hakan Çalhanoğlu (1994-02-08) 8 shkurt 1994 (30 vjeç) 29 8   Milan
14 MF Oğuzhan Özyakup (1992-09-23) 23 shtator 1992 (31 vjeç) 30 1   Beşiktaş
MF Volkan Şen (1987-07-07) 7 korrik 1987 (36 vjeç) 26 2   Trabzonspor
21 MF Emre Mor (1997-07-24) 24 korrik 1997 (26 vjeç) 15 1   Celta Vigo
19 MF Yunus Mallı (1992-02-24) 24 shkurt 1992 (32 vjeç) 13 0   VfL Wolfsburg
7 MF Okay Yokuşlu (1994-03-09) 9 mars 1994 (30 vjeç) 7 0   Trabzonspor
MF Cengiz Ünder (1997-07-14) 14 korrik 1997 (26 vjeç) 5 2   Roma
MF Tolga Ciğerci (1992-03-23) 23 mars 1992 (32 vjeç) 3 0   Galatasaray
11 MF Yusuf Yazıcı (1997-01-20) 20 janar 1997 (27 vjeç) 2 0   Trabzonspor

FW Mevlüt Erdinç (1987-02-25) 25 shkurt 1987 (37 vjeç) 35 8   İstanbul Başakşehir
9 FW Cenk Tosun (1991-06-07) 7 qershor 1991 (32 vjeç) 23 8   Beşiktaş
16 FW Enes Ünal (1997-05-10) 10 maj 1997 (27 vjeç) 6 0   Villarreal

Historiku i trajnerëve Redakto

Lojtarët e njohur Redakto

Referimet Redakto

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto