Alfred Joseph Hitchcock (13 gusht 1899 Londër - 29 prill 1980 Los Angeles), regjisor dhe producent filmi amerikano-anglez dhe shkrimtar i librave me temë kriminalistike dhe horor.

Alfred Hitchcock
Hitchcock, Alfred 02.jpg
Alfred Hitchcock më 1955
Informacione personale
Ditëlindja 13 gusht 1899
Vendlindja Londër, Angli
Ditëvdekja 29 prill 1980
Vendvdekja Los Aalifornia SHBA
Bashkëshort(ja) Alma Reville (m. 1926–1980; e vdekur)
Kombësia amerikan

BiografiaRedakto

Jeta e hershmeRedakto

Alfred Joseph Hitchcock u lind më 13 gusht 1899Londër në paralagjen Leytonstone si djali i dytë dhe fëmiu më i ri i tregtarit William Hitchcock dhe i gruas së tij Emme Jane Hitchcock (para Whelan). Familja e tyre ishte e besimit katolik. Alfred vijoi mësimin në shkollën katolike. Fëmijërinë e kaloi i vetmuar dhe i mbyllur.

Në atë kohë, në fëmijërinë e hershme, tregon se babai i tij e dërgon me një letër në stacionin policor. Pasi që komisarit ia dorëzon porosinë ata e burgosin për një kohë të shkurtër. Kjo ishte një ankdodotë shumë e njohur dhe ai tregon se ky ishte shkaku për mosbesimin në polici të cilën e ka paraqitë më vonë në shumë filma të tij.

Në moshën 14 vjeçare Hitchcok e humb babanë dhe e braktisë kolegjin shën Ignacisë në Stamford Hill, shkollë e tij e deriatëherëshme dhe pastaj vijon në Shkollën e inxhinierisë dhe navigacionit. Pas diplomimit bëhet vizatues dhe dizajner i reklamave në një fabrikëtelefonave.

Në atë kohë Hitchcock interesohet për fotografinë ku fillon të punojë në Idustrinë e filmit në Londër në vitin 1920, dhe e fiton një punë të përhershme në Islington Studio, si dizajner i titujve për filmi pa zë.

Kariera e paraluftës në BritaniRedakto

HollywoodiRedakto

Vitet e funditRedakto

FilmografiaRedakto

Film pa fjalëRedakto

Në kohën kur filmat janë xhiru pa fjalë - Silent films.

Film me fjalëRedakto

Epizoda televiziveRedakto

LiteraturaRedakto

 • Truffaut, François: Hitchcock
 • Leitch, Thomas: The Encyclopedia of Alfred Hitchcock
 • DeRosa, Steven: Writing with Hitchcock
 • Deutelbaum, Marshall; Poague, Leland (ed.): A Hitchcock Reader
 • Spoto, Donald: The Art of Alfred Hitchcock
 • Spoto, Donald: The Dark Side of Genius
 • Gottlieb, Sidney: Alfred Hitchcock: Interviews
 • Conrad, Peter: The Hitchcock Murders
 • Rebello, Stephen: Alfred Hitchcock and the Making of Psiho
 • McGilligan, Patrick: Alfred Hitchcock: A Life in Darkness and Light
 • Modleski, Tania: The Women Who Knew Too Much: Hitchcock And Feminist Theory
 • Wood, Robin: Hitchcock's Films Revisited

ÇmimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Alfred Hitchcock – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale