Universiteti Princeton

(Përcjellë nga Princeton)

Universiteti i Princeton (en: Princeton University) është një nga shkollat e larta më elitare[2]ShBA dhe bën pjesë në Ivy League, që grupon tetë universitetet më prestigjioze dhe të vjetra në ShBA-ve. Princeton ndodhet në zemër të New Jersey-it dhe është afër 100 km larg New York-ut.

Universiteti i Princeton
Princeton University
Latin: Universitas Princetoniensis
MotojaDei Sub Numine Viget
LlojiUniversitet privat
Themelimi1746
Studentë8,088[1]
KampusiPrinceton, New Jersey, ShBA
Faqja zyrtarewww.princeton.edu
Cannon Green and Nassau Hall, Princeton University.jpg

Pranimi në Princeton është shumë selektiv dhe universiteti ka rreth 5000 studentë në Bachelor dhe 2500 në Master.

Lidhje te jashtmeRedakto

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ "Common Data Set", Enrollment statistics (PDF), Princeton University, 2014, arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 mars 2016, marrë më 5 prill 2015 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Daily Princetonian, August 16, 2010". Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2014. Marrë më 9 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)