Detroit [dɪˈtɹɔɪt] (Frëngjisht: Détroit), është një qytet dhe selia e qeverisëQarkut Uejnshtetit amerikan Michigan. Qyteti i Detroitit kishte një popullsi prej 639,111 banorësh në regjistrimin e vitit 2020,[2] duke e bërë atë qytetin e 27-të më të populluar në Shtetet e Bashkuara. Zona metropolitane, e njohur si Metro Detroit, është shtëpia e 4.3 milion njerëzve, duke e bërë atë të dytën më të madhe në Midwest pas zonës metropolitane të Çikagos dhe të 14-tin më të madh në Shtetet e Bashkuara. Detroit është i njohur për kontributin e tij në muzikë dhe si një depo për artin, arkitekturën dhe dizajnin, së bashku me sfondin e tij historik të automobilave.[4]

Detroit, Michigan
Qyteti i Detroit
Stema zyrtare e Detroit, Michigan
Nofkat: 
Qyteti i Motorëve, Motown, Qyteti i Rilindjes, Techno City, Qyteti i ngushticave, D, D-Town, Hockeytown, Kryeqyteti i Automobilave në Botë, Rock City, The 313, Arsenali i Demokracisë, Qyteti që vendos botën on Wheels, Tigertown, Detroit, Parisi i Perëndimit
Parimet: 
Speramus Meliora; Resurget Cineribus
(Latinisht: Shpresojmë për Gjëra më të Mira; Do të Ngrihet Nga Hiri)
Vendodhja e Detroit në Miçigan
Vendodhja e Detroit në Miçigan
Koordinatat: 42°19′53″N 83°02′45″W / 42.33139°N 83.04583°W / 42.33139; -83.04583
VendiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara
ShtetiMichigan
QarkuWayne
Themelimi24 korrik 1701
Inkorporuar13 shtator 1806
Qeveria
 • LlojiKryetar-këshill
 • TrupiKëshilli i Qytetit të Detroit
 • KryetariMike Duggan (D)
 • NënpunësJanice Winfrey
Sipërfaqja
 • Qytet142,89 sq mi (370,08 km2)
 • Sipërfaqe tokësore138,73 sq mi (359,31 km2)
 • Sipërfaqe ujore4,16 sq mi (10,77 km2)
Lartësia mbidetare
656 ft (200 m)
Popullsia
 (2020)[2]
 • Qytet639.111
 • VendiE 27-ta në Shtetet e Bashkuara
E 1-ra në Michigan
 • Dendësia4.606,87/sq mi (1.778,72/km2)
 • Metro4.392.041 (14-të)
Zona kohoreUTC−5 (EST)
 • Verës (DST)UTC−4 (EDT)
Kodet ZIP
48127, 48201, 48202, 48204–48206, 48208–48210, 48212–48217, 48219, 48221–48228, 48231–48236, 48238–48240, 48243, 48244, 48255, 48260, 48264, 48266–48269, 48272, 48275, 48277–48279, 48288
Prefiksi313
Kodi FIPS26-22000
Faqja zyrtareFaqja zyrtare

Në vitin 1701, Antoine de la Mothe Cadillac themeloi Fort Pontchartrain du Détroit, qytetin e ardhshëm të Detroitit. Gjatë fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe fillimit të shekullit të njëzetë, ajo u bë një qendër e rëndësishme industriale në qendër të rajonit të Liqeneve të Mëdha. Popullsia e qytetit u bë e katërta më e madhe në vend në vitin 1920, pas vetëm New York City, Çikagos dhe Filadelfias, me zgjerimin e industrisë së automobilave në fillim të shekullit të 20-të. Ndërsa industrializimi i Detroitit mori hov, [[|Detroit International Riverfront|lumi Detroit]] u bë qendra tregtare më e ngarkuar në botë. Ngushtica bart mbi 65 milion ton tregti transporti përmes Detroitit në vende në të gjithë botën çdo vit; qarkullimi i mallrave ishte më shumë se tre herë ai i Nju Jorkut dhe rreth katër herë ai i Londrës. Deri në vitet 1940, popullsia e qytetit mbeti e katërta më e madhe në vend. Megjithatë, për shkak të ristrukturimit industrial, humbjes së vendeve të punës në industrinë e automobilave dhe suburbanizmit të shpejtë, ndër arsye të tjera, Detroit hyri në një gjendje të kalbjes urbane dhe humbi një popullsi të konsiderueshme nga fundi i shekullit të 20-të e deri më sot. Që kur arriti një kulm prej 1.85 milion në regjistrimin e vitit 1950, popullsia e Detroitit ka rënë me më shumë se 65 përqind.[2] Në vitin 2013, Detroit u bë qyteti më i madh i SHBA-së që paraqiti falimentimin, nga i cili doli me sukses në dhjetor 2014, kur qeveria e qytetit rifitoi kontrollin e financave të Detroitit.[5]

Referime

Redakto
  1. ^ "2021 U.S. Gazetteer Files" (në anglisht). Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 12 nëntor 2021.
  2. ^ a b c "QuickFacts: Detroit city, Michigan" (në anglisht). Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 22 gusht 2021.
  3. ^ "2020 Population and Housing State Data". Census.gov (në anglisht). Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Marrë më 22 gusht 2021.
  4. ^ "Detroit, Michigan Population 2020 (Demographics, Maps, Graphs)". Worldpopulationreview.com (në anglisht).
  5. ^ "Detroit bankruptcy officially over, finances handed back to the city". WXYZ (në anglisht). 10 dhjetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016.