Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Maji · Qershori · Korriku
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje Redakto

  • 1444 - U zhvillu Beteja e Torviollit (sot Fusha e Domosdovës) në veri të Peshkopisë (Shqipëri Aministrative), ndeshja e parë ushtarake e ushtrisë shqiptare nën udhëheqjen e Skenderbeut me ushtrinë otomane, që i printe Ali Pasha.
  • 1892 - Vdiq në Liban Vaso Pasha. Lindi me 30 qershor 1825 në Shkodër.
  • 1960 – Korporata britanike e emetimit, e njohur si BBC, lansoi projektin e saj për televizionin e ri. Qendra Televizive do të ishte një “Hollywood” i vogël britanik krahasuar me atë amerikan.
  • 1970SHBA-ja i jep fund ofensivës së madhe ushtarake në Kamboxhia.
  • 1974Marina Estela Isabela Martinez de Peron zgjidhet femra e parë presidente e Argjentinës, duke u betuar si drejtuesja e re e Republikës së Argjentinës. Ajo mori këto përgjegjësi nga burri i saj president, i cili kishte telashe të mëdha shëndetësore. Ajo u bë edhe presidentja më e re amerikane.
  • 1981 – Një sulm me bomba në selitë e Partisë Islamike të Iranit la të vdekur 72 persona.
  • 1995 – Një mision amerikan i hapësirës i bashkohet një mision rus, duke kryer për herë të parë pas 20 vjetësh një aksion të përbashkët në kozmos. Dërgimi i dy astronautëve amerikanë në stacion rus të hapësirës “Mir” sinjalizoi një epokë të re bashkëpunimi.
  • 2001 – Qeveria britanike njoftoi se një memorial kushtuar princeshës së Wales, Diana, do të ndërtohet në Hyde Park të Londrës. Diana vdiq pas një përplasjeje me makinë në Paris.
  • 2008Thomas Beathie bëhet mashkulli i parë që lind një fëmijë. Ai lind një vajzë pas ndërrimit të organeve gjenitale. Beathie ka njoftuar se është sërish shtatzënë.

Lindje Redakto

Vdekje Redakto

Festa dhe përvjetore Redakto