Kurtlar Vadisi (në shqip Lugina e Ujqërve) është një serial televiziv turk, prodhuar nga Pana Film, i transmetuar në kanalin televiziv turk Show TV, për t'u transferuar në stacjonin televiziv Kanal D dhe për t'u transferuar përfundimisht përsëri në Show TV. Drejtuesit e filmit janë Serdar Akar dhe Mustafa Sevki Doğan ndërsa shkrimtarët e skenarit janë Raci Şaşmaz dhe Mehmet Turgut. Ngjarjet në serial kanë të bëjnë me një agjent sekret të quajtur Polat Alemdar (interpretuar nga aktori Necati Şaşmaz), që pas një operacjoni plastik infiltrohet në rrënjët e mafias të drejtuar nga shefi Süleyman Çakır (Sylejman Çakër).

Lugina e Ujqërve
Logo e serialit Kurtlar Vadisi.
Logo e serialit Kurtlar Vadisi.
Kurtlar Vadisi
GjiniaAksjon
Krijuar ngaSerdar Akar dhe Mustafa Sevki Doğan
Luajnë
  • Necati Şaşmaz (në rolin e Polat Alemdar)
  • Özgü Namal (në rolin e Elif Eylül)
  • Oktay Kaynarca (në rolin e Süleyman Çakır)
ShtetiTurqi
Gjuha në prodhimin origjinalTurqisht
Nr. i episodeve97
Prodhimi
Kohëzgjatja70 min (varjon nga epizodi)
Kompania e prodhimitPana Film
Transmetimi
Transmetimi origjinal15 janar 2003-19 dhjetor 2005

Gjatë serialit spjegohen kryesisht komplote të mafias në lidhje me politikat në shtetin e Turqisë. Kurtlar Vadisi do të bëhej një nga serialet televiziv më të mirënjohur në Turqi. Duke pasur rreth 40 përqind të audjencës, filmi mori famë dhe financime të shumta që mundësuan prodhimin e filmit Kurtlar Vadisi Iraq.

Seriali do të përfundonte për të vazhduar me një serial tjetër të titulluar Kurtlar Vadisi Terör. Seriali filloi të shfaqej në televizjonin turk Show TV për t'u anulluar më vonë për shkak të protestave të shumta që pati nga ana e popullësisë. Këto protesta kryesisht kishin të bënin me çështjen kurte. Edhe pse kjo seri do të çensurohej, ajo arriti të fitonte një audjencë të madhe prej 46 përqind vetëm në serinë e parë. Të gjendur përballë këtij fakti, Pana Film u detyrua të anullonte filmimet. Megjithatë shumë shpejtë një tjetër prodhim do të shfaqej në televizjone. Filmi Kurtlar Vadisi Terör u shëndrrua në Kurtlar Vadisi Pusu (Lugina e Ujqërve Kurthi), që akoma vazhdon të shfaqet në televizjonet Turke.

Regjizorët, Skenari dhe AktorëtRedakto

 
Polat Alemdar ashtu siç paraqitet në serialin Kurtlar Vadisi Pusu.

Kurtlar Vadisi është një film që do të korrte sukses në rradhët e publikut turk. Skenaristët kryesorë do të ishin Serdar Akar, Mustafa Sevki Doğan dhe Osman Sınav, duke kthyer bukur në një film aksjoni skenarin e Raci Şaşmaz, Mehmet Turgut dhe Ahmet Yurdakul. Filmi do të përfshinte një sërë aktorësh të njohur në turqi, si Özgü Namal (në rolin e Elif Eylül) dhe Oktay Kaynarca (në rolin e Süleyman Çakır). Ndërsa mendohet (edhe pse do të mungonin referencat) se Necati Şaşmaz (në rolin e Polat Alemdar), mori famë pikërisht nga ky serial dhe nuk është angazhuar më parë në shumë në role të tjera.

Filmi përfshin gjithësej katër sezone me 97 seri. Në serinë e fundit Pana Film, menduan të paraqisnin aktorë të huaj për të përfaqësuar bosat e mafias në Sh.B.A. Rolin e babait të mafias Amerikane do e merrte përsipër aktori Andi Garcia, i shoqëruar nga aktorja Sharon Stone në rolin e gruas së tij. Performanca nuk ishte nga më të mirat, dhe shumë kritikë turk (artikull paraqitur na revistën javore TEMPO), e cilësuan pjesmarrjen e tyre si të pa nevojshme. Megjithatë aktorët e lartëpërmendur i dhanë prekjen e tyre serisë që do të mbyllte serialin e gjatë Kurtlar Vadisi.

NgjarjaRedakto

Ali Candan, një agjent i fshehtë turk qe punon per KGT ("Agjencia e Siguris Publike"), është urdhëruar nga kapiten i tij, Aslan Akbey, të depërtojnë ne Mafian turke për të mësuar planet e tyre dhe për të shkatërruar sistemin e tyre, i cili po ndikon thellesisht ne Turqi. Ali i nënshtrohet një seri e operacioneve plastike për të ndryshuar pamjen e tij, më në fund duke marrë nje indentitet te ri me emerin Polat Alemdar.

Ali është bashkuar me Sulejman ÇAKIR, një person i mafioz brutal i respektuar nga kolegët e tij dhe i njohur si një njeri i fjalës së tij. Njohurit e Çakir te kombinuara me aftësi Polat Alemdar si një agjent i trajnuar mirë kane krijuar një partneritet efektiv, dhe te dy fillojë të rriten në hierarkine e mafias. Qëllimi i tyre është që të hyjnë në Këshillin e Ujqerve,nje rrethi i fshehte që kontrollonte gjithe organizatat nëntokësore, e cila është e udhëhequr nga Baroni si edhe biznesmen i suksesshëm Mehmet Karahanlı. Ali humb shumë miq dhe aleatë gjatë ngjitjes se tij, por më në fund bëhet Baron ri, duke mundësuar atë të shkatërrojë mafian plotësisht.

Lugina e Ujqerve TerorRedakto

Prodhuesit vendosen për të vazhduar serinë e suksesshme televizive me seri te reja me emrin Kurtlar Vadisi Terör ku Ali Candan / Polat Alemdar u inflirtua ne rrjete terroriste separatiste kurde në Turqi. Episodi i parë e programit të transmetuar në natën e 8 shkurt 2007 dha vlerësime të konsiderueshme, por reflektimi politik i çështjeve të dhimbshme të Turqisë dhe dhunës qe është paraqitur në episod të parë shkaktoi një përgjigje të ashpër nga RTÜK (Radio dhe Televizionit Këshilli i Lartë i ). Si rezultat, Kurtlar Vadisi Terör u anulua vetëm pas episod tij të parë, duke krijuar një debat në lidhje me censurën në Turqi. Nje film bazuar ne ngjarje te vertet.

Lugina e Ujqerve KurthiRedakto

Star TV dhe Pana Film,nisen një tjetër seri disa kohë pas anulimit Kurtlar Vadisi Terör. Shfaqja e re, të quajtur Kurtlar Vadisi Pusu (Lugina e Ujqërve Kurthi), filloi më 20 prill 2007 në programin televiziv. Kurtlar Vadisi Pusu nuk ka hasur ne asnjë përgjigje nga RTÜK akoma dhe ai tërheq vlerësime të larta.

Seria e re ka të bëjë me marrëdhëniet mes shtetit, mafias, qarqet e biznesit, dhe të fenomenin e shtetit te thelle në Turqi.Ali Candan / Polat Alemdar vendos për të zhvilluar një luftë vigilante kundër katër familjeve me të fuqishme turke që kane kontrollin e ekonomisë kombëtare, duke ndihmuar Ahu Toros, nje biznesmene te re, e cili humbi babai i saj në një konspiracion nga keto familje.Rivali me i madhe i Polat Alemdar është "Aleksandri i Madh" (İskender Buyuk), i cili vjen pas atij në çdo kohë. Ebru Duru martohet me Polat, por gjërat të marrin një kthesë për keqe në episodet që pasoin. Të dy protagonistët e tjera janë Memati dhe Abdulhey. Memati është një ish-gangster i specializuar (duke punuar për Cakir në atë kohë), por tani Memati kthehet në një njeri i mirë me një zemër të guximshme dhe një patriot si Polat, ai gjithmonë i pason urdhrat e Polatit. Abdullhey është si Polat, një agjent që punonë për shërbimin e fshehtë të Turqisë dhe duke i shërbyer vendit të tij si një patriot i vërtetë. Antagonisti kryesore arrin pas sezonit të tretë dhe është quajtur Aron Feller, një ish agjent i CIA-s qe punon në Turqi (dhe kontrollon Turqinë në disa mënyra). İskender Büyük është konsideruar si një anti-hero, në vend të Aron Feller qe eshte kundërshtari kryesor.

Lugina e Ujqerve GladioRedakto

İskender Buyuk nje agjent i pensionuar i shërbimit të fshehtë të sigurisë publike ka mbajtur sekretet e qeverisë së tij për vite, por kur njerëzit qe ai eshte betuar për ti mbrojtur papritmas atë e lene ne shkretëtir.İskender gjen veten në karrige të të pandehurit me avokaten Ayse,e cila eshte e re dhe pa përvojë për të përfaqësuar interesat e tij. Kuptohet i zemëruar nga kjo ane e ngjarjeve, İskender vendos për grevë dhe të kthehet kundër punëdhënësve të tij dhe zbulon para gjykates te gjitha sekretet e nje organizate te fuqishme te quajtur Gladio.

PersonazhëtRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto