Andrés Arturo García Menéndez (lindi më 12 prill 1956) i njohur profesionalisht si Andy García, është një aktor, regjisor dhe muzikant amerikan me prejardhje kubaneze. Ai së pari u bë i njohur duke aktruar në The Untouchables (1987) të Brian De Palma së bashku me Kevin Costner, Sean Connery, dhe Robert De Niro. Ai vazhdoi të aktrojë në filma si Stand and Deliver (1988), dhe Internal Affairs (1990). Më pas ai luajti në filmin e Francis Ford Coppola The Godfather Part III (1990) si Vincent Mancini së bashku me Al Pacino, Diane Keaton, dhe Eli Wallach. Ai fitoi një Grammy Latin në 2005 dhe u nominua për Acdemy Award për aktorin më të mirë dytësor për performancën e tij.

Andy García
U lind në
Andrés Arturo García Menéndez[1]

12 prill 1956[1]
KombësiaAmerikan
ShkollimiMiami Beach Senior High School[2]
Florida International University[3]
Profesioni
 • Aktor
 • regjisor
Vite aktiviteti1978–present
TitulliAndy Garcia në Deauville American Film Festival2009
Bashkëshorti/jaMarivi Lorido García (m. 1982)
Fëmijë4, përfshirë Dominik García-Lorido

Ai vazhdoi të aktrojë në filmat e Hollivudit si Hero (1992), dramë romantike When a Man Loves a Woman (1994), dhe thriller aksion Desperate Measures (1998). Në vitin 2000, ai prodhoi dhe luajti në filmin televiziv HBO, For Love or Country: The Arturo Sandoval Story (2000), ku ai morri nominime për Primetime Emmy Award dhe Golden Globe Award. Ai gjithashtu luajti në Ocean's Eleven (2001) të Steven Soderbergh dhe vazhdimet e saj Ocean's Twelve (2004) dhe Ocean's Thirteen (2007). Në vitin 2005, García drejtoi dhe luajti në filmin The Lost City së bashku me Dustin Hoffman dhe Bill Murray. Ai gjithashtu luajti në New York, I Love You (2008), dramedinë City Island (2009), komedinë romantike At Middleton (2013), dhe thriller krim Kill the Messenger (2014). Vitet e fundit ai ka pasur një ringjallje të karrierës në filma të tillë si Mamma Mia! Here We Go Again, Book Club, The Mule (të gjitha në vitin 2018), filmin televiziv HBO My Dinner with Hervé (2018), dhe Father of the Bride (2022).

Jeta e hershme

Redakto

Garcia lindi Andrés Arturo García Menéndez në Havana, Kubë. Nëna e tij, Amelie Menéndez, ishte një mësuese në gjuhën angleze dhe babai i tij, René García Núñez, ishte një fermer avokado dhe avokat në Kubë i cili më vonë zotëronte një biznes aromash në Shtetet e Bashkuara.[4][5] García ka një motër të quajtur Tessi dhe një vëlla të quajtur René.[6] Kur García ishte 5 vjeç, familja e tij u transferua në Miami, Florida, pas pushtimit të dështuar të Gjirit të Derrave. Gjatë një periudhe disa vjeçare, ata ndërtuan një kompani parfumesh milion-dollarëshe. García u rrit si një katolik romak[7][8] dhe ndoqi shkollën e mesme të lartë në Miami Beach, ku luajti në ekipin e basketbollit. Gjatë vitit të tij të fundit në shkollën e mesme, ai u sëmur nga mononukleoza,[9] e cila e bindi atë të ndiqte një karrierë në aktrim. Ai e filloi karrierën e tij të aktrimit duke marrë një klasë dramë me Jay W. Jensen në vitin e tij të lartë në shkollën e mesme. Ai u diplomua në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës në Miami.[10]

Karriera

Redakto
 
Në vitin 2009 në Tribeca Film Festival me Julianna Margulies (majtas) dhe vajza e tij Dominik García-Lorido

García filloi të aktrojë në Universitetin Ndërkombëtar të Floridës por shpejt shkoi në Hollywood. Ai pati një rol të shkurtër në episodin e parë të Vrasja. Ai luajti rolin e një anëtari të bandës në episodin e parë të serialit televiziv popullor Hill Street Blues. Ai u shfaq në një rol mbështetës në The Mean Season në vitin 1985, së bashku me Kurt Russell,[11] dhe regjisori Brian De Palma e hodhi atë në I paprekshmi në vitin 1987.[12]

García luajti në filmin Black Rain më 1989 me Michael Douglas.[13] Francis Ford Coppola jepi Garcia rolin si Vincent Mancini, djali jo legjitim i Sonny Corleone, në The Godfather Part III.[14] García u nominua për aktorin mbështetës më të mirë për performancën e tij.[15]

Në vitet 1990, García u paraqit në Internal Affairs (1990), në të cilën ai angazhohet në një betejë zgjuarsie me një polic të korruptuar, të luajtur nga Richard Gere.

He portretizoi një pronar arrogant i kazinove Terry Benedict në Ocean's Eleven (2001), një ribërje e një filmi 1960. Ai poashtu u paraqit në vazhdimin e filmit, Ocean's Twelve (2004) dhe në filmin e tretë, Ocean's Thirteen (2007).

Ai bashkë-prodhoi, drejtoi dhe luajti në The Lost City (2005) së bashku me Dustin Hoffman dhe Bill Murray.[16]

Në vitin 2006, ai u paraqit në epizodin e funtit të serialit turk Lugina e Ujqërve së bashku me Sheron Ston.

Jeta personale

Redakto

Në vitin 1982, García u martua me Marivi Lorido.[17] Çifti ka katër fëmijë: tre vajza Dominik García-Lorido, Daniella, dhe Alessandra dhe një djal Andres (b. 2002).[18][19]

García ka shprehur, në shumë raste, keqtrajtimin e tij ndaj regjimit komunist që ka qeverisur Kubën që nga revolucioni që ndodhi atje nga viti 1953 deri më 1959.[20][21][22] Pas vdekjes së Fidel Castro në nëntor 2016, García kritikoi trashëgiminë e tij, duke thënë: "Është e nevojshme që unë të shpreh dhimbjen e thellë që ndjej për të gjithë popullin kuban ... që kanë pësuar mizoritë dhe shtypjen e shkaktuar nga Fidel Castro dhe ai regjimi totalitar ”.[20]

Filmografia

Redakto
Film
Viti title Roli Shënime
1983 Blue Skies Again Ken
A Night in Heaven T. J. The Bartender
1984 The Lonely Guy Uncredited
1985 The Mean Season Ray Martínez
1986 8 Million Ways to Die Angel Moldonado
1987 I paprekshmi Agent George Stone/Giuseppe Petri
1988 Stand and Deliver Dr. Ramírez
American Roulette Carlos Quintas
1989 Black Rain Det. Charlie Vincent
1990 Internal Affairs Raymond Avilla
A Show of Force Luis Ángel Mora
The Godfather Part III Vincent Mancini U nominua — Çmimi i Akademisë për Aktorin Mbështetës më të Mirë
U nominua — Çmimi Golden Globe për Aktorin Mbështetës më të Mirë – Motion Picture
1991 Dead Again Gray Baker
1992 Hero John Bubber
Jennifer 8 Sgt. John Berlin
1994 Kur njeriu e dashuron gruan Michael Green Nominated — MTV Movie Award for Most Desirable Male
1995 Things to Do in Denver When You're Dead Jimmy "The Saint" Tosnia
Dangerous Minds Skenat u fshinë
Steal Big Steal Little Ruben Partida Martinez/Robert Martin/Narrator
1997 Night Falls on Manhattan Sean Casey U nominua — ALMA Award for Outstanding Actor in a Feature Film
Zhdukja e Garcia Lorca Federico García Lorca U nominua — ALMA Award for Outstanding Actor in a Feature Film
Hoodlum Charlie "Lucky" Luciano
1998 Desperate Measures Frank Conner ALMA Award for Outstanding Actor in a Feature Film
1999 Just the Ticket Gary Starke Gjithashtu producent
U nominua — ALMA Award for Outstanding Actor in a Feature Film
2000 Lakeboat Guigliani
2001 The Unsaid Michael Hunter Also Executive Producer
Direct-to-DVD release
Ocean's Eleven Terry Benedict ALMA Award for Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
Nominated — DVD Exclusive Award for Best Audio Commentary shared with Brad Pitt and Matt Damon
Nominated — Phoenix Film Critics Society Award for Best Cast
2002 The Man from Elysian Fields Byron Also Producer
2003 Confidence Special Agent Gunther Butan
2004 Twisted Mike Delmarco
The Lazarus Child Jack Heywood
Modigliani Amedeo Modigliani Also Executive Producer
Ocean's Twelve Terry Benedict Nominated — Broadcast Film Critics Association Award for Best Cast
2005 The Lost City Fico Fellove Gjithashtu producent ekzekutiv/Regjisor
Imagen Foundation Award for Best Director
U nominua — ALMA Award for Outstanding Director - Motion Picture
U nominua — Imagen Foundation Award for Best Actor
2007 Smokin' Aces Stanley Locke
The Air I Breathe Fingers
Ocean's Thirteen Terry Benedict U nominua — Teen Choice Award for Choice Movie Chemistry
2008 Beverly Hills Chihuahua Delgado Vetëm zëri
La Linea Javier Salazar
2009 Pantera roze 2 Inspektori Vicenzo Brancaleone
The National Parks: America's Best Idea Figurat e ndryshme historik Vetëm zëri
New York, I Love You Garry
City Island Vince Rizzo Gjithashtu producent
U nominua - Satellite Award for Best Actor – Motion Picture Musical or Comedy
2010 Across the Line Jorge Garza
2012 5 Days of War Mihail Sakashvili
A Dark Truth Jack Begosian
For Greater Glory Enrique Gorostieta
2013 Middleton George
2014 Let's Be Cops Detektivi Brolin
Kill the Messenger Norwin Meneses
Rob the Mob Big Al
Rio 2 Eduardo Vetëm zëri
2016 Ghostbusters[23] Major Bradley
Max Steel Dr. Miles Edwards
True Memoirs of an International Assassin El Toro
Passengers Admiral Norris
2017 Geostorm Presidenti Andrew Palma
2018 Bent Jimmy Murtha
Book Club Mitchell
Mamma Mia! Here We Go Again Fernando Cienfuegos
The Mule Laton
2019 Against the Clock[24] Gerald Hotchkiss
2020 Ana Rafael "Rafa" Rodriguez
Words on Bathroom Walls Father Patrick
2021 Redemption Day Ambassador Williams
Barb and Star Go to Vista Del Mar Tommy Bahama Uncredited[25]
Wrath of Man FBI Agent King
2022 Big Gold Brick Floyd Deveraux
Father of the Bride Guillermo "Billy" Herrera Gjithashtu producent ekzekutiv
2023 Book Club 2: The Next Chapter Mitchell Post-production
The Expendables 4 Post-production[26]
TBA What About Love Peter Tarlton Përfunduar
Miranda's Victim Alvin Moore Post-production
Pain Hustlers Post-production

Television

Redakto
Viti Titulli Roli Shënime
1978 ¿Qué Pasa, USA? Pepe Episodi: "Here Comes the Bride"
1979 Archie Bunker's Place Manuel Episodi: "Building the Restaurant"
1981,
1984
Hill Street Blues Street Kid
Ernesto
Episodet: "Hill Street Station" & "Hair Apparent"
1983 For Love and Honor Medic Episodi: "For Love and Honor" (pilot)
1984 Murder, She Wrote Tough Guy #1 Episodi: "The Murder of Sherlock Holmes" (pilot)
Brothers Jose Episodi: "Happy Birthday Me!"
1985 The New Alfred Hitchcock Presents Alejandro Episodi: "Breakdown"
1986 Foley Square Performer Episodi: "The Star"
1988 Clinton and Nadine Clinton Dillard Film televiziv
1999 Swing Vote Joseph Michael Kirkland
2000 For Love or Country: The Arturo Sandoval Story Arturo Sandoval Film televiziv; gjithashtu producent
2001 Frasier Terrance Episodi: "Bully for Martin"
2003 Will & Grace Milo Episodi: "Field of Queens"
2005 Kurtlar Vadisi Amon Sezoni 4 Episodet 96-97
2006 George Lopez Ray Episodi: "George Doesn't Trustee Angie's Brother"
2009 The National Parks: America's Best Idea Role të ndryshme Zëri; Dokumentar
2010 Top Gear Himself Seria 15, episodi 4
2011 The Simpsons Slick Publisher Zëri; Episodi: "The Book Job"
2012 Dora the Explorer Don Quixote Zëri; Episodi: "Dora's Knighthood Adventure" & "Dora's Royal Rescue"
Dora's Royal Rescue Television movie
2013 Christmas in Conway Duncan Mayor
Doll & Em Andy Episodi: "Five"
2014 Kurtlar Vadisi Pusu Amon 5 episode
2016 Ballers Andre Allen 6 episode, HBO
2018 My Dinner with Hervé Ricardo Montalbán Film televiziv, HBO
2018–19 3Below: Tales of Arcadia King Fialkov Zëri; 7 episode
2019 Modern Love Michael 2 episode, Amazon
Raul Julia: The World's a Stage Himself Dokumentar, American Masters
2020 Flipped Rumualdo 5 episode, Quibi
Elena of Avalor Hertz Zëri; episodi: "Coronation Day"
2021 Rebel Julian Cruz Roli kryesor

Awards and nominations

Redakto
Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati
1991 Academy Awards Best Supporting Actor The Godfather Part III Kandidat/e
Golden Globe Awards Best Supporting Actor – Motion Picture Kandidat/e
2001 Best Actor – Miniseries or Television Film For Love or Country: The Arturo Sandoval Story Kandidat/e
Primetime Emmy Awards Outstanding Lead Actor in a Miniseries or Movie Kandidat/e
Outstanding Made for Television Movie Kandidat/e
2005 Grammy Awards Best Traditional Tropical Latin Album ¡Ahora Si! (Ndarë me Cachao dhe Eric Schilling) Fitues/e

Çmime të ndryshme

Viti Çmimi Kategoria Puna Rezultati
1986 New York Film Critics Circle Awards Best Supporting Actor 8 Million Ways to Die Kandidat/e
1991 Chicago Film Critics Association Awards Best Supporting Actor The Godfather Part III Kandidat/e
1995 MTV Movie Awards Most Desirable Male When a Man Loves a Woman Kandidat/e
1997 Nostros Golden Eagle Awards Outstanding Performer in Film   Fitues/e
1998 ALMA Awards Outstanding Actor in a Feature Film Night Falls on Manhattan Kandidat/e
The Disappearance of Garcia Lorca Kandidat/e
1999 Outstanding Actor in a Feature Film in a Crossover Role Desperate Measures Fitues/e
2000 Outstanding Actor in a Feature Film Just the Ticket Kandidat/e
2001 Outstanding Host of a Variety or Awards Special Latin Grammy Awards
(Shared with Gloria Estefan, Jennifer Lopez and Jimmy Smits)
Kandidat/e
Satellite Awards Best Actor – Miniseries or Television Film For Love or Country: The Arturo Sandoval Story Kandidat/e
2002 ALMA Awards Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture Ocean's Eleven Fitues/e
Phoenix Film Critics Society Awards Best Acting Ensemble Kandidat/e
2005 Critics' Choice Movie Awards Best Acting Ensemble Ocean's Twelve Kandidat/e
2007 ALMA Awards Best Director – Motion Picture The Lost City Kandidat/e
Teen Choice Awards Choice Movie: Chemistry Ocean's Thirteen Kandidat/e
2010 Satellite Awards Best Actor in a Motion Picture – Musical or Comedy City Island Kandidat/e
2012 ALMA Awards Favorite Movie Actor For Greater Glory Kandidat/e
2013 Boston Film Festival Best Actor At Middleton Fitues/e
2015 Annie Awards Outstanding Voice Acting in a Feature Production Rio 2 Kandidat/e
2022 San Diego International Film Festival Gregory Peck Award Lifetime Achievement Awarded

Referime

Redakto
 1. ^ a b c "Andy Garcia Biography". Biography.com (FYI/A&E Networks) (në anglisht). Marrë më 17 maj 2021.
 2. ^ "Miami Beach Senior High" (në anglisht). Miamiflorida.ca. Marrë më 20 tetor 2022.
 3. ^ "Andy Garcia – Biography" (në anglisht). Net Glimpse. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 4. ^ Blau, Eleanor (24 korrik 1987). "New Face; A Fervor For Film Pays Off: Andy Garcia". The New York Times (në anglisht). Marrë më 25 prill 2010.
 5. ^ "Andy Garcia Biography (2010–)". Filmreference.com (në anglisht). 12 prill 1956. Marrë më 7 korrik 2011.
 6. ^ "Archived copy". tessigarcia.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 29 shkurt 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 7. ^ Drake, Tim (13 prill 2012). "Actor Andy Garcia Fights for Religious Freedom in 'For Greater Glory'". National Catholic Register (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2018.
 8. ^ Aitkenhead, Decca (19 korrik 2010). "Andy Garcia: 'The problem with producing movies? You get paid last'" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 27 prill 2011.
 9. ^ "Andy Garcia Biography". The Biography Channel (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2009. Marrë më 29 shkurt 2020.
 10. ^ "Andy Garcia – Biography" (në anglisht). Net Glimpse. Marrë më 19 dhjetor 2010.
 11. ^ "MOVIE REVIEW : 'THE MEAN SEASON' GETS DOWN TO HUMAN NATURE". Los Angeles Times (në anglisht). 1985-02-14. Marrë më 2019-12-17.
 12. ^ "Andy Garcia, a Gunslinger on the Right Side of The Untouchables, Who Turns Out to Be a Hit, Man". PEOPLE.com (në anglisht). Marrë më 2019-12-17.
 13. ^ "Black Rain". www.washingtonpost.com (në anglisht). Marrë më 2019-12-17.
 14. ^ Writer, CANDICE RUSSELL, Film. "CHARACTERS POWER STRONG STORY OF 'GODFATHER III'". Sun-Sentinel.com (në anglisht). Marrë më 2019-12-17.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 15. ^ Wuntch, Philip. "Andy Garcia is equal parts leading man and family Man". baltimoresun.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2019. Marrë më 2019-12-17.
 16. ^ The Lost City (2005) (në anglisht), marrë më 2018-05-31
 17. ^ "Andy Garcia's 'Twisted' Role". CBS News (në anglisht). 25 shkurt 2004.
 18. ^ "'Steal Big' star Andy Garcia was ready for a more light-hearted role.(Originated from The Virginian-Pilot)". Knight Ridder/Tribune News Service (në anglisht). 29 shtator 1995. Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2008. Marrë më 29 shkurt 2020.
 19. ^ "Andy Garcia, Family Welcome Arrival of New Son". San Jose Mercury News (në anglisht). 30 janar 2002. Marrë më 7 korrik 2011.
 20. ^ a b "Andy Garcia condemns late Fidel Castro's 'totalitarian' regime". Belfast Telegraph (në anglisht). 27 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2018. Marrë më 2 gusht 2018.
 21. ^ Ojito, Mirta (12 shkurt 2005). "His Homeland, His Obsession". The New York Times (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2018.
 22. ^ Strauss, Bob (28 janar 2014). "Andy Garcia lightens up in rom-com 'At Middleton'". Los Angeles Daily News (në anglisht). Marrë më 2 gusht 2018.
 23. ^ Sullivan, Kevin (6 korrik 2015). "Ghostbusters adds Andy Garcia and Michael K. Williams to the cast" (në anglisht). Entertainment Weekly. Marrë më 6 korrik 2015.
 24. ^ "Polish brothers: Headlock" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 29 shkurt 2020.
 25. ^ Ebiri, Bilge (11 shkurt 2021). "Barb & Star Go to Vista del Mar Arrives Preordained for Cult Status". Vulture (në anglisht). Marrë më 12 shkurt 2021.
 26. ^ Grobar, Matt (18 tetor 2021). "Sylvester Stallone Announces Exit From 'Expendables' Franchise As He Wraps Production On Fourth Installment". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 22 tetor 2021.

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Andy García – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale