Informatat e filmit
{{{FOTO}}}
Titulli shqip: The Godfather
Kumbara
Titulli origjinal: The Godfather
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit: 1972
Gjatja (PAL-DVD): 175 minuta
Gjuha origjinale: Anglish / Italisht / Latin
Studio: Paramount Pictures
Zhanri: Krimi & Dramë
Premiera (Kino/Video): 24 mars 1972
Për moshën: 16
Box office

(Për më shumë informaciona shiko: Box office)

Buxheti: 6 Milion $
Fitimi: 134 Milion $
Realizues teknik
Regjia: Francis Ford Coppola
Autori: Mario Puzo
Producenti: Albert S. Ruddy
Kompozitori: Carmine Coppola & Nina Rota
Kamermani: Gordon Willis
Prerja: William Reynolds & Peter Zinner
Interpretojnë
Çmime

(Për më shum informaciona shiko: Çmime)

  • ...


The Godfather është një film amerikan prej regjisorit Francis Ford Coppola. Në film flihtët për familjen mafioze Corleone prej Sicilisë.

Është interesante të përmendet që në filmin Godfather luajnë aq shumë aktorë të njohur: Marlon Brando, Al Pacino, Robert DeNiro, Andy Garcia, James Caan, Robert Duvall, John Cazale dhe Diane Keaton. Një numër i madh i aktorëve shumë të njohur.

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.