Universiteti Princeton

(Përcjellë nga Princeton)

Universiteti i Princeton (en: Princeton University) është një nga shkollat e larta më elitare[2]ShBA dhe bën pjesë në Ivy League, që grupon tetë universitetet më prestigjioze dhe të vjetra në ShBA-ve. Princeton ndodhet në zemër të New Jersey-it dhe është afër 100 km larg New York-ut.

Universiteti i Princeton
Princeton University

Latin: Universitas Princetoniensis
Slogani:Dei Sub Numine Viget
Themeluar:1746
Tipi:Universitet privat
Stafi:2,275
Studentë:8,088[1]
Kampusi:Princeton, New Jersey, ShBA
Website:www.princeton.edu
Firestone Library, Princeton University, Princeton NJ.jpg

Pranimi në Princeton është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 5000 studentë në Bachelor dhe 2500 në Master.

Lidhje te jashtmeRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ "Common Data Set", Enrollment statistics (PDF), Princeton University, 2014, arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 mars 2016, marrë më prill 5, 2015 Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Daily Princetonian, August 16, 2010". Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2014. Marrë më 9 mars 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)