Marlon Brando, (3 prill, 1924 - 1 korrik, 2004), ishte aktor amerikan, fitues i dy çmimeve Oskar për On the Waterfront dhe Godfather.

Marlon Brando
Marlon Brando 1963.jpg
Informacione personale
Vendlindja Omaha, Nebraska, SHBA
Vendvdekja Los Angeles, Californi, SHBA
Bashkëshort(ja) Anna Kashfi (1957.-1959.)
Movita Castaneda (1960.-1962.)
Tarita Teriipia (1962.-1972.)
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare http://www.marlonbrando.com/

DekoratatRedakto

ShpërblimeRedakto

NominimeRedakto

FilmografiaRedakto

AktrimRedakto

RegjiRedakto

Shih edheRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.