Francis Ford Coppola (7 prill 1939 Detroit, Michigan), regjisor filmi amerikan, producent dhe skenarist.

Francis Ford Coppola
Francis Ford Coppola 2011 CC.jpg
Informacione personale
Vendlindja Detroit, Michigan, SHBA
Bashkëshort(ja) Eleanor Jessie Neil
(1963–present)
Kombësia amerikanJeta dhe kariera (1960 - 1078)Redakto

Kariera: 1979 e dei më sotRedakto

FilmografiaRedakto

ÇmimeRedakto

  • Fitues i pesë çmimeve Oscar: për regji (Kumbari II), filmi më i mirë (Kumbari II), skenari më i mirë i adaptuar (Kumbari dhe Kumbari II) dhe skenari më i mirë origjinal (Patton).
  • Fitues është edhe i katër çmimeve Golden globe: për regji (Kumbari dhe Apokalipsa sot), muzika më e mirë (Kumbari) dhe skenari më i mirë (Kumbari).
  • Fitues i çmimit BAFTA për regjinë më të mirë në (Apokalipsa sot).
  • Për filmin Drakula fitoi çmimin Saturn për regjinë më të mirë.


Lidhje të jashtmeRedakto