Florida
Florida
Shtet i SHBA-së
Emblema_figuraFlag of Florida.svg
noform
Ndërtesa e parlamentit të Foridës
Të dhëna kryesore
Quhet ndryshe The Sunshine State (Shteti Shkëlqimi i Diellit)
Moto e shtetit Besojmë në Zot
Kryeqyteti Tallahassee
Qyteti më i madh Jacksonville
Qeverisja
Guvernator Rick Scott
Senatorë Bill Nelson
Marco Rubio
Sipërfaqja
Sipërfaqja 170.304 km2
Renditja në SHBA: i 40-ti
Popullsia
Popullsia 19.057.542 banorë
Renditja në SHBA: i 24-ti
Dendësia 136,4 banorë/km2
Gjeografia
Zona kohore Lindore: UTC-5/-4
Pika më e lartë Kodra Britton 105 m
Pika më e ulët Oqeani Atlantik 0 m
Anëtarësia në SHBA
Anëtarësimi në SHBA 3 mars 1845
Renditja në SHBA: i 27-ti
Të dhëna të tjera
Faqja Zyrtare www.myflorida.com


Florida është një Shtet Federal në juglindje të ShBA-ve. Ky Shtet Federal është edhe i njohur si Sunshine State (Shteti dritë dielli). Fjala "Florida" vjen nga Gjuha Spanjolle dhe kuptohet si "plot me lule". Kryeqyteti i Floridës është Tallahassee.


GjeografiaRedakto

Pjesa më e madhe e shtetit të Floridës është vendosur në një gadishull midis Gjirit të Meksikës, Oqeanit Atlantik dhe Ngushticës së Floridës. Ajo zgjerohet në veriperëndim në formë doreze përgjatë veriut të Gjirit të Meksikës duke zënë dy zona kohore. Florida kufizohet në veri nga shtetet e Xhorxhias dhe Alabamës, dhe në perëndim, në fund dorezës, nga Alabama. Ajo është afër disa vende të Karaibeve, veçanërisht Bahameve dhe Kubës.

Pika më e lartë në Florida është Britton Hill 105m mbi nivelin e detit.


DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

HistoriaRedakto