Tom Hagen (1910 (roman) ose 1916[1][2] - vitet 1970[3]) është një personazh imagjinar në romanin e Mario Puzo The Godfather dhe filmat e Francis Ford Coppola The Godfather (1972) dhe The Godfather: Part 2 (1974). Ai është portretizuar nga Robert Duvall në filma.[4] Ai gjithashtu shfaqet në romanet vazhduese të Mark Winegardner, Kumbari kthehet dhe Hakmarrja e Kumbarit, si dhe romani i Ed Falco, Familja Corleone.

Tom Hagen
Paraqitja e parëThe Godfather
Paraqitja e funditHakmarrja e Kumbarit
Krijuar ngaMario Puzo
Luajtur ngaRobert Duvall
Informacione
GjiniaMashkull
ProfesioniAvokat/Consigliere
FamiljaFamilja Corleone
Bashkshortja(et)Theresa Hagen
FëmijëtFrank Hagen
Andrew Hagen
Christina Hagen
Gianna Hagen
LidhjetMartin/Henry Hagen (baba)
Bridget Hagen (nënë)
Një motër pa emër
Vito Corleone (baba të birësuar)
Carmela Corleone (nënë të birësuar)
Sonny Corleone (vëlla të birësuar)
Fredo Corleone (vëlla të birësuar)
Michael Corleone (vëlla të birësuar)
Connie Corleone (motër të birësuar)

Ai operon si consigliere dhe si avokat për familjen Corleone, dhe është një anëtar i birësuar jozyrtarisht i familjes.

Përmbledhje e personazhit

Redakto

Hagen është djali i birësuar jozyrtarisht i mafiozit Don Vito Corleone. Ai është një avokat i kualifikuar dhe consigliere i familjes mafioze amerikane Corleone. Logjik dhe i butë, ai shërben si zëri i arsyes brenda familjes. Romani dhe filmi i parë vërtetojnë se ai është me prejardhje gjermano-irlandeze.

Sonny Corleone miqësohet me Tomin 11-vjeçar, i cili po jetonte në rrugë pasi u largua nga një jetimore. Kur Sonny sjell Tomin në shtëpi dhe kërkon që ai të futet brenda, familja Corleone e mirëpret atë si një anëtar të familjes. Hagen e konsideron Viton babanë e tij të vërtetë, megjithëse Vito asnjëherë nuk e birëson zyrtarisht, duke besuar se do të ishte mosrespektues ndaj prindërve të vdekur të Hagen.

Pas shkollës juridike, Hagen shkon të punojë në biznesin e familjes Corleone. Prejardhja e tij jo-italiane e pengon anëtarësimin e tij zyrtar në familjen mafioze, por kur ndërgjegjësi Genco Abbandando vdes, Hagen i jepet pozicioni i tij. Si pasojë, familjet e tjera të Nju Jorkut tallen me Corleones si "banda irlandeze".

Hagen zhyt veten në kulturën siçiliano-amerikane dhe flet rrjedhshëm sicilianisht. Paraqitja e tij në Evropën Veriore, megjithëse shqetësuese për Pesë Familjet, është një avantazh për punën e tij. Ai është në gjendje të udhëtojë dhe të kryejë biznes familjar në qarqe jo-italiane pa dëshmitarë të mundshëm që e vëren atë.

Ndërsa Hagen është afër të gjithë Corleones, ai e respekton më shumë Sonin dhe fajëson veten për vrasjen e Sonny. Kur Vito del në pension në vitin 1954 dhe djali i tij më i vogël Michael Corleone e pason atë si kryetar i familjes, Michael largon Hagen si consigliere, duke preferuar që babai i tij të marrë përsipër në mënyrë jozyrtare rolin; Michael pretendon se Hagen nuk është "një consigliere i kohës së luftës". Kështu, Hagen është i kufizuar në trajtimin e biznesit të ligjshëm të familjes.

Romani dhe filmi i parë portretizojnë Hagen duke ndihmuar Vito dhe Michael Corleone në luftime kundër familjeve të tjera në pushtet të mafies në Nju Jork. Në Godfather: Part 2, vendosur në vitet 1958-1959, Hagen shërben si njeriu i djathtë i Michael gjatë luftës së tij të pushtetit me Hyman Roth. Në The Godfather Part III, vendosur në vitet 1979-1980, ai thuhet se ka vdekur disa vjet më parë në një mënyrë të paspecifikuar. Roli i tij në tregimin midis filmave të dytë dhe të tretë, përfshirë vdekjen e tij, është portretizuar në romanet në vazhdim të Mark Winegardner, Kumbari kthehet dhe Hakmarrja e Kumbarit.

Familja

Redakto

Ndikimi

Redakto

Tom Hagen besohet se bazohet lirshëm në kriminelin Joseph N. Gallo, i cili ishte consigliere i familjes së krimit Gambino, dhe Frank DeSimone, i cili filloi karrierën e tij si avokat, por përfundoi se ishte shefi i familjes së krimit në Los Angeles.[5]

Thuhet se Mario Puzo u frymëzua nga format e familjes hebreje Leo Berkowitz dhe Alfred Polizzi për të shfaqur personazhin e Tom Hagen dhe marrëdhëniet e tij me vëllezërit Corleone.

Sidoqoftë, besohet se ai gjithashtu mund të frymëzohej nga krimineli i Chicago Outfit Murray Humphreys.

Referime

Redakto
  1. ^ Romani origjinal thotë se Tom ishte në të njëjtën moshë si Sonny, mosha e të cilit u ndryshua nga 1910 në 1916 në The Godfather: Part 2.
  2. ^ Familja Corleone
  3. ^ The Godfather Supplements
  4. ^ "The Godfather (1972)". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2014. Marrë më 2014-06-24.
  5. ^ ↑ Cowie, Peter (1997). The Godfather Book. Faber and Faber, p. 196. ISBN 0571190111.