Russell Ira Crowe lindi 7 prill 1964Wellington, North Island, New Zealand, është një aktor zelandez-australian dhe fitues i Academy Award, BAFTA, Golden Globe dhe Screen Actors Guild Award.

Russell Crowe
RussellCroweOct05.jpg
Informacione personale
Vendlindja Wellington, North Island, Zelanda e Re
Rroga Cinderella Man (2005) $15,000,000
Master and Commander: The Far Side of the World (2003) $20,000,000
A Beautiful Mind (2001) $15,000,000
Proof of Life (2000) $7,500,000
Gladiator (2000) $5,000,000
Filma & seriale 
 shquar
Gladiator
A Beautiful Mind
L.A. Confidential
Kombësia Zelandez, amerikan

Ai në vitin 2000 fitoi çmimin Academy Award si aktori më i mirë me filmin Gladiator.

RrogaRedakto

FilmografiaRedakto

AktorRedakto

RegjisorRedakto

ProducentRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.