Johnny Depp

Aktor amerikan, producent i filmave dhe muzikant

John Christopher "Johnny" Depp II (lindi më 9 qershor, 1963) është një aktor dhe muzikant amerikan. Ai ka fituar çmimin Golden Globe Award dhe Screen Actors Guild për aktorin më të mirë "Best Actor". Depp u bë i rëndësishëm në serin televizive 1980 21 Jump Street, duke u bërë një idoll i të rinjëve. Duke u kthyer në film, ai ka luajtur karakterin kryesor tek Edward Scissorhands (1990), dhe më vonë gjeti suksesin në filmat si Sleepy Hollow (1999), seria e filmave Pirates of the Caribbean (2003–prezent), Charlie and the Chocolate Factory (2005), dhe Rango (2011). Ai ka bashkëpunuar me drejtorin dhe mikun Tim Burton në shtatë filma, duke përfshirë edhe Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) dhe Alice in Wonderland (2010).

Johnny Depp
Johnny Depp (July 2009) 2 cropped.jpg
Në Paris gjat premierës të Public Enemies në korrik, 2009
U lind në
John Christopher Depp II

(1963-06-09) 9 Qershor, 1963 (59 vjeç)
Owensboro, Kentucky, U.S.
PunësimiAktor, skenarist, drejtor, producent, muzikiant
Vite aktiviteti1984–present
Bashkëshorte/tLori Anne Allison (1983–1986)
Bashkëshort/ëtSherilyn Fenn (1985–1988)
Winona Ryder (1989–1993)
Kate Moss (1994–1998)
Vanessa Paradis (1998–prezent)
FëmijëLily-Rose Melody Depp (born 1999)
John Christopher "Jack" Depp III (lindi 2002)[1]

Depp ka fituar mirënjohje për portretizimin e tij të njerëzve të tillë si Edward D. Wood, Jr., në Ed Wood, Joseph D. PistoneDonnie Brasco, Hunter S. ThompsonFear and Loathing in Las Vegas, George JungBlow, dhe grabitësin e bankave John Dillinger në filmin e Michael Mann Public Enemies. Filmat ku është paraqitur Depp kanë arkëtuar mbi $3.1 billion në në arkë në SHBA dhe dhe mbi $7.6 billion në mbarë botën [2]. Ai ka qenë i nominuar për çmimet kryesore shumë herë, duke fituar çmimin e aktorit më të mirë "Best Actor Awards" prej Golden Globes për Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street dhe prej Screen Actors Guild për Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl. Ai gjithashtu ka mori statusin e simbol i seksit në kinemanë amerikane, duke u emëruar dy herë si Sexiest man alive nga revista People .Pasi u nda nga Miranda kerr, Johnny pesoi nje goditje ne tru. [3] në 2003 dhe 2009.

Jeta e hershmeRedakto

FëmijëriaRedakto

Depp ka lindur në Owensboro, Kentucky, i biri i John Christopher Depp, Sr, një inxhinier civil, dhe gruaja e tij, ish Betty Sue Wells, një kameriere [4]. Ai ka një vëlla, Daniel, i cili është një novelist, dhe dy motra, Christie (tani menaxhere e tij personale) dhe Debbie. Familja Depp në Shtetet e Bashkuara filloi me një emigrant kalvinist francez, Pierre Deppe apo Dieppe, i cili u vendos në Virginia rreth 1700 [5], pjesë e një kolonie të refugjatëve të vendosur mbi lumin "James". Aktori ka pandehur se ai është pjesë e Amerikan vendas, duke thënë në 2011, "Unë mendoj, unë kam ca amerikan vendas [në mua] diku poshtë vijës. Gjyshja ime e madhe, ishte shumë pak amerikane vendase, ajo u rrit Cherokee apo ndoshta Indian Creek. Ka kuptim në aspektin e vijnë nga Kentucky, e cila është plot me Cherokee dhe Creek" [6]. Kohët e fundit në mes të trashëgimtarëve Depp dhe Mbretëresha Elizabeth II u zbulua një lidhje, ka mundësisht duke e bërë atë kushëririn e saj të njëzetë [7].

Prindërit e tij u divorcuan kur ai ishte një adoleshent dhe nëna e tij u martua, si burri i saj i dytë, Robert Palmer (vdiq 2000), të cilin Depp e quajti "një frymëzim për mua" [8] .

Vitet 1980Redakto

1980 Me kitaren qe e kishte dhurate nga mamaja kur mbushi 12, Depp filloi te luante ne grupe te ndryshme muzikore.Nje vit pasi prinderit ishin divorcuar, Depp braktisi shkollen per tu bere muzikant.[9] Ai u perpoq te kthehej ne shkolle dy jave me vone por drejtori I tha te vazhdonte enderren e tij .Ne 24 dhjetor , 1983, Depp u martua me Lori Anne Allison, Gjate marteses Depp's, gruaja e tij punonte me kozmetike kurse ai punonte ne pune te ndryshme.Gruaja e tij e prezantoi me aktorin Nicolas Cage, qe e keshilloi Depp te ndiqte karieren e aktrimit[9] Depp dhe gruaja e tij u divorcuan ne 1985.

KarieraRedakto

 
Johnny Depp në Festivalin e Filmit në Kanë 1992

TelevizionRedakto

Rolet e filmaveRedakto

Rolet e ardhshmeRedakto

Bashkpunimi me Tim BurtonRedakto

Interesat e tjeraRedakto

Jeta personaleRedakto

Çmimet dhe nominimetRedakto

FilmografiaRedakto

Viti Titulli Roli Shënime Buxheti Fitimet
1984 Nightmare on Elm Street, AA Nightmare on Elm Street Glen Lantz $1.8 million $25,504,513
1985 Private Resort Jack Marshall N/A $331,816
1986 Platoon Specialist Gator Lerner $6 million $138,530,565
1990 Cry-Baby Wade "Cry-Baby" Walker $12 million $8,266,343
1990 Edward Scissorhands Edward Scissorhands Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy $20 million $86,024,005
1991 Freddy's Dead: The Final Nightmare Teen on TV Cameo (as Oprah Noodlemantra) $11 million $34,872,033
1993 What's Eating Gilbert Grape Gilbert Grape $11 million $10,032,765
1993 Benny & Joon Sam Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy N/A $23,261,580
1993 Arizona Dream Axel Blackmar N/A $112,547
1994 Ed Wood Edward D. Wood, Jr. London Film Critics Circle Award for Best Actor also for Don Juan DeMarco
Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
$18 million $5,887,457
1995 Nick of Time Gene Watson N/A $8,175,346
1995 Dead Man William Blake $9 million $1,037,847
1995 Don Juan DeMarco Don Juan/John R. DeMarco London Film Critics Circle Award for Best Actor (also for Ed Wood) $25 million $68,792,531
1996 Cannes Man Himself N/A N/A
1997 Donnie Brasco Donnie Brasco/Joseph D. Pistone Nominated—Chlotrudis Award for Best Actor $35 million $124,909,762
1997 Brave, TheThe Brave Raphael Nominated—Best Actor Award (Cannes Film Festival) N/A N/A
1998 Fear and Loathing in Las Vegas Raoul Duke playing Hunter S. Thompson $18.5 million $10,680,275
1998 L.A. Without a Map Himself/William Blake Cameo N/A N/A
1999 Sleepy Hollow Ichabod Crane Nominated—Satellite Award for Best Actor - Motion Picture Musical or Comedy
Nominated—Saturn Award for Best Actor
$70 million $206,071,502
1999 Astronaut's Wife, TheThe Astronaut's Wife Spencer Armacost $75 million $19,598,588
1999 Ninth Gate, TheThe Ninth Gate Dean Corso $38 million $58,401,898
2000 Chocolat Roux Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture $25 million $152,699,946
2000 Before Night Falls Lt. Victor, Bon Bon N/A $8,527,517
2001 From Hell Frederick Abberline Nominated—Saturn Award for Best Actor $35 million $74,558,115
2001 Man Who Cried, TheThe Man Who Cried Cesar (Limited release) $1,790,840
2001 Blow George Jung $53 million $83,282,296
2003 Once Upon a Time in Mexico Sheldon Sands Nominated—Satellite Award for Best Supporting Actor – Motion Picture $29 million $98,185,582
2003 Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl Captain Jack Sparrow Empire Award for Best Actor
Irish Film Award for Best International Actor
Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Nominated—Academy Award for Best Actor
Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated—Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Nominated—Online Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated—Phoenix Film Critics Society Award for Best Actor
Nominated—Satellite Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Nominated—Saturn Award for Best Actor
Nominated—Washington D.C. Area Film Critics Association Award for Best Actor
$140 million $654,264,015
2004 Happily Ever After L'inconnu Cameo N/A $6,204,504
2004 Finding Neverland J. M. Barrie Nominated—Academy Award for Best Actor
Nominated—BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
Nominated—Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Empire Award for Best Actor
Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated—London Film Critics Circle Award for Best Actor
Nominated—Satellite Award for Best Actor – Motion Picture Drama
Nominated—Saturn Award for Best Actor
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Male Actor in a Leading Role
Nominated—Screen Actors Guild Award for Outstanding Performance by a Cast in a Motion Picture
$25 million $118,676,606
2004 Secret Window Mort Rainey $40 million $92,913,171
2004 Libertine, TheThe Libertine John Wilmot, 2nd Earl of Rochester Nominated—British Independent Film Award for Best Actor $20 million $10,852,064
2005 Charlie and the Chocolate Factory Willy Wonka Empire Award for Best Actor
Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Nominated—Irish Film Award for Best International Actor
Nominated—London Film Critics Circle Award for Best Actor
$150 million $474,968,763
2005 Corpse Bride Victor Van Dort Voice role $40 million $117,195,061
2006 Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest Captain Jack Sparrow Empire Award for Best Actor
Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Nominated—National Movie Award for Performance – Male
$225 million $1,066,179,725
2007 Pirates of the Caribbean: At World's End Captain Jack Sparrow Kids' Choice Award for Favorite Male Movie Star
MTV Movie Award for Best Comedic Performance
Rembrandt Award for Best International Actor
Nominated—National Movie Award for Best Performance by a Male
Nominated—Teen Choice Award for Best Action Adventure Actor
$300 million $963,420,425
2007 Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street Sweeney Todd/Benjamin Barker Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
National Movie Award for Performance – Male
Nominated—Academy Award for Best Actor
Nominated—Broadcast Film Critics Association Award for Best Actor
Nominated—Saturn Award for Best Actor
$50 million $152,523,164
2009 Public Enemies John Dillinger Nominated—Satellite Award for Best Actor – Motion Picture Drama $100 million $214,104,620
2009 Imaginarium of Doctor Parnassus, TheThe Imaginarium of Doctor Parnassus Tony (1st transformation) Shared role with Colin Farrell and Jude Law after the death of Heath Ledger $30 million $61,808,775
2010 Alice in Wonderland Mad Hatter Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
Nominated—MTV Movie Award for Global Superstar
Nominated—National Movie Award for Best Performance
Nominated—Teen Choice Award for Best Fantasy Actor
$200 million $1,024,299,904
2010 Tourist, TheThe Tourist Frank Tupelo/Alexander Pearce Teen Choice Award for Choice Movie: Actor Action
Nominated—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
$100 million $278,346,189
2011 Rango Rango Voice role
Teen Choice Award for Best Voice Actor
$135 million $242,605,737
2011 Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides Captain Jack Sparrow Nominated—Teen Choice Award for Best Fantasy Actor $250 million $1,032,828,392
2011 Rum Diary, TheThe Rum Diary Paul Kemp $65 million
2011 Jack & Jill Cameo
2012 21 Jump Street Cameo
2012 Dark Shadows Barnabas Collins
2013 The Lone Ranger Tonto
2014 Transcendence Will
2014 Tusk Guy Lapointe
2014 Into the Woods The Wolf
2015 Mortdecai Charlie Mortdecai
2015 Black Mass Whitey Bulger
2015 Yoga Hosers Guy Lapointe
2016 Alice Through the Looking Glass Mad Hatter
2017 Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales Captain Jack Sparrow

ReferimeRedakto

  1. ^ "Baby boy for Depp and Paradis". BBC News. 18 shtator 2002. Marrë më 21 nëntor 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Johnny Depp — Box Office Data Movie Star". The-numbers.com. Marrë më 30 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Johnny Depp at People". People Magazine. 19 maj 2011. Marrë më 19 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ancestry.com". Johnny Depp family tree. Marrë më 24 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Meilke, Denis (2004). Johnny Depp: A Kind of Illusion (bot. Second). Richmond: Reynolds & Hearn. ISBN 9781905287048. Marrë më 27 korrik 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Breznican, Anthony (2011-05-08). "Johnny Depp on 'The Lone Ranger'". Insidemovies.ew.com. Marrë më 2011-08-08. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Johnny Depp Could Be Queen Elizabeth's Distant Cousin - The Hollywood Reporter
  8. ^ Hiscock, John (25 qershor 2009). "Johnny Depp interview for Public Enemies". The Daily Telegraph. UK. Marrë më 23 maj 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

BibliografiaRedakto

Lidhjet e jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.