Charles Spencer Chaplin K.B.E. lindi më 16 prill 1889Londër dhe vdiq më 25 dhjetor 1977Vevey, Zvicër, ishte një regjisor, aktor dhe komedian anglez.

Charlie Chaplin
Chaplin.jpg
Charlie Chaplin në vitin 1918
Emri:Charles Spencer Chaplin
Ditëlindja:16 prill 1889
Vendlindja:Britania e Madhe Anglia, Londër
Ditëvdekja:25 dhjetor 1977 (88 vjeçar)
Vendvdekja:Zvicër, Vevey
Nacionaliteti:britanik, origjina francez
Webfaqja
Faqja zyrtare:http://www.charliechaplin.com
IMDb: Charlie Chaplin

Stili i aktrimitRedakto

Biografia

I lindur në Est Lans në Walworth , 16 prill 1889, pas katër ditë të Adolf Hitler, Charles Spencer Chaplin është djali i Charles Chaplin dhe Hannah Hill ( e njohur prej një pjese që është Lili Harley), të dytë artistë te music-hall. Kur Charlie Chaplin i bëri një vit babai i tij me prejardhje franceze shkon në Amerikë për të realizuar filma. Charlie Chaplin ka disa vëllezër, më i vjetri është Sydney Chaplin, lindur 1885, Sydney Hawkes, e më i riu Wheeler Dryden , lindur 1892, Léo Dryden, etj...

Kur babai i vet vjen prej Amerikës , Charlie Chaplin ik prej familjes , i ka tre vjeç . Hannah është e sëmurë e shkon ne spitalin psikiatrik gjatë muajit qershor 1894. Charlie edhe vëllezërit e tij janë me jetimët qe situohet ne Hanwell . Dy muaj më vonë, nëna e Çarlit del prej spitalit psikiatrik. Pas disa vitesh , Hannah shkon edhe sërish në spital e rrin 8 muaj. Charlie jetoi te babai i tij. :D

"The bond of friendship"

Një pjesë e filmit pa zë, The Bond (1918).


"The marriage bond"

Një pjesë e filmit pa zë, The Bond (1918).


"U.S. Liberty Bonds"

Një pjesë e filmit pa zë, The Bond (1918).


  • Probleme me shikimin e skedarit video? Shiko media ndihmë.
  • Lidhje të jashtmeRedakto


      Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.