Charles John Huffam Dickens (sqt.: Çarls Dikens; 7 shkurt 1812 - 9 qershor 1870) ishte një shkrimtar anglezë, i quajtur ndryshe edhe si me i madhi i periudhes Viktoriane.

Charles Dickens
Charles Dickens

Emri:Charles John Hoffman Dickens
Ditëlindja:7 shkurt 1812
Vendlindja:Landport, Portsmouth, Angli
Ditëvdekja:9 qershor 1870
Vendvdekja:Higham, Kent, Angli
Kombësia:Anglez

Jeta e hershmeRedakto

Charles Dickens lindi më 7 shkurt 1812 në Landport, një rrethinë të Portsmouth, i dyti prej gjithsej 8 fëmijëve te John dhe Elizabeth Dickens. Babai i tij ishte nje punonjes ne zyren e pagesave detare. Ai kaloi femijerine në Catham-Kent. Ishte romancieri më popullor në gjuhën angleze i te quajtur Epokës Viktoriane .Ai ka krijuar disa nga personazhet me domethenese e portretizuese te letërsisë, me temë sociale drejtimin e reformës në të gjithë punën e tij. Popullaritetit të vazhdueshëm të romaneve të tij dhe tregimet e shkurtra është e tillë që ata kurrë nuk kanë dalë të shtypura. Pjesa më e madhe e punës së tij të parë në shtypin periodik dhe revista në formë serialised, një mënyrë të popullarizuara të botimit trillim në kohë. Shkrimtarë të tjera do të përfundojë të gjithë romanet e para publikimit serik filluar, por shpesh ka shkruajtur Dickens e tij në pjesë, në mënyrë që ata kishin për qëllim për të dalë.

VdekjaRedakto

Më 8 qershor 1870, Dikens pësoi një goditje tjetër në shtëpinë e tij pas një pune të plotë në Edwin Drood. Ai kurrë nuk u rikthye në vetëdije, dhe të nesërmen, pesë vjet deri në ditën pas rrëzimit të hekurudhës Staplehurst, ai vdiq në Gads Hill Place. Biografia Claire Tomalin ka sugjeruar se Dikens ishte në të vërtetë në Peckham, kur ai pësoi goditje, dhe zonja e tij Ellen Ternan dhe shërbëtoret e saj e kishin kthyer atë në Gadin Hill kështu që publiku nuk do të dinte të vërtetën rreth marrëdhënies së tyre.

Veprat kryesoreRedakto

Çarls Dikens, shkrimtar anglez nga Portsmuthi i Anglisë. Realizmi në Angli fillon me Çarls Dikensin dhe romanin social që lëvroi ai. Karakteristikë e veçantë e këtij autori është se gati të gjitha veprat e tij kanë tituj, emra të fëmijëve, dhe personazhe kryesisht fëmijë, kjo për arsye se ai pati një fëmijëri jo të mirë. Ai në moshën 12-vjeçare detyrohet të lërë shkollën për shkak të varfërisë dhe madje detyrohet të hyjë në fabrikë për të nxjerr kafshatën. Fëmijëria e tij dhe përvojat e tij që do pasojnë, janë faktorët kyç të një letërsie të suksesshme, të Dikensit por edhe për të tjerë autorë. Tek Dikensi gjejmë këto vepra: “Oliver Tuist”, “David Koperfild”, “Dombi e Biri”, “Vogëlushja Dorrit”, “Vogëlushja Nell”, “Nikolla Nikëllbi”.

Oliver TwistRedakto

 Artikulli kryesor: Oliver Twist.

Oliver Tuist është protagonisti kryesor i novelës së Çarls Dikensit me po të njëjtin emër; Oliver Tuisti njihet të jetë protagonisti i parë fëmijë në novelat angleze. Ndërsa vepra “Oliver Tuist” vepra e parë e cila ka si protagonist të ngjarjeve një fëmijë. Kjo vepër është vepra e dytë e Çarls Dikensit e cila u botua në një revistë mujore me titull origjinal “Bentley’s Miscellany”. Ky roman është një roman social i cili synon të paraqes jetën e mijëra fëmijëve të pastrehë e pa të ardhme. Dikensi, tallet me hipokrizinë e kohës, duke goditur tema serioze me një sarkazëm dhe humor të zi. Thuhet se Dikensi u frymzua për këtë vëpër nga ngjarja e vitit 1830, ku një jetim me emrin Robert Blionce po si Oliver Tuisti përballej me jetën e vështirë: pastrehën, punën e rëndë dhe të ardhmën jo të sigurt. Me këtë vepër Dikensi sfidon epokën e tij duke venë në lojë tërë shtetin anglez të asaj kohe, një shtet pa ligje dhe pa mbrojtje për të varfërit, një shtet në të cilin mbizotron krimi dhe padrjetësia. Me “Oliver Tuist”-in Dikensi na sjell një vepër realiste, një vepër pa hijeshi të ngjarjeve, të paraqituara ashtu siç janë, një vëpër reale pa përdorim të ndonjë lloji të romantizmit. Oliver Tuisti është bërë inspirim për shumë filma dhe telenovela në botë, si dhe për shumë shfaqje muzikore e teatrale. Nenshtetesia e tij ishte Angleze.Ndersa ditvdekja e tij ishte me 9 qershor te vitit 1731.Oliver tuist njihet si vepra e tij me kryesore . Ky ishte guximtar i patrembur dhe me krenarine e tij ka bere shum librA.Vendvdekja e tij ishte ne: Gad's Hill Placce, Higham, Kent Angli

A Christmas CarolRedakto

 Artikulli kryesor: A Christmas Carol.

A Christmas Carol (Fryma e Krishtlindjeve) është novelë e Çarls Dikensit, u botua në Londër nga Chapman & Hall në vitin 1843.

David CopperfieldRedakto

Kjo veper , konsiderohet si vepra me popullore e Dikensit dhe është edhe vepera qe vet Dikensi e ka dashur me se shumeti per shkak se paraqitej shume elemente nga jeta e tij te veshtire dhe ndoshta edhe vet personazhi e paraqet autorin.Pra romani ka nje karaktere autobiografik.Ketu pershkruhent femijeria e personazhit kryesor Davidit dhe tregohet me shume peripetci dhe vuajtje pershkruhet se si i perballon Davidi pengesat jetsore.Kjo veper frymezon dhe i zgjon ndjenjen e bukur te jetes çdo lexuesi qe bie ne kontakt me kete veper...

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Charles Dickens – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale