Alfred James Pacino lindi më 25 prill 1940New York City, New York, ShBA. Është aktor, regjisor dhe producent filmi nga ShBA.

Al Pacino
Al Pacino.jpg
U lind në
Alfred James Pacino

(1940-04-25) 25 Prill, 1940 (82 vjeç)
TitulliAl Paçino ne Festivalin e Filmit Venecia

JetaRedakto

Al Pacino është një aktor dhe regjisor nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, biri i Salvatore dhe Rose Pacino, me origjinë italiane nga Korleone e Siçilisë. Kalon një femijëri të varfër, në shkollë është i dalluar si përsëritës, me përjashtim të literaturës angleze. Nga fundi i viteve 60-të studion teatër me Lee Strasberg i cili dallon në të prirje të jashtëzakonshme për recitim dhe dëshirë të flaktë për tu larguar nga jeta e varfër e fëmijërisë. Me filmin Me Natalie shënon fillimin e karrierës së tij, ndjek pas dy vitesh The Panic in Needle Park në të cilin merret parasysh edhe nga regjisori Francis Ford Coppola. Ky i fundit shënon thelbin e famës së tij në vitin 1972 me filmin The Godfather në të cilin interpreton rolin e Michael Corleone.

Në vitin 1993 shpërblehet me Oscar si aktori më i mirë protagonist me filmin Scent of a Woman, në të cilin interpreton një kolonel të verbër.

FilmografiaRedakto

Filmat
Viti Titulli Roli Shënime
1969 Me, Natalie Tony Debutimi i parë
1971 Panic in Needle Park, TheThe Panic in Needle Park Bobby
1972 Godfather, TheThe Godfather Michael Corleone David di Donatello for Best Foreign Actor
National Board of Review Award for Best Supporting Actor
National Society of Film Critics Award for Best Supporting Actor
Nominuar—Academy Award for Best Supporting Actor[1]
Nominuar—BAFTA Award for Best Newcomer[2]
Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
1973 Scarecrow Francis Lionel 'Lion' Delbuchi
1973 Serpico Frank Serpico David di Donatello for Best Foreign Actor
Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
National Board of Review Award for Best Actor
Nominuar—Academy Award for Best Actor[1]
Nominuar—BAFTA Award for Best Actor[4]
1974 Godfather Part II, TheThe Godfather Part II Michael Corleone BAFTA Award for Best Actor[5]
Nominuar—Academy Award for Best Actor[1]
Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
1975 Dog Day Afternoon Sonny Wortzik BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role[6]
San Sebastián International Film Festival Award for Best Actor
Kansas City Film Critics Circle Award for Best Actor
Los Angeles Film Critics Association Award for Best Actor
Nominuar—Academy Award for Best Actor[1]
Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
1977 Bobby Deerfield Bobby Deerfield Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
1979 And Justice for All ...And Justice for All Arthur Kirkland Karlovy Vary International Film Festival
Nominuar—Academy Award for Best Actor[1]
Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
Nominuar—American Movie Awards
1980 Cruising Steve Burns
1982 Author! Author! Ivan Travalian Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy[3]
1983 Scarface Tony Montana Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
1985 Revolution Tom Dobb
1989 Sea of Love Frank Keller Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
1990 Local Stigmatic, TheThe Local Stigmatic Graham Filmuar më 1985
1990 Dick Tracy Alphonse "Big Boy" Caprice American Comedy Award for Funniest Actor in a Motion Picture
Nominuar—Academy Award for Best Supporting Actor[1]
Nominuar—BAFTA Award for Best Supporting Actor[7]
Nominuar—Golden Globe Award for Best Supporting Actor
Nominuar—Saturn Award for Best Actor
1990 Godfather Part III, TheThe Godfather Part III Michael Corleone Nominuar—Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
1991 Frankie and Johnny Johnny
1992 Glengarry Glen Ross Ricky Roma Valladolid International Film Festival
Nominuar—Academy Award for Best Supporting Actor[1]
Nominuar—Golden Globe Award for Best Supporting Actor – Motion Picture[3]
Nominuar—Chicago Film Critics Association Award for Best Supporting Actor
1992 Scent of a Woman Frank Slade Academy Award for Best Actor[1]
Golden Globe Award for Best Actor – Motion Picture Drama[3]
Nominuar—Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
1993 Carlito's Way Carlito 'Charlie' Brigante
1995 Two Bits Gitano Sabatoni
1995 Heat Lt. Vincent Hanna
1996 Looking for Richard Director/Narrator/Richard III Independent Spirit Award
Directors Guild Award—Outstanding Directorial Achievement in Documentary[8]
1996 City Hall John Pappas
1997 Donnie Brasco Benjamin 'Lefty' Ruggiero Boston Society of Film Critics Award for Best Actor
Nominuar – Chlotrudis Award for Best Actor/>
Nominuar—Chicago Film Critics Association Award for Best Actor
1997 Devil's Advocate, TheThe Devil's Advocate John Milton Nominuar—Saturn Award for Best Actor
Nominuar – MTV Movie Award for Best Villain
1999 Insider, TheThe Insider Lowell Bergman Nominuar — Satellite Award for Best Actor - Motion Picture Drama
1999 Any Given Sunday Tony D'Amato Nominuar —Blockbuster Entertainment Award
2000 Chinese Coffee Harry Levine Gjithashtu dhe regjizor ; filmuar më 1997
2002 Insomnia Will Dormer Nominuar —London Film Critics Circle Award for Best Actor
2002 S1m0ne Viktor Taransky
2002 People I Know Eli Wurman
2003 Recruit, TheThe Recruit Walter Burke
2003 Gigli Starkman
2003 Angels in America Roy Cohn Emmy Award for Best Lead Actor – Miniseries or a Movie[9]
Golden Globe Award for Best Actor in a Mini-Series or Motion Picture[3]
Screen Actors Guild Award–Best Actor in A Mini-Series or Television Movie[10]
Nominuar — Satellite Award for Best Actor
2004 Merchant of Venice, TheThe Merchant of Venice Shylock Nominuar — Valladolid International Film Festival
2005 Two for the Money Walter Abrams
2007 Ocean's Thirteen Willie Bank Nominuar —Teen Choice Award
2007 88 Minutes Dr. Jack Gramm
2008 Righteous Kill Detective David "Rooster" Fisk
2010 You Don't Know Jack Dr. Jack Kevorkian TV Film
Emmy Award for Outstanding Lead Actor – Miniseries or a Movie[11]
2010 Wilde Salome Himself / King Herod Also Director, Post-production
 1. ^ a b c d e f g h "Al Pacino Oscars Award History". Oscars Official Website. Marrë më 29 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Al Pacino BAFTA History 1972". BAFTA Official Website. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e f g h i j k l m "Al Pacino Golden Globe History". Golden Globes Official Website. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2012. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Al Pacino BAFTA History 1974". BAFTA Official Website. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Al Pacino BAFTA History 1975". BAFTA Official Website. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Al Pacino BAFTA History 1975". BAFTA Official Website. http://www.bafta.org/awards/film/nominations/?year=1975. Retrieved 28 korrik 2010.  }
 7. ^ "Al Pacino BAFTA History 1990". BAFTA Official Website. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "DGA Award Winners for: Outstanding Directorial Achievement in Documentaries". DGA Official Website. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2010. Marrë më 28 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "EMMY Award History" (në anglisht). EMMY Official Website. Marrë më 28 korrik 2010.
 10. ^ "SAGA 2003 Award Winners" (në anglisht). SAGA Official Website. Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2015. Marrë më 28 korrik 2010.
 11. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura 2010Emmy

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.