Consigliere (Italian: [konsiʎˈʎɛːre]; shumës consiglieri) është një pozicion brenda strukturës drejtuese të mafies siçiliane, kalabreze dhe italo-amerikane. Fjala u popullarizua nga romani The Godfather (1969) dhe përshtatja e tij filmike. Në roman, një consigliere është një këshilltar ose këshilltar i shefit, me përgjegjësinë shtesë për të përfaqësuar shefin në takime të rëndësishme si brenda familjes së krimit të shefit, ashtu edhe me familjet e tjera të krimit.[1]

Konsiglieri është një mik dhe i besuar i ngushtë, i besuar, versioni i turmës i një burrë shteti më të vjetër. Ata janë një këshilltar i bosit në një familje kriminale mafioze, dhe ndonjëherë është "kraha e djathtë" e tyre. Nga vetë natyra e punës, një këshilltar është një nga të paktët në familje që mund të debatojë me shefin, dhe shpesh i ngarkohet detyra të sfidojë shefin kur është e nevojshme, për të siguruar që planet e mëvonshme të jenë të pagabueshme.[1] Në disa përshkrime, ai nuk ka ambicie dhe jep këshilla të painteresuara. Ky imazh pasiv i këshilltarit nuk korrespondon me atë që dihet pak për këshilltarët e jetës reale.

Shefi, nënshefi dhe consigliere përbëjnë tre pozitat e para dhe një panel drejtues prej tre personash, ose "administrata".[2][3]

Etimologjia

Redakto
 
Struktura e familjes së krimit mafioz

Në italisht, consigliere do të thotë "këshilltar" dhe është ende një titull i zakonshëm për anëtarët e këshillave të qytetit në Itali dhe Zvicër. Rrjedh nga latinishtja consiliarius (këshilltar) dhe consilium (këshilla). Terminologjia e mafies amerikane është marrë nga ajo e mafies siçiliane dhe sugjeron se një analogji synon të imitojë oborrin e një principate italiane mesjetare. Për shembull, Venecia udhëhiqej nga një doge ("duke") dhe një consigliere ducale (këshilltar i dozhit).[1]

Një nënshef normalisht do të ngjitet në shef kur pozicioni të bëhet e zbrazët, kështu që pozicioni i tij është i barabartë me atë të një trashëgimtari të fronit. Consigliere, ndërkohë, është analoge me kryeministrin ose kancelarin. Në romanin The Godfather fjala shkruhet consigliori. Në filma, është e theksuar qartë consigliere. Joe Bonanno shpjegon në librin e tij A Man of Honor se një consigliere është më shumë zëri ose përfaqësuesi i ushtarëve të familjes dhe se ai mund të ndihmojë për të ndërmjetësuar ose zgjidhur mosmarrëveshjet në emër të niveleve më të ulëta të familjes.[1]

Mafia amerikane

Redakto

Joe Valachi përmend një "Sandino" misterioze që arbitronte mosmarrëveshjet si consigliere i familjes Genovese në vitet 1940.[4] Consiglieri në kohët më të fundit kanë tentuar të marrin një rol më aktiv në çështjet familjare. Në vitin 1971, consigliere i familjes Colombo, Joseph Yacovelli drejtoi një fushatë vrasjeje kundër ushtarit renegat të familjes Colombo, Joseph "Crazy Joe" Gallo.[1] Dy dekada më vonë, një tjetër këshilltar i Colombo, Carmine Sessa, drejtoi një ekip të goditur që tentoi të vriste shefin e aktrimit, Victor Orena.[1]

Frank Bompensiero u emërua consigliere i familjes së krimit në Los Anxhelos në vitin 1976, vetëm për t'u vrarë në një kabinë telefonike publike në shkurt 1977.[1] Shefi i tij e kishte promovuar Bompensiero në mënyrë që ta shtynte të ishte i pakujdesshëm.[1] Mbikëqyrja elektronike në vitin 1979 regjistroi bosin e mafies së New England Raymond L.S. Patriarca flet për emërimin e consigliere të tij, kështu që pozicioni nuk duhet të zgjidhet si rezultat i një procesi të kërkimit të konsensusit.[1]

Kur consigliere i New Jersey Stefano "Steve the Truck Driver" Vitabile zbuloi në vitin 1992 se nënbosi i familjes së tij, John "Johnny Boy" D'Amato, ishte biseksual, ai urdhëroi që ai të vritej.[5] Paul Gulino, një tregtar droge dhe bashkëpunëtor i familjes së krimit Bonanno, u vra në vitin 1993 pasi ai dyshohet se "vuri duart" mbi consigliere e familjes së tij Anthony Spero.[6]

James Ida, consigliere i tanishëm i Genovese, ka vuajtur një dënim të përjetshëm që nga viti 1996. Dominick Cirillo është kujdestari i familjes. Joseph Corozzo është consigliere i tanishëm i Gambino, ndërsa Anthony Rabito është consigliere për familjen e krimit Bonanno. Siç ilustrojnë këta shembuj, consigliere modernë janë përgjithësisht ish-ushtarë dhe capo, jo consigliere të jashtëm.

Consigliere të shquar

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ a b c d e f g h i Capeci, Jerry. The Complete Idiot's Guide to the Mafia. Indianapolis: Alpha Books, 2002. ISBN 0-02-864225-2, p. 9.
  2. ^ "Criminal RICO indictment against Genovese Crime Family". ipsn.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2020-07-22. Marrë më 23 janar 2017.
  3. ^ Garcia, Joaquin "Jack" and Michael Levin, (2008) Making Jack Falcone: An Undercover FBI Agent Takes Down a Mafia Family, p. 133. ISBN 1-4165-5163-8.
  4. ^ Maas, Peter, The Valachi papers, p. 158. ("Sandino was a greaseball, but he had a wise head.")
  5. ^ Mannion, James, 101 things you didn't know about the Mafia, p. 91.
  6. ^ "Rick Porrello's AmericanMafia.com - Mob Hits, Misses, Disappearances, and Deaths In America". AmericanMafia.com (në anglisht). Marrë më 23 janar 2017.

Lexim më tutje

Redakto