Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Maji · Qershori · Korriku
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Ngjarje Redakto

 • 1709 – Rusët mposhtën kozakët në Betejën e Poltavës.
 • 1776 – Kolonistët amerikanë zmbrapsën një sulm britanik nga deti në Charleston.
 • 1911 – Samuel J. Battle u bë polici i parë afrikano-amerikan në New York City.
 • 1914 – Franz Ferdinandi dhe zonja e tij u vranë nga një nacionalist serb në Sarajevë të Bosnjës.
 • 1919 – U nënshkrua Traktati i Versajës duke i dhënë fund Luftës së Parë Botërore, saktësisht pesë vjet pas fillimit të saj.
 • 1942 – Trupat gjermane ndërmorën një ofensivë për t’i marrë nën kontroll fushat sovjetike të naftës në Kaukaz dhe në qytetin e Stalingradit.
 • 1944 - Luftës së Velegllavës. Ndeshja e parë, më e madhe, e mbrojtësve të kufirit shqiptar me njësitë sulmuese të armikut komunisto‑çetnik serb, filluar me sulmin në pozicionet e Kikës.
 • 1945 – Gjenerali amerikan, Douglas McArthur, deklaroi se e kishte shuar rezistencën japoneze në Filipine.
 • 1950 – Forcat koreanoveriore morën nën kontroll Seulin, kryeqytetin e Koresë së Jugut.
 • 1954 – Ushtarët francezë filluan tërheqjen nga provinca Tonkin e Vietnamit.
 • 2001 - U burgos kryetari i Jugosllavisë Sllobodan Millosheviq, dhe iu dorëzua Gjykatës Ndërkombëtare për krime në Hagë, kryetar i parë i një shteti që i është dorëzuar Gjykatës Ndërkombëtare.

Lindje Redakto

Vdekje Redakto

Festa dhe përvjetore Redakto