James Dean

aktor amerikan


James Byron Dean lindi më 8 shkurt 1931Marion, Indiana; vdiq më 30 shtator 1955Cholame, Kalifornia. Ishte aktor amerikan i filmit dhe teatrit. Vdekja e tij e hershme si dhe roli në filmin "Rebel Without a Cause" e bën Dean idol të rinisë amerikane. Pas vdekjes u nominua dy herë për çmimin e Oskarit për rolet në filmat "Giant" dhe "East of Eden".

James Dean
James Dean in East of Eden trailer 2.jpg
James Dean
Informacione personale
Vendlindja Marion, Indiana
Vendvdekja Cholame, Kalifornia
Filma & seriale 
 shquar
Rebel Without a Cause
Giant
East of Eden
Kombësia amerikan

FilmografiaRedakto

TeatërRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.