Hape menynë kryesore

NgjarjeRedakto

 • 1519 – Vdiq piktori i njohur italian Leonardo da Vinçi.
 • 1660 – U lind kompozitori italian Alesandro Scarlatti.
 • 1729 – U lind mbretëresha ruse Katarina e Madhe e njohur si Katarina II.
 • 1865 - perfundoi lufta civile amerikane, me firmosjen e dorezimit nga komandanti i Konfederates me qender ne Mississippi, dhe me fitoren e forcave te Unionit. Lufta civile amerikane filloi me 12 prill 1861 dhe kushtoi 620 mije te vrare
 • 1902 – Është dhënë premiera e filmit fantastiko-shkencor “Rruga për në hënë”.
 • 1933 – Kancelari i Gjermanisë, Adolf Hilter, shuan sindikatat.
 • 1945 – Trupat sovjetike pushtuan Berlinin në Luftën e Dytë Botërore.
 • 1951Këshilli i Evropës pranoi Gjermaninë si anëtare të plotfuqishme të saj.
 • 1967 – Në Stokholm filloi punën Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte, e cila më vonë e fajësoi SHBA-në për luftën në Vietnam.
 • 1975 – U lind futbollisti i njohur anglez David Beckham.
 • 1994Nelson Mandela fitoi zgjedhjet në Afrikën Jugore.
 • 1997Tony Blair në moshën 44- vjeçare u bë kryeministri më i ri britanik.

Me 2 qershor

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

Festa dhe përvjetoreRedakto

BurimetRedakto