Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Maji · Qershori · Korriku
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31


Ngjarje

Redakto
 • 1519 – Vdiq piktori i njohur italian Leonardo da Vinçi.
 • 1660 – U lind kompozitori italian Alesandro Scarlatti.
 • 1729 – U lind mbretëresha ruse Katarina e Madhe e njohur si Katarina II.
 • 1865 - perfundoi lufta civile amerikane, me firmosjen e dorezimit nga komandanti i Konfederates me qender ne Mississippi, dhe me fitoren e forcave te Unionit. Lufta civile amerikane filloi me 12 prill 1861 dhe kushtoi 620 mije te vrare
 • 1902 – Është dhënë premiera e filmit fantastiko-shkencor “Rruga për në hënë”.
 • 1933 – Kancelari i Gjermanisë, Adolf Hilter, shuan sindikatat.
 • 1945 – Trupat sovjetike pushtuan Berlinin në Luftën e Dytë Botërore.
 • 1951Këshilli i Evropës pranoi Gjermaninë si anëtare të plotfuqishme të saj.
 • 1967 – Në Stokholm filloi punën Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte, e cila më vonë e fajësoi SHBA-në për luftën në Vietnam.
 • 1975 – U lind futbollisti i njohur anglez David Beckham.
 • 1994Nelson Mandela fitoi zgjedhjet në Afrikën Jugore.
 • 1997Tony Blair në moshën 44- vjeçare u bë kryeministri më i ri britanik.

Me 2 qershor

Lindje

Redakto

Vdekje

Redakto

Festa dhe përvjetore

Redakto

Burimet

Redakto