Manhattan është një ishull në gojën e Hudson River, një nga pesë komunat (Boroughs) të qytetit New York dhe mbulohet me New York County.

Manhattan
Qytet
noform
Stema_figura
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 1,537,197 banorë
Faqja Zyrtare Web faqja

HistoriaRedakto

Emri Manhattan në gjuhen shqipe lexohet Menh´eten

GjeografiaRedakto

Menheteni është një qarkë në Nju Jork, pjesa më e madhe e të cilit shtrihet në Ishulin e Menhetenit pjesët Hudsto, Harlem dhe Ist River. Kjo pjesë është bërthama e qytetit me shumë rrokaqiej në të cilat janë të vendosura zyret të tregtisë dhe industrisë me ndikim botërorë. Në këtë pjesë gjendet edhe vendi më i rëndësishem financiar i planetit rruga e njohur Wall Street, ndërtesa e OKB-së dhe lloje ë ndryshme të ndërtesave me zyre për kulturë (Opera Metropolitante, Museume, Universitete, teatrtro si Broadway). Po ashtu në këtë pjesë gjendet edhe një park i madhë i quajtur Central Park me të cilin mburren njujorkasit.[1]

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko edhe këtëRedakto

Burimi i të dhënaveRedakto

  1. ^ Der Grosse Brock Haus, Band 14 - Wiesbaden 1984 ISBN 3-7653-0353-4

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Manhattan – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  Commons: Manhattan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale