16 Qershor

data
(Përcjellë nga 16 qershor)
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Maji · Qershori · Korriku
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje

Redakto
 • 1567 – Mary, mbretëresha e skocezëve, burgoset në Kështjellën e Lochleven.
 • 1779 – Duke i dalë në ndihmë SHBA-së, Spanja i shpall luftë Anglisë.
 • 1784Holanda ndalon veshjet portokalli.
 • 1858 – Presidenti i famshëm amerikan, Abraham Lincoln, i cili e shpëtoi SHBA-në nga ndarja, ka thënë: “Një shtëpi e ndarë brenda vetes nuk mund të qëndrojë në këmbë”.
 • 1881Austro-Hungaria dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshje ushtarake.
 • 1913 – Parlamenti i Afrikës së Jugut ua ndalon me ligj zezakëve të jenë pronarë të tokave.
 • 1935 – Kongresi amerikan miraton “Marrëveshjen e re” të presidentit Federick Delano Roosevelt.
 • 1955 – Papa Piu XII shkishëron presidentin argjentinas Juan Peron.
 • 1957Franca ndërmerr ofensivë të madhe ushtarake në Algjeri.
 • 1973 – Leonid Brezhnev viziton SHBA-në.
 • 1995 – Kryhet një masakër e madhe në Algjeri, ku vriten me dhjetëra persona.

Lindje

Redakto

Vdekje

Redakto

Festa dhe përvjetore

Redakto