Xhejms Stiuart

aktor amerikan
(Përcjellë nga James Stewart)

James Maitland Stewart (20 maj 1908 - 2 korrik 1997) është një nga aktorët amerikanë më të famshëm të të gjitha kohërave.

James Stewart
U lind në20 maj 1908
Vdiq2 korrik 1997
Kombësiaamerikan

Biografia Redakto

Lindur në Indiana, Pennsylvania20 maj 1908, ka mbaruar universitetin për arkitekturë në Princeton1932. Nuk fillon punë si arkitekt por i dedikohet teatrit. Mbas ardhjes së zërit në kinema dhe krizës të aktoreve të kinemasë pa zë, kërkon fatin në Hollywood.

Fillon karrierën e kinemasë me filmin The Murder Man1935 dhe pas disa filmash të tjerë fiton fame me filmin You Can't Take It with You 1938 i drejtuar nga regjisori i famshëm Frank Capra.

Fytyra e njeriut të ndershëm (amerikan) dhe sjellja e qete e bëjnë atë një nga aktoret më të kërkuar nga regjisoret e atyre viteve, siç janë Alfred Hitchcock me të cilin ka interpretuar filmin Rear Window 1954 ; John Ford me të cilin ka interpretuar filmin Two rode together 1961 e të tjerë.

Vdiq nga një infarkt në Los Angeles2 korrik 1997.

Kuriozitete Redakto

Ka fituar një Oscar si aktor më i mirë për filmin The Philadelphia Story 1940 dhe një Oscar për karrierën në vitin 1985. Ka vdekur një ditë pas kolegut dhe mikut të tij Robert Mitchum.

Filmografia kryesore Redakto

 • ''You Can't Take It with You, 1938
 • ''Mr. Smith Goes to Washington, 1939
 • ''The Shop Around the Corner, 1940
 • ''The Philadelphia Story, 1940
 • ''It's a Wonderful Life, 1946
 • ''Rope, 1948
 • ''On Our Merry Way, 1949
 • ''Broken Arrow, 1950
 • ''Bend of the river,1952
 • ''The greatest show on earth,1953
 • ''Far country, 1954
 • ''Rear Window, 1954
 • ''The Glenn Miller story), (1954
 • ''The Man Who Knew Too Much, 1956
 • ''Vertigo, 1958
 • 'Anatomy of murder, 1959
 • ''The man who shot Liberty Valance, 1961
 • ''Two rode together, 1961
 • ''How the west was won, 1962
 • ''Cheyenne autumn, 1964
 • ''Airport '77, 1977

Referime Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: James Stewart – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale