UEFA Championnat Européen du Football
Belgique/Pays Bas 2000
UEFA Europees Voetbalkampioenschap
België/Nederland 2000
Organizues Holanda & Belgjika
Data e mbajtjes 10 qershor2 korrik
Ekipe 16 (nga 51)
Stadiume 8 (në 8 qytete)
Fitues Franca
Ndeshje 31
Gola 85
Spektatorë 1 122 833
Top Golashenues Serbia Savo Milošević (5)
Netherlands Patrick Kluivert (5)
Lojtari më i mirë Franca Zinedine Zidane

UEFA Kampionati Evropian i Futbollit për vitin 2000, njohur si Euro 2000 ishte kampionati i 11 organizuar nga UEFA.

Nikoqir të ndeshjeve finale të Euro 2000 ishin për herë të parë dy shtete Belgjika dhe Holanda nga 10 qershori gjer më 2 korrik të vitit 2000. Në garimin final morën pjesë 16 ekipe (nga 16 shtete). Përveç ekipeve nikoqire të garimit, ekipet tjera duhej të kalonin përmes garave kualifikuese për të garuar në ndeshjet finale.

Në finale u ndeshën Franca dhe Italia ku Franca mundi Italinë me rezultat 2-1 me golin e artë nga David Trézéguet.

Kualifikmet Redakto

Euro 2000 | Kualifikimet | Grupi 1 | Grupi 2 | Grupi 3 | Grupi 4 | Grupi 5 | Grupi 6 | Grupi 7 | Grupi 8 | Grupi 9


Në këtë garim 49 ekipe morën pjesë në fazën e garave kualifikuese nga të cilat 16 u kualifikuan për garimin final në Belgjikë dhe Holandë.

Stadiumet Redakto

 
Holanda Belgjika
Qyteti Stadiumi Kapaciteti Qyteti Stadiumi Kapaciteti
Amsterdam Amsterdam ArenA 51,000 Brussels King Baudouin Stadium 50,000
Rotterdam Feijenoord Stadion 51,000 Brugge Jan Breydel Stadion 30,000
Eindhoven Philips Stadion 33,000 Liège Stade Maurice Dufrasne 30,000
Arnhem Gelredome 30,000 Charleroi Stade du Pays de Charleroi 30,000

Gjygjtarët kryesorë Redakto

  Austria - Günter Benkö
  Danimarka - Kim Milton Nielsen
  Egjipti - Gamal Al-Ghandour
  Anglia - Graham Poll
  Franca - Gilles Veissière
  Gjermania - Markus Merk
  Italia - Pierluigi Collina
  Holanda - Dick Jol
  Portugalia - Vítor Melo Pereira
  Skocia - Hugh Dallas
  Spanja - José Garcia Aranda
  Suedia - Anders Frisk
  Zvicra - Urs Meier

Ekipet Redakto

Për të parë përbërjet e ekipeve të secilit shtet pjesmarrës në garimin final shihni artikullin kryesorë më sipër.

Faza e parë Redakto

Grupi A Redakto

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
  Portugalia 9 3 3 0 0 7 2
  Rumania 4 3 1 1 1 4 4
  Anglia 3 3 1 0 2 5 6
  Gjermania 1 3 0 1 2 1 5
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
12 qershor   Gjermania 1–1   Rumania Scholl 28' Moldovan 5' Milton Nielsen
12 qershor   Portugalia 3–2   Anglia Figo 22'
Pinto 37'
Gomes 59'
Scholes 3'
McManaman 18'
Frisk
17 qershor   Romania 0–1   Portugalia   Costinha 90' Veissière
17 qershor   Anglia 1–0   Gjermania Shearer 53'  

Collina

20 qershor   Anglia 2–3   Rumania Shearer 41' pen
Owen 45'
Chivu 22'
Munteanu 48'
Ganea 89' p
Meier
20 qershor   Portugalia 3–0   Gjermania Conceição 35', 54', 71'   Jol

Group B Redakto

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
  Italia 9 3 3 0 0 6 2
  Turqia 4 3 1 1 1 3 2
  Belgjika 3 3 1 0 2 2 5
  Suedia 1 3 0 1 2 2 4
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
10 qershor   Belgjika 2–1   Suedia Goor 43'
É. Mpenza 46'
Mjällby 53' Merk
11 qershor   Turqia 1–2   Italia Okan 62' Conte 52'
Inzaghi 70' p
Dallas
14 qershor   Italia 2–0   Belgjika Totti 6'
Fiore 66'
  Garcia Aranda
15 qershor   Suedia 0–0   Turqia     Jol
19 qershor   Turqia 2–0   Belgjika Hakan Ş. 45', 70'   Milton Nielsen
19 qershor   Italia 2–1   Suedia Di Biagio 39'
Del Piero 88'
Larsson 77' Pereira

Group C Redakto

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
  Spanja 6 3 2 0 1 6 5
  Serbia dhe Mali i Zi 4 3 1 1 1 7 7
  Norvegjia 4 3 1 1 1 1 1
  Sllovenia 2 3 0 2 1 4 5
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
13 qershor   Spanja 0–1   Norvegjia   Iversen 65' Al-Ghandour
13 qershor   Serbia dhe Mali i Zi 3–3   Sllovenia Milošević 67', 73'
Drulović 70'
Zahovič 23', 57'
Pavlin 52'
Melo Pereira
18 qershor   Sllovenia 1–2   Spanja Zahovič 59' Raúl 4'
Etxeberría 60'
Merk
18 qershor   Norvegjia 0–1   Serbia dhe Mali i Zi   Milošević 8' Dallas
21 qershor   Serbia dhe Mali i Zi 3–4   Spanja Milošević 30'
Govedarica 50'
Komljenović 75'
Alfonso 38', 90'
Munitis 51'
Mendieta 90' p
Veissière
21 qershor   Sllovenia 0–0   Norvegjia     Poll

Group D Redakto

:Sqarim i shkurtesave: ND - Ndeshje, F - Fitore, B - Barazime, H - Humbje, GDH - Gola të Dhënë, GP - Gola të pranuar.

Ekipi Pikë ND F B H GDH GP
  Holanda 9 3 3 0 0 7 2
  Franca 6 3 2 0 1 7 4
  Çekia 3 3 1 0 2 3 3
  Danimarka 0 3 0 0 3 0 8
Data Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2 Golashenues 1 Golashenues 2 Refer
11 qershor   Franca 3–0   Danimarka Blanc 16'
Henry 64'
Wiltord 90'
  Benkö
11 qershor   Holanda 1–0   Çekia F. de Boer 89' p   Collina
16 qershor   Çekia 1–2   Franca Poborský 35' p

Henry 7'
Djorkaeff 60' || Poll

16 qershor   Danimarka 0–3   Holanda   Kluivert 57'
R. de Boer 66'
Zenden 77'
Meier
21 qershor   Danimarka 0–2   Çekia   Šmicer 64', 67' Al-Ghandour
21 qershor   Franca 2–3   Holanda Dugarry 8'
Trézéguet 31'
Kluivert 14'
F. de Boer 51'
Zenden 59'
Frisk

Faza eliminuese Redakto

Çerek Finalja Redakto

Data Vendi Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
24 qershor Amsterdam   Turqia 0 : 2   Portugalia
24 qershor Brussels   Italia 2 : 0   Rumania
25 qershor Brugge   Spanja 1 : 2   Franca
25 qershor Rotterdam   Holanda 6 : 1   Serbia dhe Mali i Zi

Gjysëm Finalja Redakto

Data Vendi Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
28 qershor Brussels   Portugalia 1 : 2   Franca
29 qershor Amsterdam   Holanda 0 (1) : 0 (3)   Italia

Finalja Redakto

Data Vendi Ekipi 1 Rezultati Ekipi 2
2 qershor Rotterdam   Franca 2 : 1   Italia

Kampioni Evropian Redakto

Kampioni Evropian 2000
 
Franca
Titulli i Dytë

Statistikat e Garaimit Redakto

Top Golshenuesit Redakto

5 Gola

4 Goals

3 Goals

2 Goals

Mesatarisht Gola Redakto

2.74 Gola për ndeshje.

Çmimet Redakto

UEFA Skuadra e Turnamentit Redakto

Ky është ekipi i zgjedhur nga UEFA si ekipi ideal i garimit i përbër nga lojtarët më të mirë të tëgjitha ekipeve garuese.
Portierë Mbrojtës Mesfushorë Sulmues
  Fabien Barthez
  Francesco Toldo
  Laurent Blanc
  Marcel Desailly
  Lilian Thuram
  Fabio Cannavaro
  Paolo Maldini
  Alessandro Nesta
  Frank de Boer
  Patrick Vieira
  Zinedine Zidane
  Demetrio Albertini
  Edgar Davids
  Rui Costa
  Luís Figo
  Josep Guardiola
  Savo Milošević
  Thierry Henry
  Francesco Totti
  Patrick Kluivert
  Nuno Gomes
  Raúl
Këpuca e Artë

UEFA Lojtari i Turnamentit

Ekipi Fitues Redakto

Franca
Numri Lojtari Klubi në vitin 2000
Portierë
16 Fabien Barthez Monaco
1 Bernard Lama Paris Saint-Germain
22 Ulrich Ramé Bordeaux
Mbrojtës
5 Laurent Blanc Inter Milan
2 Vincent Candela Roma
8 Marcel Desailly Chelsea
18 Frank Leboeuf Chelsea
3 Bixente Lizarazu Bayern Munich
15 Lilian Thuram Parma
Mesfushorë
7 Didier Deschamps Chelsea
6 Youri Djorkaeff Kaiserslautern
19 Christian Karembeu Real Madrid
14 Johan Micoud Bordeaux
17 Emmanuel Petit Arsenal
11 Robert Pirès Marseille
4 Patrick Vieira Arsenal
10 Zinedine Zidane Juventus
Sulmues
12 Thierry Henry Arsenal
20 David Trezeguet Monaco
13 Sylvain Wiltord Bordeaux
9 Nicolas Anelka Real Madrid
21 Christophe Dugarry Bordeaux
Trajner: Roger Lemerre

Lidhje të jashtme Redakto