Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

 • 1870 – Autori Charles Dickens vdiq në moshën 58-vjeçare.
 • 1891 – Kompozitori Cole Porter lindi në Peru të Indianas.
 • 1940Norvegjia iu dorëzua nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.
 • 1958 – Mbretëresha hapi aeroportin e rregulluar në Gatwck, në jug të Londrës, që ishte modernizuar me një kosto prej shtatë milionë sterlinash.
 • 1969 – Senati amerikan konfirmoi Warren Burger në krye të drejtësisë të SHBA-së, duke e pasuar Earl Warrenin.
 • 1970 – Mbreti Hussein i Jordanisë i shpëtoi një tentativë atentati, pasi që persona të armatosur kishin hapur zjarr mbi automjetin e tij zyrtar rrugës për pallat.
 • 1978 – Liderët e Kishës së Jezu Krishtit hodhën poshtë politikën 148-vjeçare të moslejimit të njerëzve me ngjyrë që të bëhen priftërinj mormonë.
 • 1990 - U mbajtë në Zagreb simposiumi për helmimet në Kosovë, " Kosova sprovë e ndërgjegjes mjekësore ".
 • 1993 – Princi japonez në fron, Naruhito, u martua me qytetaren Masako Owada.
 • 1995Andrew Richard dënohet me burgim të përjetshëm për tentativë dhunimi të një burri tjetër, në rastin e parë të këtij lloji në Britani të Madhe.
 • 1999 - Përfaqësuesit e NATO-os dhe uahtrisë Jugosllave nënsjkruan në Kumanovë marrveshjen tekniko-ushtarake për tërheqjen e ushtrisë dhe policisë Jugosllave nga Kosova.

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto