Robert De Niro Jr. lindi më 17 gusht 1943New York City, New York, ShBA. Është aktor, regjisor dhe producent filmi.

Robert De Niro
U lind17 gusht 1943
Kombësiaamerikan
TitulliDe Niro në vitin 2011, në Tribeca Film Festival


BiografiaRedakto

Jeta e hershmeRedakto

De Niro vjen prej një familje artiste, nëna e tij Virginia Admiral ka qenë piktore, ati i tij Robert ishte piktor, skulptor dhe poet. De Niro u rrit në pjesën e qytetit të New York CityLittle Italy në Manhattan. De Niro ka qënë i martuar dy here. Ka një vajzë, Drina, dhe një djalë, Raphael, nga martesa me gruan e parë Dianne Abbott; dhe dy djem, Julian Henry dhe Aaron Kendrick, nga marrëdhenia e tij me modelen Toukie Smith. Djemtë e Smith dhe De Niro-s janë binjakë, dhe janë ngjizur ne Vitro Fertilization. Në 2004 De Niro u rimartua me gruan e tij te dytë, Grace Hightower. De Niro ka prejardhje nga Italia dhe gjithmone kan marrë tituj si qytetar nderi por Silvio Berlusconi pretendon se De Niro ka dëmtuar imazhin e qytetareve italian nëpermjet filmave të tij mafioz.

Kariera e hershmeRedakto

Kariera e më vonshmeRedakto

FilmografiaRedakto

Jeta privateRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.